27.11.2022
Czerwony pasek jest marzeniem wielu uczniów oraz ich rodziców. Co trzeba zrobić, żeby otrzymać promocję do kolejnej klasy z takim wyróżnieniem? Jakie oceny trzeba mieć na półrocze i koniec roku – i najważniejsze – jaka średnia obowiązuje, by cieszyć się świadectwem z czerwonym paskiem? Podpowiadamy!
Świadectwo z czerwonym paskiem wielu osobom kojarzy się z samymi piątkami, a nawet szóstkami. Błąd! Uczeń nie musi mieć jedynie ocen bardzo dobrych, by na jego świadectwie pojawił się czerwony pasek. Trzeba spełnić jednak konkretne wymagania – liczą się oceny ze wszystkich przedmiotów, ale także ocena z zachowania.
Czerwony pasek mogą uzyskać uczniowie od czwartej klasy szkoły podstawowej, aż do ukończenia szkoły średniej, zawodowej lub technikum. Nie dostają go jednak dzieci w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Sprawdź, jak obliczyć średnią do czerwonego paska na świadectwie, a także, jakie wymagania trzeba spełnić, by dostać promocję do następnej klasy z wyróżnieniem.
Co znajdziesz w artykule
Od jakiej średniej jest pasek na świadectwie? Świadectwo z paskiem mogą otrzymać jedynie uczniowie z bardzo dobrymi wynikami w nauce. Żeby otrzymać takie wyróżnienie, uczeń musi uzyskać średnią z ocen nie mniejszą niż 4,75.
Wymagania, jakie uczeń musi spełnić żeby otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem są dokładnie opisane w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 Lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
Oto dokładne kryteria, jakie należy spełnić, żeby otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem:
Uczniowie często zastanawiają się, czy taki scenariusz jest możliwy. Trójka na koniec roku wcale nie musi przekreślać marzeń o czerwonym pasku na świadectwie! O tym, czy otrzyma się takie wyróżnienie, decyduje średnia arytmetyczna wszystkich ocen. Oznacza to, że uczeń może mieć trójkę z jakiegoś przedmiotu na koniec roku, jednak musi ją „uzupełnić” szóstką z innego przedmiotu. Chodzi jedynie o to, żeby uzyskać łączną średnią 4,75.
Żeby sprawdzić, czy na koniec danego roku szkolnego otrzyma się świadectwo z czerwonym paskiem, należy obliczyć swoją średnią arytmetyczną ze wszystkich ocen końcowych z danych przedmiotów. Najpierw zsumuj wszystkie oceny, a następnie podziel przez liczbę wszystkich przedmiotów.
Wynik, który uzyskasz, będzie średnią arytmetyczną wszystkich ocen – jeżeli będzie wynosił 4,75 lub powyżej – to doskonała wiadomość, będziesz mógł cieszyć się czerwonym paskiem na świadectwie szkolnym.
Przykład:
język polski – bardzo dobry
historia – bardzo dobry
geografia - bardzo dobry
matematyka – dobry
biologia – dobry
muzyka - bardzo dobry
plastyka - bardzo dobry
technika - bardzo dobry
informatyka - bardzo dobry
zajęcia wychowania fizycznego - bardzo dobry
język nowożytny (zazwyczaj angielski lub niemiecki) - bardzo dobry
Liczba przedmiotów: 11
5+5+5+4+4+5+5+5+5 +5+5 = 53
53:11= 4,8
Średnia arytmetyczna = 4,8
Uczniowie często zastanawiają się również, czy wszystkie oceny wliczają się do średniej. Otóż tak. Do średniej wliczają się wszystkie oceny widniejące na świadectwie. Wyjątkiem jest jedynie ocena z zachowania. Do średniej ocen wlicza się także religię czy etykę, jeśli uczeń ma wystawioną ocenę z tych przedmiotów.
Jeżeli uczeń marzy o czerwonym pasku na świadectwie – powinien zacząć myśleć o nim już na początku roku szkolnego. Wynik końcowy jest konsekwencją całorocznej pracy. Najpierw efekty nauki są widoczne poprzez oceny na półrocze. Te, co prawda, nie mają wprost wpływu na wynik końcowy, jednak nie zmienia to faktu, że są bardzo ważne.
Jeżeli uczeń na półrocze otrzyma np. ocenę dostateczną z danego przedmiotu – istnieją bardzo małe szanse, że na koniec roku nauczyciel wystawi mu ocenę bardzo dobrą lub celującą.
Należy pamiętać o tym, że ocena z przedmiotu na koniec roku jest oceną z całego roku szkolnego, nie tylko z drugiego półrocza.
To, jaką będziesz miał średnią na koniec roku szkolnego, okaże się ostatecznie po zebraniu się rady pedagogicznej, co zwykle ma miejsce na początku czerwca. Już wcześniej jednak nauczyciele wystawiają proponowane oceny na koniec roku szkolnego, a później już właściwe oceny z danego przedmiotu.
W poszczególnych szkołach te terminy mogą się nieznacznie różnic, jednak w wielu placówkach wystawienie ocen następuje do 15 czerwca.
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|