Studia po humanie

21.11.2022

Studia po humanie

Jakie studia są najlepsze dla absolwentów klas o profilu humanistycznym? Jakie kierunki skierowane są do tzw. umysłów humanistycznych?

Coraz częściej abiturienci nie martwią się tym, czy poradzą sobie z maturą, tylko tym, co będą robić po jego ukończeniu? Dodatkowego stresu dodają pogłoski o tym, że kształcenie o profilu humanistycznym nie daje zbyt wielu możliwości. A zatem, co robić po humanie?

 

Najważniejsze tematy

popularne kierunki humanistyczne

popularne uczelnie

praca po studiach humanistycznych

 

 

Umysły humanistyczne kontra umysły ścisłe

Od dawien dawna toczy się swoista batalia pomiędzy zwolennikami kształcenia humanistycznego a zwolennikami kształcenia ścisłego, którą możemy nazwać potyczką umysłów – humanistycznych i ścisłych, w której to przerzucane są argumenty mające na celu udowodnić, że jedna sfera góruje nad drugą.

Co zrozumiałe, batalia ta nie przynosi żadnego wyniku. Sztucznie napędzana dyskusja na temat tego, który obszar wiedzy jest istotniejszy ma taki sam sens jak debatowanie o tym, która pora roku jest piękniejsza, która dyscyplina sportu jest ciekawsza, czy też który gatunek muzyki wywołuje u słuchaczy większe emocje.

Skąd zatem biorą się takie dyskusje? Ich podłożem może być nieustanna chęć dzielenia wszystkiego, co funkcjonuje. A kształcenie jest zagadnieniem tak szerokim i złożonym, że trudno jest podzielić je na dwie części, czy też na dwa kolory- czarny i biały.

Studia nakierowane na humanistyczne zainteresowania to wielowymiarowa strefa. Są niczym państwo podzielone na kantony, czy województwa. Nie trzeba być znawcą geografii, aby wiedzieć, że każdy region na mapie może różnić się tradycjami, kuchnią, a nawet językiem. I studia dla osób o humanistycznych predyspozycjach takie są – oferują różnorodność wiedzy, umiejętności i kompetencji.

 

Kierunki studiów dla humanistów

Przestrzeń kierunków kształcenia, które mogą obrać osoby po zdanej maturze jest bardzo szeroka i różnorodna. Ponadto, co pewien czas w ofertach edukacyjnych uczelni pojawiają się nowe dyscypliny, a także wprowadzane są rozmaite zmiany i modyfikacje w tych, istniejących od dawna. Co ważne, nie mówimy o obszarze zwanym studiami humanistycznymi, ponieważ znacznie ograniczylibyśmy pole wyboru tym, którzy po zaliczeniu egzaminów pragną uczyć się dalej.

Które kierunki studiów pasują do osób o humanistycznych predyspozycjach? Znacznie lepszym pytaniem byłoby takie, które wskazałoby zainteresowania. Jak już wspomnieliśmy, możliwości kształcenia jest bardzo wiele, a zatem wrzucanie do jednego worka wszystkich osób o umysłach humanistycznych byłoby, mówiąc delikatnie, niepoważne.

Dlaczego? Ponieważ fundamentalnymi przedmiotami realizowanymi w klasach o profilu humanistycznym są: język polski, język obcy nowożytny, historia, wiedza o społeczeństwie. Podążając drogą niezrozumiałych schematów, absolwenci tychże klas studiowaliby wyłącznie Historię, Filologię, Socjologię czy Filozofię. Między innymi na podstawie takich schematów rodzą się wyżej wspomniane potyczki między umysłami humanistycznymi a umysłami ścisłymi.

 

Popularne kierunki humanistyczne

Zobacz także wszystkie studia humanistyczne
 
 

Jakie uczelnie będą najlepsze?

Twierdzenie, że humaniści wybierają uniwersytety, a umysły ścisłe wybierają politechniki jest tak samo prawdziwe jak twierdzenie, że każdy kto marzy o karierze piłkarza pragnie być napastnikiem.

Nie dość, że wybór uczelni jest bardzo duży i oferują one wielokierunkowe kształcenie, to często zapominamy o tym, że każdy z nas może posiadać inne pasje, marzenia i plany na przyszłość. Warto dodatkowo zaznaczyć, że znacznie istotniejszy jest nie profil uczelni, ale zasady rekrutacji obowiązujące na danych kierunkach.

Dobijając do brzegu naszych rozważań powiedzmy, że osoby o poszerzonej wiedzy humanistycznej mogą wybierać spośród bardzo wielu kierunków kształcenia. W przestrzeni tej funkcjonują kierunki, które możemy określić mianem popularnych i często obieranych, jak również kierunki w pewnym sensie niszowe, które dopiero zyskują na znaczeniu wśród kandydatów.

Część kierunków prowadzą uniwersytety, część kierunków prowadzą uczelnie artystyczne, część kierunków prowadzą uczelnie o specjalistycznych profilach. Oznacza to, że obszar kształcenia jest trudny do sprecyzowania. Poza tym, wcale tego precyzowania nie potrzebuje.

