Finanse publiczne obejmują zjawiska i procesy gromadzenia oraz podziału środków pieniężnych, będących w dyspozycji władz publicznych. Istotnym ich elementem są podatki. Co wiemy o podatkach? Na pewno na tak postawione pytanie, niejedna osoba powiedziałaby, że są zbyt wysokie. Ale czy na pewno? Na jakie cele przeznaczane są pieniądze z podatków? Jakie są ich rodzaje? Chcąc zostać ekspertem w tym temacie warto wybrać Finanse publiczne i podatki, czyli propozycję kształcenia, która odsłoni wszystkie karty tego zagadnienia.
Studenci Finansów publicznych i podatków uczą się przygotowywać i przeprowadzać audyt i kontrolę w jednostkach sektora finansów publicznych, poznają ramy prawne dotyczące podatków w Unii Europejskiej, a także dowiadują się jak realizować cele przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu narzędzi planowania podatkowego.
Wiedza z zakresu finansów publicznych i podatków może się przydać nie tylko we własnym gospodarstwie domowym, czy przy wypełnianiu zeznań podatkowych. Przede wszystkim można ją wykorzystać w pracy zawodowej. A gdzie? Między innymi w urzędach celnych, urzędach skarbowych, administracji samorządów lokalnych, biurach podatkowych, czy kancelariach.
Studenci finansów publicznych i podatków poznają m.in.: wpływ międzynarodowych i krajowych regulacji prawnych na funkcjonowanie współczesnego rynku finansowego; ramy prawne dotyczące podatków w Unii Europejskiej; specyfikę procedur związanych z zamówieniami publicznymi w Polsce; funkcjonowaniem jednostek sektora finansów publicznych; nowoczesne narzędzia planowania podatkowego.
Studenci tej ścieżki kształcenia szkolą się w zakresie np.: realizowania określonych celów przedsiębiorstw i instytucji finansowych; planowania oraz przeprowadzania audytu i kontroli w przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych; realizowania oraz dokumentowania zamówień publicznych; przeprowadzania profesjonalnej ewidencji aktywności w jednostkach budżetowych. Ponadto studia na finansach publicznych i podatkach pozwalają studentom rozwinąć cenne umiejętności komunikacyjne, związane np. z prezentacją czy negocjacją.
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: prawnych i ekonomicznych aspektów funkcjonowania jednostek sektora finansów publicznych oraz przedsiębiorstw; zasad przeprowadzania kontroli wewnętrznej w instytucjach publicznych i przedsiębiorstwach; specyfiki współczesnego rynku finansowego w Polsce i w Unii Europejskiej.
Absolwenci finansów publicznych i podatków mogą podjąć pracę np. w: urzędach skarbowych, urzędach celnych, jednostkach administracji samorządów lokalnych, centrach usług wspólnych zagranicznych korporacji, biurach podatkowych czy w kancelariach prawnych. Ponadto osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, są także kompleksowo przygotowane do samodzielnego prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Absolwent finansów publicznych i podatków może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Finanse publiczne i podatki to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku finanse i rachunkowość.
Studenci finansów i rachunkowości zdobywają wiedzę oraz umiejętności w zakresie m.in. systemu podatkowego w Polsce i w Europie; funkcji instytucji finansowych i banków; analizy podstawowych zjawisk gospodarczych czy sytuacji ekonomiczno-finansowych jednostek gospodarczych. Studia na tym kierunku poświęcone są zagadnieniom takim, jak np.: bankowość, prawo i administracja, zarządzanie lub ekonomia. Uczelnie w Poznaniu oferują studentom liczne ścieżki kształcenia, które poświęcone są różnym zagadnieniom z zakresu finansów i rachunkowości.
Uniwersalne wykształcenie absolwentów finansów i rachunkowości pozwala im na podjęcie pracy m.in. w: biurach maklerskich i rachunkowych, towarzystwach ubezpieczeniowych czy administracji publicznej lub prywatnej. Finansiści mogą swoją karierę zawodową związać np. z: bankowością, finansowymi innowacjami, doradztwem podatkowym, zarządzaniem przedsiębiorstwami czy międzynarodową rachunkowością. Ponadto osoby te mogą prowadzić własną działalność gospodarczą.
Dowiedz się więcej: finanse i rachunkowość studia w Poznaniu
Zobacz także: