Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Stan nadzwyczajny, związany z atakiem terrorystycznym, wojną, epidemią lub innymi czynnikami zagrażającymi porządkowi, może spotkać nasze społeczeństwo w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa narodowego i wewnętrznego. Jeśli interesujesz się taką tematyką, wybierz kształcenie na zarządzaniu kryzysowym.
W trakcie nauki zrozumiesz szeroko rozumianą politykę rynku pracy, poznasz metody oceniania i klasyfikowania zagrożeń oraz jednoczesnego wdrażania konkretnych działań zapobiegawczych. Profesjonalne działanie w sytuacjach kryzysowych przestanie być dla ciebie sztuką tajemną, a modele i koncepcje bezpieczeństwa społecznego staną się jasne.
Możliwości zatrudnienia po ukończeniu edukacji na zarządzaniu kryzysowym będą obejmowały stanowiska menedżerskie i kierownicze w administracji bezpieczeństwa i porządku publicznego, służby mundurowe, takie jak policja, straż graniczna, czy służba celna, a także placówki zajmujące się szerzeniem profilaktyki antyterrorystycznej oraz wybranych jednostkach administracyjnych.
Studenci zarządzania kryzysowego zdobywają kompetencje niezbędne np. do oceniania oraz opisywania zagrożeń lub ryzyka bezpieczeństwa wewnętrznego w sytuacjach kryzysowych i stanach nadzwyczajnych; identyfikowania problemów rynku pracy oraz proponowania ich rozwiązań; efektywnego zarządzania zespołami oraz prawidłowego komunikowania się z otoczeniem; rzetelnego zbierania, hierarchizowania, przetwarzania i przekazywania informacji w przestrzeni publicznej i cyfrowej.
W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty poświęcone m.in.: nowym modelom i współczesnym koncepcjom bezpieczeństwa społecznego; specyfice polityki rynku pracy; różnym typom źródeł informacji; zasadom postępowania w przypadku sytuacji kryzysowej; rodzajom zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego oraz strategiom zwalczania tych zagrożeń. Ponadto studenci zarządzania kryzysowego rozwijają również swoje zdolności językowe i analityczne.
W programie studiów na zarządzaniu kryzysowym znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: nowoczesnych technik, narzędzi i strategii stosowanych w zapewnianiu bezpieczeństwa publicznego; społecznych, etycznych, prawnych i ekonomicznym konsekwencji wystąpienia sytuacji kryzysowych; zasad postępowania w przypadku kryzysu.
Osoby, które ukończyły zarządzanie kryzysowe, mogą liczyć na zatrudnienie np. na stanowisku funkcjonariusza służb mundurowych, menedżera lub specjalisty średniego szczebla administracji bezpieczeństwa i porządku publicznego czy analityka w strukturach kryzysowych administracji publicznej. Absolwenci tej ścieżki kształcenia mogą również szukać pracy m.in. w: strukturach MSWiA lub Ministerstwa Sprawiedliwości, jednostkach Wojska Polskiego czy Centrach Zarządzania Kryzysowego.
Absolwent zarządzania kryzysowego może szukać zatrudnienia m.in. w:
Zarządzanie kryzysowe to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.
Bezpieczeństwo wewnętrzne to kierunek, który może zainteresować w szczególności osoby zainteresowane np. funkcjonowaniem organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa, osób, mienia, przestrzeni lub informacji. W trakcie nauki studenci zdobywają wiedzę i umiejętności, które odnajdują zastosowanie m.in. w: zarządzaniu kryzysowym; analizowaniu zjawisk społeczno-politycznych; rozwiązywaniu problemów kryminalnych.
Absolwenci bezpieczeństwa wewnętrznego, którym zależy na pracy terenowej, mogą liczyć na zatrudnienie np. w wojsku, policji, służbach specjalnych lub agencjach detektywistycznych. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia i odnajdują się lepiej na stanowiskach urzędniczych, mogą aplikować także na stanowiska m.in. analityczne, doradcze lub kierownicze w instytucjach publicznych, przedsiębiorstwach lub centrach zarządzania kryzysowego.
Dowiedz się więcej: bezpieczeństwo wewnętrzne studia w Poznaniu
Zobacz także: