Branża IT - tu zarobisz najwięcej.

Branża IT - tu zarobisz najwięcej.

praca it

Praca w branży IT, programowanie, nowe technologie, telekomunikacja

Postępująca informatyzacja i stały rozwój nowych technologii sprawiają, że IT to obecnie najszybciej rozwijająca się branża na rynku. Tym samym stale poszukiwani są nowi pracownicy, którzy nie tylko nadążają za rozkwitającym rynkiem nowych technologii, ale potrafią być kreatywni i myśleć przyszłościowo. To informatyzacja i ludzie z wizją sprawili, że doszło do lotów w kosmos, powstania komputerów czy choćby zaistnienia internetu, bez którego teraz trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Właśnie specjaliści od technologii powodują, że możemy spędzać godziny, hodując wirtualne pomidory czy grać w sławnego na cały świat Witchera, czyli stuprocentowo polskiego Wiedźmina. Wszystko dzięki tysiącom ludzi ślęczących nad stertą kabli czy pustymi stronami do programowania, których wrodzona ciekawość pcha w ramiona takich pytań jak: „co się stanie, jak połączę niebieski kabelek z czerwonym”, „ciekawe, co się wydarzy, jak zamienię to zero na jedynkę” oraz „ktoś mówił, że to niemożliwe”?

Oczekiwane wykształcenie, ukończone kierunki

Badania rozwoju branż pokazują, że do 2020 roku będzie potrzebnych dodatkowo 700 tysięcy nowych programistów, developerów, wdrożeniowców i administratorów, by nadążyć za dynamicznie rozwijającym się światem technologii. To oznacza, że szansa na znalezienie pracy w zawodzie jest olbrzymia dla tych, którzy zdecydują się na studia informatyczne i okołoinformatyczne, a także związane z B+R, czyli badaniami i rozwojem w kierunkach technologicznych i komputerowych.

Ważne umiejętności

Znajomość języka angielskiego to podstawa, w końcu to międzynarodowy język programowania i technologii. Dla osoby zajmującej się IT, programowaniem i nowymi technologiami ważny jest przede wszystkim stały rozwój, praca nad sobą i dotrzymywanie kroku branży. Dlatego warto obalić wizerunek informatyka jako człowieka we flaneli w kratkę, który nie opuszcza czterech ścian. Uczestnictwo w spotkaniach branżowych, międzynarodowych konferencjach i szkoleniach nie tylko pozwala na naukę, ale także na poznanie nowych ludzi i wymienienie się zawodowymi opiniami. I nie zastąpi tego żaden chat on-line. Ważna jest także znajomość trendów, dlatego warto wyławiać nowe informacje z serwisów zagranicznych i prasy branżowej. I na koniec ważna sugestia: nie można być specjalistą od wszystkiego, a bycie naprawdę świetnym i znanym w jednej czy dwóch dziedzinach sprawi, że to pracodawcy będą szukali kontaktu.

Proces rekrutacji

W zależności od wielkości firmy oraz jej działalności rekrutacja może wyglądać zupełnie inaczej. Typowy przebieg składa się z takich etapów jak publikacja ogłoszenia, konkurs CV, spotkania z kandydatami i decyzja o zatrudnieniu lub nie. Podczas spotkań sprawdzane są: znajomość języka angielskiego oraz deklarowane umiejętności techniczne. Czy będzie to miało charakter rozmowy, czy kandydatowi zostanie przydzielone do wykonania jakieś praktyczne zadanie, zależy wyłącznie od konkretnego pracodawcy.

Przykładowe stanowiska i średnie zarobki*

Raporty płacowe pokazują, że zarobki w IT są jednymi z najwyższych na rynku polskim i ta tendencja w najbliższym okresie powinna się utrzymywać na niezmiennym poziomie lub rosnąć. Jednak warunkiem odpowiednio wysokich zarobków jest stałe kształcenie i przysłowiowe trzymanie ręki na pulsie.

IT, programowanie, nowe technologie, telekomunikacja zarobki*

Grafik komputerowy – 3300 zł brutto
Informatyk – 3600 zł brutto
Webmaster – 3600 zł brutto
Administrator sieci informatycznej – 4600 zł brutto
Programista PHP – 4600 zł brutto
Helpdesk (wsparcie techniczne) – 5100 zł brutto
Tester oprogramowania – 5200 zł brutto
Specjalista w dziale IT – 5300 zł brutto
Programista – 5600 zł brutto
Specjalista d.s. telekomunikacji – 5600 zł brutto
Administrator systemów IT – 5700 zł brutto
Administrator baz danych – 5900 zł brutto
Konsultant ds. IT – 6000 zł brutto
Programista Java – 6200 zł brutto
Programista C/C++ – 6400 zł brutto
Inżynier oprogramowania – 7500 zł brutto
Projektant systemów – 9200 zł brutto
Kierownik działu IT – 9300 zł brutto
Oracle Project Manager – 11000 zł brutto
Information Security Manager – 15000 zł brutto
Executive IT Manager – 20000 zł brutto
 

 

Pracodawcy

Comarch Technologies, Cybercom Group, DELL, Fabrity Grupa K2, Flextronics Logistics Poland, General Electric, Gromar, Herkules PC Computers, Hewlett-Packard, Accenture, Centrum Komputerowe Zeto S.A., Corning Optical Communications Polska, Ericpol, Fujitsu, GFT, NT Group, Sii Passion for Technology, Xerox, ABB, AMG.net S.A., BMS Poland, Samsung Poland R&D Center, TomTom, Transition Technologies S.A., TVAB Polska, WAGRAN Sp. z o.o., Infosys BPO Poland sp. z o.o., INTERsoft Sp. z o.o., Le Polish Bureau Unit 9, Likims, LSI Software, Mobica Limited Sp. z o.o., Oberthur Technologies R&D Poland, Paplus International, Philips Electronics, PIXEL Technology, Plus, T-Mobile.

 

* Wszystkie dane finansowe pochodzą ze strony wynagrodzenia.pl i/lub praca.pl.

 

Komentarze (0)