 

Popularne uczelnie gdzie można studiować kierunki humanistyczne

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Opolski

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Zielonogórski

 

Nie wszystko złoto, co się świeci

Podkreśliliśmy wielokrotnie, że obszar kształcenia skierowany do osób o humanistycznych podstawach jest niezwykle szeroki i różnorodny. Niestety, nie oznacza to, że każdy wybór jakiego dokonamy będzie słuszny. Przestrzeń kształcenia ulega modyfikacjom i co pewien czas albo powstają zupełnie nowe kierunki albo kierunki starsze przechodzą procesy modernizacji.

Nieustanny rozwój nakłada na uczelnie pewne obowiązki, a jednym z nich jest dostosowywanie charakteru kształcenia do panujących trendów, wymagań i potrzeb. I rzeczywiście, niektóre kierunki, które jeszcze jakiś czas temu wydawały się nieco przestarzałe dzisiaj oferują znacznie więcej, na dodatek w nowoczesnej formie, a niektóre kierunki niestety przypominają falsyfikaty – dobrze wyglądają, ale nie mają żadnej wartości.

W katalogach dydaktycznych można natrafić na takie kierunki, których efekty kształcenia niewiele nam mówią, są dość mgliste i mało precyzyjne. Naturalnie, dają nam wykształcenie, ale wykształcenie, które po opuszczeniu murów uczelni nie będziemy wiedzieli jak wykorzystać.

 

Może na studia artystyczne?

Warto poświęcić trochę czasu studiom artystycznym, ponieważ znacznie wychodzą poza ramy klasycznego myślenia o studiach skierowanych do humanistów. Co więcej, są to studia, na które można aplikować po każdym profilu nauczania, choć jednak dość rzadko zdarza się, aby absolwent klasy o profilu biologiczno- chemicznym ubiegał się o indeks takiej właśnie uczelni.

Wyprzedźmy ewentualne pytania o zdawane na maturze przedmioty i powiedzmy od razu, że nie mają one tak dużego znaczenia, ponieważ na kierunki realizowane przez uczelnie artystyczne zazwyczaj obowiązują egzaminy wstępne, bardzo często złożone z kilku etapów.

A dlaczego studia artystyczne mogą być dobrą propozycją dla humanistów? Ponieważ jednym z elementów kształcenia humanistycznego jest rozwijanie kreatywności. A kreatywność ta może popchnąć nas w stronę sztuki. Poza tym, nie zamykajmy nauczania humanistycznego w ciasne ramy kilku przedmiotów.

Zobacz także kierunki studiów artystyczne

 

Jaka praca po studiach - Human” to brzmi dumnie

Istnieje przekonanie, że umysły humanistyczne przystosowane są tylko do przyswajania teorii. Nic bardziej mylnego. Umysły humanistyczne to reżyserzy, dziennikarze, kompozytorzy, muzycy, aktorzy, prawnicy, malarze, tłumacze, menedżerowie, pedagodzy, etnolodzy. Oznacza to, że każdy maturzysta może swobodnie myśleć o swoim dalszym kształceniu. Nie trzeba podążać wytartymi ścieżkami, jak również nie warto dawać wiary stereotypom.

Naturalnie, możliwe jest przedstawienie licznych przykładów studiów, które można obrać po zdaniu matury, jak również możliwe jest zaprezentowanie statystyk dotyczących najczęściej wybieranych kierunków przez humanistów. Są to między innymi:

studia psychologiczne,

studia prawnicze,

studia filologiczne,

studia pedagogiczne,

studia teologiczne;

zobacz także wszystkie typy studiów

 

W gronie sztandarowych kierunków figurują między innymi: Historia, Prawo, Filologia, Psychologia, Pedagogika, Socjologia, Politologia, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, czy Antropologia kulturowa.

Ale tak jak wspomnieliśmy, przestrzeń kształcenia oferuje znacznie więcej, a zatem można skorzystać również z ofert takich kierunków jak: Lingwistyka w biznesie, Kognitywistyka, Studia bałkańskie, Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej, Arteterapia oraz wielu, wielu innych. Wystarczy tylko uważnie przeglądać katalogi edukacyjne.

 

Zobacz także

studia po biol-chem

studia po mat-fiz

studia po mat-chem

studia po mat-biol

studia po mat-geo

terminy rekrutacji na studia

jakie studia wybrać

gdzie na studia

najpopularniejsze kierunki studiów

najpopularniejsze uczelnie

jak znaleźć studia

czy warto iść na studia

studia rzeczywistość a oczekiwania

wszystko o studiach

ile trwają studia

ile kosztują studia

jakie miasto wybrać na studia

na ile uczelni można aplikować

Komentarze (0)

wsaib

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • Drzwi otwarte Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
  • Dzień Otwarty Wydziału Prawa i Administracji UŁ https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJkzVRdi_LG0cRIMXhgRsDc2Q https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/45afd-uniwersytet-lodzki-kierunki.jpg Uniwersytet Łódzki
  • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiVhlHiMJqkcR3LRNnD9vans Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • ul. Okopowa 59,  , 01-043 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=ul.%20Okopowa%2059%20warszawa https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5068d-aeh-vizja.jpg Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Dni otwarte https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/a4759-akademia-muzyczna-Lodz.jpg Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
  • ul. św. Jadwigi 12, Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJe5O2FNnpD0cRJYDVarV7L1g https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/05309-wyzsza-szkola-prawa-wroc.jpg Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu