Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku urbanistyka i planowanie przestrzenne to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej.
Urbanistyka i planowanie przestrzenne to studia, które obejmują zagadnienia z zakresu analizy przestrzennej GIS, planowania rozwoju miast i regionów, projektowania urbanistycznego czy zrównoważonego rozwoju i ekologii miejskiej. Studenci mają także możliwość badania związków między planowaniem przestrzennym a zrównoważonym rozwojem, analizując wpływ działań urbanistycznych na środowisko naturalne i społeczne. W programie zajęć uwzględniono także tematykę budowania dialogu z mieszkańcami, partycypacji społecznej w procesach planowania oraz treningu komunikacji w kontekście projektów urbanistycznych.
Po ukończeniu studiów na kierunku urbanistyka i planowanie przestrzenne absolwenci mogą pracować jako urbaniści, planiści miejscy, specjaliści do spraw rozwoju regionalnego, konsultanci w firmach doradczych czy pracownicy administracji publicznej odpowiedzialni za planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu i praktycznemu doświadczeniu, absolwent jest wyposażony w umiejętności potrzebne do skutecznego działania w obszarze kształtowania przestrzeni miejskiej oraz regionalnej.
Rekrutacja na studia podyplomowe w Warszawie na ten kierunek skierowana jest do absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich. Kandydatem może być też osoba zawodowo związana z urbanistyką i gospodarką przestrzenną, pracownik urzędu czy jednostki administracji publicznej.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Urbanistyka i planowanie przestrzenne to studia w Warszawie, które obejmują takie zagadnienia, jak m.in. podstawy urbanistyki i planowania przestrzennego, analizę przestrzenną GIS, projektowanie urbanistyczne, prawo i zarządzanie w planowaniu przestrzennym czy partycypację społeczną i komunikację.
Uczestnicy zapoznają się z najnowszymi trendami i innowacjami w dziedzinie urbanistyki, planowania przestrzennego – w tym nowych technologii oraz narzędzi wykorzystywanych do analizy i projektowania w przestrzeni.
Studenci uczą się też na temat zasad tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego, analizy czy oceny planów urbanistycznych. Dzięki licznym kursom poświęconym zrównoważonemu rozwojowi miast i regionów, uczestnicy zdobywają też wiedzę na temat zastosowania ekologii miejskiej w planowaniu przestrzennym.
Studia na kierunku urbanistyka i planowanie przestrzenne, możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Po ukończeniu studiów na kierunku urbanistyka i planowanie przestrzenne, absolwenci mają wiedzę na temat teorii urbanistyki oraz praktycznych aspektów planowania przestrzennego. Dzięki temu potrafią dokonywać analizy i rozumieją procesy kształtowania się miast czy regionów.
Opracowują plany zagospodarowania przestrzennego, uwzględniając aspekty społeczne, ekonomiczne czy środowiskowe. Projektują także przestrzeń miejską zgodnie z potrzebami społeczności lokalnych i zasadami zrównoważonego rozwoju.
Absolwent ma także umiejętności wykorzystywania nowoczesnych narzędzi technicznych – systemy informacji geograficznej do zbierania, analizy i prezentacji danych przestrzennych. Znają również istotne przepisy prawne i regulacje dotyczące planowania przestrzennego, co umożliwia im prawidłowe działanie w ramach obowiązujących procedur prawnych.
Studia na kierunku urbanistyka i planowanie przestrzenne, trwają 1 rok (studia podyplomowe).
Absolwenci studiów na kierunku urbanistyka i planowanie przestrzenne mogą pracować w urzędach miast i gmin, marszałkowskich oraz w instytucjach zajmujących się planowaniem przestrzennym na poziomie lokalnym regionalnym czy krajowym. Znajdą zatrudnienie na stanowisku urbanistów, planistów przestrzennych czy specjalistów do spraw polityki miejskiej.
Podejmą również pracę w biurach projektowych oraz w firmach konsultingowych specjalizujących się w planowaniu przestrzennym, urbanistyce, zagospodarowaniu przestrzennym czy doradztwie inwestycyjnym. Mogą pracować jako projektanci w zakresie urbanistyki, doradcy do spraw rozwoju lokalnego czy konsultanci planistyczni.
Absolwent znajdzie zatrudnienie również w firmach deweloperskich i inwestycyjnych, gdzie będzie zajmować się planowaniem i realizacją projektów mieszkaniowych, komercyjnych oraz infrastrukturalnych.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku urbanistyka i planowanie przestrzenne
Kształcenie w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego powstały w odpowiedzi na potrzebę wykształcenia specjalistów, którzy mają wiedzę i umiejętności potrzebne do skutecznego zarządzania przestrzenią miejską oraz regionalną, uwzględniając aspekty społeczne, środowiskowe i kulturowe.