Studia po mat-geo

21.11.2022

Jakie studia po mat-geo

Każdy maturzysta po zdanej maturze staje przed dylematem: jakie studia wybrać. Warto iść obranym wcześniej przez siebie kierunkiem i zdecydować się na ścieżkę kształcenia zgodną z profilem wybranej przez siebie klasy. Dzięki temu studia będą też odpowiadały naszym zainteresowaniom.

To, jakie studia wybrać po mat-geo zależy od wielu czynników: tego, jakie dana osoba ma pasje i zainteresowania, ale także tego, jakie ma predyspozycje oraz plany zawodowe. Decyzja ta musi być bardzo dobrze przemyślana, z pewnością nie powinna być podejmowana pochopnie lub pod wpływem impulsu, na przykład tego, że nasz kolega idzie na dany kierunek studiów lub po prostu wydaje nam się on łatwy.

To od tego, jakie studia skończymy w dużej mierze, będzie zależeć nasza przyszłość. Absolwent liceum powinien się dobrze zastanowić najpierw, jakie są jego oczekiwania, a następnie – jakie kierunki im sprostają.

Polecane typy studiów po mat geo

 

Kierunki ekonomiczne i biznesowe po mat-geo

Klasy matematyczno-geograficzne w liceum co roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Łączą one naukę ścisłą z geograficzną. Absolwenci liceum o takim profilu będą mogli dostać się na kierunki ekonomiczne lub inżynieryjne. Rozszerzona matematyka oraz geografia są wymagane podczas rekrutacji właśnie na takie studia, ale także kierunki biznesowe.

Maturzyści mogą więc aplikować na finanse i rachunkowość, bankowość, a także inne kierunki związane z biznesem. Kierunki te ciszą się sporym zainteresowaniem ze względu na łatwość znalezienia pracy w branży po ich ukończeniu.

W procesie rekrutacji na takie studia brane pod uwagę są następujące przedmioty: geografia, historia, język obcy, język polski, matematyka oraz wiedza o społeczeństwie.

 

Kierunki ekonomiczne po mat-geo to między innymi:

Zobacz więcej studia ekonomiczne

 

Kierunki inżynieryjne po mat-geo

Absolwenci klasy mat-geo mogą również aplikować na kierunki inżynieryjne. By dostać się na takie studia, kandydat powinien uzyskać dobry wynik z egzaminu maturalnego z matematyki.

 

Przykładowe kierunki techniczne, które może wybrać uczeń po mat-geo:

Zobacz więcej studia techniczne

 

Geograficzne kierunki studiów po mat-geo

Uczeń po mat-geo z pewnością pasjonuje się również geografią. Jeśli tak, powinien postawić na kierunki, gdzie to ona odgrywa najważniejszą rolę i wybrać studia geograficzne.

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne na takie kierunki to: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, historia, informatyka, język obcy, matematyka, wiedza o społeczeństwie. Mogę się one jednak różnić w zależności od uczelni lub kierunku studiów.

 

Kierunki geograficzne po mat-geo to między innymi:

Zobacz więcej studia geograficzne

 

Studia ścisłe po mat-geo

Uczeń, który kończy klasę o profilu matematyczno-geograficznym może wybrać również typowe studia matematyczne. Dotyczą one nie tylko podstawowych dziedzin matematyki, ale także zagadnień związanych z technikami informatycznymi, które są niezbędne do funkcjonowania w nowoczesnym społeczeństwie.

By się na nie dostać, z pewnością maturzysta będzie musiał uzyskać dobry wynik z matematyki na egzaminie maturalnym.

 

Do popularnych kierunków na studiach matematycznych należą:

Zobacz więcej studia matematyczne

 

Studia po mat-geo: marzenia o pracy w terenie

Jeżeli maturzysta marzy o pracy w terenie, która wymaga skupienia i uwagi, ale jest też przepełniona kontaktami z innymi ludźmi – powinien postawić na geodezję i kartografię. Jest to dość wąska dziedzina, co najpewniej jednak okaże się dużą zaletą na rynku pracy. Po skończeniu studiów taka osoba będzie wykwalifikowanym specjalistą, a dodatkowo – praca po tym kierunku jest dość dobrze płatna.

Niesłabnącą popularnością cieszy się również kierunek górnictwo i geologia, po którym absolwent ma duże szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy. Będzie to dobry kierunek studiów dla osób bardzo dokładnych, rzetelnych, a także dobrze odnajdujących się w zagadnieniach technicznych.

Ciekawe kierunki po mat-geo to również: oceanologia, gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska czy nawigacja. Z pewnością osoba, która je wybierze, nie będzie się nudzić ani na studiach, ani w swojej przyszłej pracy.

Zobacz także

wszystkie kierunki studiów

wszystko o maturze

studia po biol-chem

studia po mat-fiz

studia po mat-chem

studia po mat-biol

studia po humanie

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia