Czy warto iść po maturze od razu do pracy?

Czy warto iść po maturze od razu do pracy?

Czy warto iść po maturze od razu do pracy?

26.01.2024

Czy warto iść po maturze od razu do pracy?

Uczeń, kończąc szkołę średnią, stoi przed bardzo ważnymi wyborami. To właśnie w tym momencie, tuż po maturze, zapadają najważniejsze do tej pory życiowe decyzje. Wielu maturzystów zastanawia się, czy warto po maturze iść od razu do pracy, czy może lepiej pójść na studia.

Z pewnością każdy maturzysta ma wiele rozterek, dlatego w tym artykule postaramy się przedstawić plusy i minusy rozpoczęcia pracy od razu po maturze. W ten sposób łatwiej będzie podjąć świadomą decyzję dotyczącą swojej przyszłości.

Co dalej zrobić ze swoim życiem?

Absolwent, który zdaje maturę, jest jeszcze bardzo młodą osobą, co sprawia, że nie ma wiedzy ani doświadczenia, by z łatwością podjąć decyzję dotyczącą swojej dalszej drogi. Dlatego bardzo wartościowe są w takiej sytuacji rady osób starszych – rodziców, starszego rodzeństwa, nauczycieli.

Taka decyzja powinna być także niezwykle przemyślana – nie można podejmować jej pod wpływem chwili lub impulsu. Dobrym sposobem jest zrobienie sobie listy plusów i minusów rozpoczęcia pracy zaraz po maturze – w ten sposób zobaczymy, czy taka decyzja ma więcej zalet, czy jednak wad.

Należy wziąć też pod uwagę, że każda osoba jest inna – niekiedy potrzebuje zupełnie innych rzeczy, w innych sytuacjach czujemy się dobrze i komfortowo. Oznacza to, że jeżeli nasz przyjaciel zdecyduje, że chce iść na studia – taka sama decyzja wcale nie musi okazać się dobra dla nas.

I w drugą stronę – jeżeli przyjaciel zechce podjąć pracę – być może taka droga nie będzie dobra dla nas. Szalenie istotne jest, by podejść do tego w sposób bardzo indywidualny – skupić się na swoich pragnieniach i potrzebach, postawić sobie cel, a następnie konsekwentnie go realizować.

Czy warto iść po maturze od razu do pracy? Zalety

Czy warto po maturze od razu iść do pracy? Jest to trudna decyzja, a podjąć musi ja sama osoba zainteresowana, ewentualnie z pomocą bliskich i bardziej doświadczonych osób.

Osoby, które zdecydują się na rozpoczęcie pracy od razu po studiach, muszą być bardzo świadome swojej decyzji i jej konsekwencji.

 

Praca podjęta od razu po maturze z pewnością ma wiele zalet. Oto niektóre z nich.

Pierwszym i najważniejszym plusem takiej sytuacji jest zdobywanie doświadczenia, co jest niezwykle cenne na rynku pracy. Taka osoba w tej kwestii jest kilka "kroków" przed swoimi rówieśnikami, którzy doświadczenie zawodowe zaczną zdobywać dopiero pod koniec studiów lub już po ich ukończeniu, a więc pięć lat później od osoby, która zaczęła pracować od razu po maturze.

Zdobywając doświadczenie, z czasem taka młoda osoba może liczyć na coraz lepsze warunki pracy lub nowe, bardziej atrakcyjne propozycje. Idzie to w parze także z większym wynagrodzeniem. Reasumując: nie trzeba zaczynać w wieku 25 lat "od zera" swojej przygody zawodowej, tak jak często jest to w przypadku studentów.

Kolejnym pozytywnym aspektem podjęcia pracy zaraz po studiach jest fakt, że można szybko się usamodzielnić. Z pewnością dla osób, które chcą być niezależne finansowo od swoich rodziców już w bardzo młodym wieku, będzie to niezwykle ważne.

Młodzi ludzie często chcą żyć po swojemu i na swój rachunek – mieszkać z partnerem, wydawać pieniądze na to, co im wydaje się słuszne – decydować o sobie w każdym aspekcie. Jednak do tego potrzebne są pieniądze, a żeby je zdobyć, trzeba iść do pracy. W najlepszej sytuacji są absolwenci liceów zawodowych i techników, którzy mają już konkretny zawód. Inne młode osoby dopiero muszą zdobyć pewne kompetencje – zazwyczaj dzieje się to właśnie w naszej pierwszej pracy.

Absolwenci liceów na początku mogą jednak szukać zatrudnienia w zawodach, gdzie nie są wymagane konkretne umiejętności. Takimi zawodami jest na przykład: sprzedawca, przedstawiciel handlowy, kelner, pracownik produkcji, itp. Dobrym sposobem, by podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy, jest ukończenie przez młodą osobę różnego rodzaju szkoleń online, często można w sieci znaleźć darmowe szkolenia. Pozwoli to nabyć nowe kwalifikacje, a w konsekwencji – zdobyć zawód, który można następnie zacząć wykonywać.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, są nasze predyspozycje – jeśli nie lubisz się uczyć, to prawdopodobnie na studiach będziesz się po prostu męczył i nie odnajdziesz się tam, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie pójście do pracy od razu po studiach.

Pogodzenie pracy ze studiami

Warto również zastanowić się, czy dobrym pomysłem nie będzie pogodzenie pracy ze studiami, na przykład studiując zaocznie. W ten sposób zdobędziemy doświadczenie, staniemy się niezależni, ale też będziemy mogli w dalszym ciągu się edukować i zdobywać wiedzę już na poziomie akademickim.

Połączenie pracy i studiów zaocznych wymaga od nas jednak dużej samodyscypliny i dobrej organizacji. Trzeba także zapomnieć o imprezowym stylu życia. Jest to jednak doskonała inwestycja w swoją przyszłość. Osoba, która podejmie taką decyzję, będzie mogła w tygodniu poświęcić swój czas na pracę i zdobywanie doświadczenia, nowych umiejętności, natomiast weekend przeznaczy na naukę.

Zaletą studiów zaocznych jest to, że nauka trwa tam dokładnie tyle samo, co na studiach dziennych, a tytuł naukowy uzyskamy w tym samym czasie, co nasi rówieśnicy ze studiów stacjonarnych.

Gap year – pomysł na czas po maturze

Ciekawym pomysłem jest także "gap year" – jest to rok przerwy, podczas której młoda osoba ma czas na podjęcie decyzji, co chce dalej robić w życiu. W tym czasie młodzi ludzie świadomie decydują się na podróżowanie, które często łączą z pracą, zdobywają kompetencje i w ten sposób – decydują się na dobry start w życiu zawodowym, nie przekreślając jednak swojej chęci studiowania.

Korzyści z takiej przerwy jest wiele – złapanie odpowiedniego dystansu i dobry wpływ zdobytych doświadczeń na życie zawodowe. Jest to czas, kiedy młoda osoba próbuje różnych rzeczy, nabiera doświadczeń, a jej plany na przyszłość są przemyślane i znacznie bardziej świadome, niż tuż po egzaminie maturalnym.

Niektórzy utwierdzają się wtedy w przekonaniu, że obrana przez nich ścieżka zawodowa jest właściwa, inni z kolei, że nie i rozpoczynają po roku przerwy studia.

Zobacz także

terminy rekrutacji na studia

jakie studia wybrać

gdzie na studia

najpopularniejsze kierunki studiów

najpopularniejsze uczelnie

jak znaleźć studia

czy warto iść na studia

studia rzeczywistość a oczekiwania

wszystko o studiach

ile trwają studia

ile kosztują studia

jakie miasto wybrać na studia

na ile uczelni można aplikować

Komentarze (1)

Anka Makowska odpowiedz

Ja poszłam do pracy od razu po maturze na całe cztery miesiące wakacji jako hostessa i było to dla mnie bardzo miłe wyrzeczonko :)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • pl. Kopernika 11a,, 45-040 Opole Uniwersytet Opolski
  • Kampus AGH https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJIZu1VqdbFkcR0RezIbqNDLI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b9653-agh.jpg Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Kampus przy ul. Warszawskiej 24 w Krakowie https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJv9WgpARbFkcR6xkKhuEVqEE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b117c-politechnika-krakowska.jpg Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=UNIWERSYTET%20PEDAGOGICZNY%20KRAK%C3%93W https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/40a0a-miniatura-na-miescie.jpg Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCWP6Nl7MHkcRf_xabKDNoaQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/be790-uniwersytet-warszawski.jpg Uniwersytet Warszawski
  • Dzień otwarty Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu