Matura z chemii 2023 – poziom rozszerzony

Matura z chemii 2023 – poziom rozszerzony

Matura z chemii 2023 – poziom rozszerzony

28.12.2022

Matura 2023 z chemii – poziom rozszerzony

Egzamin maturalny z chemii na poziomie rozszerzonym w terminie głównym zostanie przeprowadzony 15 maja 2023 r. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się 12 czerwca 2023 r. Wyniki egzaminu maturalnego ogłoszone zostaną 7 lipca 2023 roku.

Matura z chemii jest przedmiotem, który można zdawać jedynie w formie pisemnej i na poziomie rozszerzonym. Nie jest to przedmiot obowiązkowy. Na zdawanie egzaminu maturalnego z chemii z pewnością zdecydują się uczniowie, których jest to pasją, a także ci, którym będzie potrzebna, by dostać się na wybrane studia.

Egzamin maturalny z chemii odgrywa znaczącą rolę w rekrutacji na następujące kierunki studiów, np. kierunek lekarski, analityka chemiczna, inżynieria biochemiczna, technologia chemiczna. Popularne kierunki chemiczne to: chemia, chemia budowlana, chemia kosmetyczna, chemia kryminalistyczna i sądowa, chemia medyczna.

Wyjaśniamy, jak będzie wyglądała matura z chemii w 2023 roku: ile będzie czasu na egzaminie, jakie przedmioty będzie można wnieść na salę egzaminacyjną i najważniejsze – kiedy będą wyniki matury z chemii w 2023 roku.

Arkusze maturalne i zasady oceniania zadań

Kiedy matura z chemii 2023

Egzamin maturalny z chemii odbędzie się w poniedziałek 15 maja 2023 roku o godzinie 9:00. Termin ten przypada 11 dni po rozpoczęciu pisemnych egzaminów maturalnych, co da uczniowie możiwość oswojenia się z formą egzaminu maturalnego, a także czas na ostatnie powtórki. Egzamin maturalny z chemii w terminie dodatkowym odbędzie się 12 czerwca w poniedziałek o godzinie 9:00.

sprawdź harmonogram matur 2023

Co będzie na maturze chemii

Rzeczą, która jest bardzo istotna dla uczniów przystępujących do matury z chemii jest to, jakie zadania znajdą się w arkuszu egzaminacyjnym. Informacje na ten temat można znależć w Informatorze maturalnym z chemii, opublikowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Dodatkowo, bardzo istotny jest fakt, że w opublikowanym informatorze znajdują się przykłady zadań z chemii, które mogą pojawić się na maturze (tylko oczywiście nieco zmienione). Obejmują one następujące tematy:

 • Budowa materii
 • Chemia fizyczna
 • Chemia nieorganiczna
 • Równowagi w roztworach wodnych
 • Elektrochemia
 • Chemia organiczna
 • Chemia praktyczna

Matura w Formule 2015 oraz w Formule 2023 będzie przeprowadzana na podstawie wymagań egzaminacyjnych (a nie jak kiedyś – bazując na podstawie programowej).

Przykładowe zadania i wymagania można znaleźć w Informatorze o egzaminie maturalnym z chemii od roku szkolnego 2022/2023 (Formuła 2023) - pobierz, a także Informatorze o egzaminie maturalnym z chemii od roku szkolnego 2014/2015 (Formuła 2015) - pobierz.

UWAGA: W roku 2023 i 2024 Informatory należy czytać łącznie z Aneksem. Aneks zawiera informacje o treściach Informatora, które nie obowiązują na egzaminie w 2023 i 2024 roku - pobierz.

 

Opublikowane materiały zawierają m.in.:

 • opis wymagań sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych,
 • opis arkuszy egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów,
 • zasady oceniania rozwiązań zadań z komentarzami,
 • przykładowe zadania egzaminacyjne wraz z rozwiązaniami.

Dodatkowo Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już arkusz pokazowy z chemii.

 

Ile będzie zadań z chemii

Podczas egzaminu zdający otrzyma arkusz egzaminacyjny zawierający około 45 zadań (poleceń). Przy numerze każdego zadania podana będzie maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać za poprawne jego rozwiązanie.

W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych odpowiedzi. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in.

 • zadania wyboru wielokrotnego
 • zadania typu prawda-fałsz
 • zadania na dobieranie

Zadania otwarte to takie, w których Zdający samodzielnie formułuje odpowiedź.

 

Ile punktów można zdobyć chemii

Na maturze z chemii w 2023 roku będzie można zdobyć maksymalnie 60 punktów.

Ile trwa matura z chemii

Matura 2023 z chemii trwa 180 minut, czyli 3 godziny zegarowe. Egzamin maturalny z chemii w 2023 roku będzie trwał od godziny 9:00 do godziny 12:00.

Czy można nie zdać matury z chemii

Matury z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym nie da się nie zdać - wystarczy do niej podejść, ponieważ nie obowiązują progi zdawalności.

Matura w Formule 2015 – nie ma progu punktowego z przedmiotu dodatkowego, oznacza to, że nie można nie zdać matury z chemii. Uczeń ma jednak obowiązek, by podejść do jednego dodatkowego przedmiotu.

Matura w Formule 2023 – nie ma progu punktowego z przedmiotu dodatkowego, oznacza to, że nie można nie zdać matury z chemii. (Obowiązek uzyskania co najmniej 30% punktów z jednego z wybranych przedmiotów dodatkowych będzie obowiązywać od 2025 r.).

Co można mieć przy sobie podczas egzaminu?

Z pewnością każdy uczeń wie, że niektórych rzeczy nie można wnosić na egzamin maturalny. Co zatem może mieć przy sobie uczeń zdający z maturę z chemii? Każdy zdający uczeń będzie mógł korzystać z tablic z wybranymi wzorami i stałymi fizykochemicznymi na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki, a także z linijki oraz kalkulatora naukowego.

Szczegółowe informacje dotyczące materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie maturalnym (w tym osoby, którym dostosowano warunki przeprowadzenia egzaminu), będą ogłaszane w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Zmiany na egzaminie z chemii

W 2023 roku nie będzie zmian na maturze z chemii. Jedyną różnicą będzie to, że egzamin maturalny w Formule 2015 będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych obowiązujących również w roku 2021 i 2022 (patrz: Aneks do Informatora o egzaminie maturalnym z chemii w Formule 2015 obowiązujący w latach szkolnych 2022/20223 i 2023/2024), natomiast w Formule 2023 – egzamin będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych opracowanych w 2022 r (patrz: Informator o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2022/2023)

Kiedy wyniki z matury z chemii

Wyniki egzaminu maturalnego z chemii ogłoszone zostaną na stronie OKE w systemie ZIU - 7 lipca 2023 r. po godzinie 8 rano.

Sprawdź wyniki matur 2023

 

Wyniki matury 2022 z chemii (poziom rozszerzony)

 • Średnie wyniki matury 2022 z chemii: 37 proc. możliwych do uzyskania punktów*

*w terminie głównym, dodatkowym oraz poprawkowym

 

Chemia jest jednym z najczęścięj wybieranych przedmiotów dodatkowych na maturze:

 • 2022: 24 625 osób (14% - absolwenci liceum, poniżej 3% - absolwenci technikum)
 • 2021: 25 563 osoby (14% - absolwenci liceum, poniżej 3% - absolwenci technikum)
 • 2020: 25 012 osób (14% - absolwenci liceum, poniżej 3% - absolwenci technikum)

 

Zobacz jak wyglądały wyniki matur w twojej szkole:

Liceum

Technikum

Łatwa czy trudna - opinie zdających w latach ubiegłych

Jakie były średnie wyniki z chemii w 2022 roku

Średnie wyniki matury z chemii w 2022 roku wynosiły 37 procent.

 

Opinie zdających w latach ubiegłych

Część uczniów, która zdawała maturę z chemii w 2022 roku twierdzi, że egzamin nie należał do najłatwiejszych. Oto niektóre z opublikowanych komentarzy maturzystów: "Pisałam to sama na sali i wyszłam po 35 minutach, więc jak będzie 5 proc. to będę w szoku", "Wyszłam po 53 minutach, elo", "Żadnej obliczeniówki nie tknęłam. A ostatnie zadanie wyglądało jakby twórcom było już nas szkoda i 'no dobra, dam punkt za free", "Nową chemię stworzyłam".

Uczniowie zwracali również uwagę na to, że niektóre z zadań na egzaminie w 2022 roku stanowiły trudność nawet dla osób świetnie przygotowanych.

Z kolei w 2021 roku uczniowie po egzaminie maturalnym z chemii również byli przygnębieni, twierdząc, że pytania naprawdę okazały się wymagające i wielu ze zdających spodziewało się słabego wyniku. Oto niektóre z opublikowanych wypowiedzi uczniów: "Już wyszłam z tej chemii, totalna porażka", "Pa pa studia na politechnice", "Wyszłam równo 10:40, pa pa studia".

Co było na maturze próbnej z chemii w grudniu 2022

Środa, 21 grudnia, jest ostatnim dniem próbnych egzaminów maturalnych. W sesji porannej uczniowie rozwiązywali zadania z chemii na poziomie rozszerzonym. Jakie polecenia znalazły się w arkuszu egzaminacyjnym?

Punktualnie, o godzinie 9:00, uczniowie otworzyli otrzymane arkusze egzaminacyjne i przystąpili do rozwiązywania zadań z przedostatniego przedmiotu. Egzamin z chemii, tak jak z pozostałych przedmiotów, złożony jest z zadań opracowanych na podstawie wymagań egzaminacyjnych, sprawdzających przede wszystkim: pozyskiwanie, przetwarzanie i tworzenie informacji, rozumowanie i zastosowanie nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów, opanowanie czynności praktycznych.

dowiedz się więcej matura próbna z chemii

Komentarze (0)

wsaib

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ulica Rzemieślnicza 5, 81-855 Sopot https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCsza https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/59f1e-sans-sopot.jpg Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
 • Wydział Nauk Społecznych, Wydział Humanistyczny, Wydział Teologiczny oraz Wydział Prawa i Administracji UŚ https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGo https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/397da-US-Katowice.jpg Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • ul. Kowalska 5 20-115 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ73HP7UFXIkcR6V4MugltyWs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/9778e-collegium-humanum.jpg Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Lublinie)
 • ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00 – 908 Warszawa 46 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ8WBAKPfKHkcRBWVI4EFdjeM https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/113ce-wat.jpg Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
 • Uniwersytet Zielonogórski, Kampus A, budynek A-29, ul. prof. Z. Szafrana 4a, Zielona Góra https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=uniwersytet%20zielonog%C3%B3rski https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/acf58-uniwersytet-zielona-gora.jpg Uniwersytet Zielonogórski
 • Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJuZqGraPpD0cRMBocD0T8VY8 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d8caa-awl-wroclaw.jpg Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu