Czy będzie matura ustna w 2024 roku? Jakie zmiany czekają maturzystów

Czy będzie matura ustna w 2024 roku? Jakie zmiany czekają maturzystów

Czy będzie matura ustna w 2024 roku? Jakie zmiany czekają maturzystów

18.04.2024

Czy będzie matura ustna w 2024 roku? Jakie zmiany czekają maturzystów?

Rok szkolny 2023/2024 będzie pełen wyzwań zarówno dla uczniów, którzy będą przystępować do matury, jak i nauczycieli. Dlaczego? To właśnie w 2024 roku odbędzie się po raz drugi matura w nowej formule (Formule 2023).

Co za tym idzie – wszystkich czeka wiele nowości, ale też sporo zamieszania, ponieważ niektórzy uczniowie będą do egzaminu dojrzałości przystępować jeszcze w starej formule matury (Formule 2015). Zmienia się więc formuła egzaminu, ale również zakres materiału, który uczniowie muszą opanować.

Część uczniów i rodziców nie może odnaleźć się w chaosie zmian. Najważniejsze pytanie, jakie zadają sobie maturzyści, brzmi: czy w 2024 roku będzie obowiązywała matura ustna. W ciągu ostatnich lat, ze względu na pandemię koronawirusa i nauczanie zdalne, uczniowie nie musieli do niej przystępować. Jak będzie w tym roku? Wyjaśniamy, czy w 2024 roku będzie matura ustna i czy będzie ona obowiązkowa dla wszystkich uczniów.

Czy w 2024 roku będzie matura ustna

Przez ostatnie lata maturzyści nie musieli mierzyć się z egzaminem ustnym. Było to spowodowane wprowadzonymi zmianami z powodu pandemii koronawirusa oraz nauki zdalnej. Zmiany te wynikały z tego, że przeprowadzenie takich matur stało się bardzo utrudnione. Właśnie z tego powodu Ministerstwo Edukacji i Nauki zniosło taki obowiązek.

Do matur ustnych mogli jednak przystąpić uczniowie, którzy wyrażali taką chęć (na przykład dlatego, że wynik z nich liczył się podczas rekrutacji na studia).

Zniesienie obowiązku zdawania matur ustnych dla większości uczniów z pewnością było na rękę, ponieważ ta forma egzaminu w wielu osobach budzi często stres i strach.

Zanim jednak wprowadzono te zmiany, uczeń musiał przystąpić do ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Było to obowiązkowe dla każdego maturzysty. Teraz, na maturze w 2024 roku, powrócą zasady sprzed pandemii. Decyzja o tym, by nie przeprowadzać egzaminów ustnych nie została bowiem wprowadzona na stałe. Oznacza to, że w 2024 roku uczniowie będą mieli obowiązek, by podejść do matury ustnej z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego.

Sprawdź

język polski lista pytań jawnych

matura ustna z języka polskiego

matura ustna z języka angielskiego

matura ustna z języka niemieckiego

Matura ustna 2024: poczucie niesprawiedliwości wśród uczniów

Z pewnością część uczniów będzie bardzo rozczarowana faktem, że w 2024 roku matury ustne są obowiązkowe. W takim momencie w głowach maturzystów może pojawić się pytanie, czy istnieje możliwość, by być zwolnionym z matury ustnej z języka polskiego lub języka obcego nowożytnego.

Niestety, jeśli nie wykluczają tego powody zdrowotne, maturzysta musi podejść do tego egzaminu. Poczucie niesprawiedliwości może pojawić się szczególnie u uczniów technikum, których rówieśnicy w 2022 roku nie musieli zdawać matury ustnej.

Zwolnienie z matury ustnej – czy jest możliwe?

Część ustna matury w 2024 roku będzie obowiązkowa, oznacza to, że nie można jej pominąć, jeśli uczeń chce zdać egzamin maturalny.

 

Zwolniony z części ustnej egzaminu maturalnego może być jedynie:

  1. Absolwent niesłyszący.
  2. Absolwent, który ze względu na niepełnosprawność lub stan zdrowia trwale nie posługuje się mową.

Jakie zmiany czekają uczniów na maturze w 2024 roku

Poza ponownym wprowadzeniem matur ustnych, uczniów czekają także inne zmiany. Dotyczą one przede wszystkim zakresu materiału na egzaminie maturalnym w 2023 roku.

Poza tym uczniowie będą musieli obowiązkowo przystąpić do egzaminu z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego i zdobyć z nich minimum 30 procent punktów. Co więcej, maturzyści będą musieli też przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego do wyboru.

Zobacz więcej

Przedmioty obowiązkowe matura 2024

Przedmioty dodatkowe matura 2024

Zmieni się także czas trwania niektórych egzaminów w Formule 2023 oraz liczba punktów możliwych do zdobycia.

„Formuła 2023” po raz pierwszy była przeprowadzona w 2023 roku dla absolwentów czteroletniego liceum ogólnokształcącego oraz w 2024 roku dla absolwentów pięcioletniego technikum.

czytaj dalej 

zmiany na maturze 2024

matura 2024

Kiedy odbędą się matury w 2024 roku

Terminy matur 2024 - harmonogram

  • 26 kwietnia 2024 r. - zakończenie roku szkolnego dla maturzystów
  • od 7 do 24 maja 2024 r. - egzaminy pisemne w terminie głównym
  • od 11 do 25 maja 2024 r. - egzaminy ustne w terminie głównym
  • od 3 do 17 czerwca 2024 r. - egzaminy w terminie dodatkowym
  • 9 lipca 2024 r. - ogłoszenie wyników
  • od 20 do 21 sierpnia 2024 r. - egzaminy w terminie poprawkowym
  • 10 września 2024 r. - ogłoszenie wyników egzaminów poprawkowych

sprawdź harmonogram matur 2024

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia