Matura próbna 2022/2023 z matematyki na poziomie rozszerzonym już w grudniu

Matura próbna 2022/2023 z matematyki na poziomie rozszerzonym już w grudniu

Matura próbna 2022/2023 z matematyki na poziomie rozszerzonym już w grudniu

14.05.2023

Matura próbna 2022/2023 z matematyki w grudniu. Terminy, wymagania oraz arkusze

Matematyka, czyli królowa nauk jest też postrachem wielu maturzystów. Niebawem odbędzie się matura próbna z matematyki na poziomie podstawowym, ale też niektórzy uczniowie zmierzą się z nią na poziomie rozszerzonym.

Do tego trudniejszego egzaminu zazwyczaj podchodzą ci uczniowie, którzy uczą się w klasie matematyczno-fizycznej lub matematyczno-informatycznej, czyli tzw. umysły ścisłe. Z pewnością jednak również dla nich będzie to dość stresująca sytuacja. Należy jednak pamiętać, że matura próbna jest czymś w rodzaju "próby generalnej" – pokazuje, ile uczeń umie.

Jest jednak jeszcze kilka miesięcy na uzupełnienie braków. Nie zmienia to jednak faktu, że do matury próbnej z matematyki na poziomie rozszerzonym uczeń również powinien się odpowiednio przygotować.

Sprawdź, jakie będą wymagania na egzaminie próbnym z matematyki na poziomie rozszerzonym, ile czasu uczeń będzie miał na jego napisanie, jak będzie wyglądał arkusz oraz ile będzie trwał ten egzamin. Podpowiadamy także, jak przygotować się do matury próbnej, a następnie tej właściwej w maju.

Matura próbna z matematyki - wymagania

Centralna Komisja Egzaminacyjna na swojej stronie opublikowała Informatory (oraz aneksy do nich) z wymaganiami dotyczącymi egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym.


Ogólne wymagania egzaminacyjne

I. Sprawność rachunkowa

Wykonywanie obliczeń na liczbach rzeczywistych, także przy użyciu kalkulatora, stosowanie praw działań matematycznych przy przekształcaniu wyrażeń algebraicznych oraz wykorzystywanie tych umiejętności przy rozwiązywaniu problemów w kontekstach rzeczywistych i teoretycznych.

 

II. Wykorzystanie i tworzenie informacji

  1. Interpretowanie i operowanie informacjami przedstawionymi w tekście, zarówno matematycznym, jak i popularnonaukowym, a także w formie wykresów, diagramów, tabel.
  2. Używanie języka matematycznego do tworzenia tekstów matematycznych, w tym do opisu prowadzonych rozumowań i uzasadniania wniosków, a także do przedstawiania danych.

 

III. Wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji

1. Stosowanie obiektów matematycznych i operowanie nimi, interpretowanie pojęć

matematycznych.

2. Dobieranie i tworzenie modeli matematycznych przy rozwiązywaniu problemów praktycznych i teoretycznych.

3. Tworzenie pomocniczych obiektów matematycznych na podstawie istniejących, w celu przeprowadzenia argumentacji lub rozwiązania problemu

4. Wskazywanie konieczności lub możliwości modyfikacji modelu matematycznego w przypadkach wymagających specjalnych zastrzeżeń, dodatkowych założeń, rozważenia szczególnych uwarunkowań.

 

IV. Rozumowanie i argumentacja

  1. Przeprowadzanie rozumowań, także kilkuetapowych, podawanie argumentów uzasadniających poprawność rozumowania, odróżnianie dowodu od przykładu.
  2. Dostrzeganie regularności, podobieństw oraz analogii, formułowanie wniosków na ich podstawie i uzasadnianie ich poprawności.
  3. Dobieranie argumentów do uzasadnienia poprawności rozwiązywania problemów, tworzenie ciągu argumentów, gwarantujących poprawność rozwiązania i skuteczność w poszukiwaniu rozwiązań zagadnienia.
  4. Stosowanie i tworzenie strategii przy rozwiązywaniu zadań, również w sytuacjach nietypowych.

Warto również zapoznać się z wymaganiami szczegółowymi opublikowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

 

Dowiedz się więcej

 

Matura próbna z matematyki - arkusz

Uczniowie na pewno chcieliby wiedzieć, jak będzie wyglądać arkusz do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym. Będzie on zawierał 10-14 zadań (Formuła 2023).

Na pierwszej stronie uczeń dostrzeże instrukcję odnośnie całego egzaminu – warto ją uważnie przeczytać. Znajdzie się tam także miejsce na wpisanie PESELU ucznia oraz jego kodu. Podana będzie również data, czas trwania egzaminu oraz to, z jakiego przedmiotu i na jakim poziomie jest to egzamin maturalny.

Maturzysta może także zapoznać się z arkuszami egzaminacyjnymi z poprzednich lat, pozwoli mu się to oswoić z wyglądem arkusza i jego zawartością, typem zadań, etc, jeszcze przed próbną maturą z matematyki na poziomie rozszerzonym.

Dodatkowo przy każdym zadaniu będzie podana maksymalna liczba punktów, jaką uczeń może uzyskać za jego rozwiązanie.

Sprawdź

matura z matematyki - arkusze

arkusze maturalne

Matura próbna z matematyki - terminy

Test diagnostyczny, czyli matura próbna z matematyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się 19 grudnia 2022 roku (poniedziałek) o godzinie 9:00. Wszystkie matury próbne będą odbywać się od 12 do 21 grudnia 2022 roku. Będą mogły do nich podejść zainteresowane szkoły.

sprawdź 

matura próbna 2022/2023 - harmonogram

harmonogram matur 2023

Matura próbna z matematyki - czas trwania

Matura próbna z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie trwała 180 minut, czyli 3 godziny zegarowe. Dokładnie tyle samo czasu będą mieli uczniowie na rozwiązanie egzaminu maturalnego w maju 2023.

Dowiedz się więcej

Ile trwają matury 2023

Matura próbna z matematyki - jak się przygotować?

Najlepszym rozwiązaniem, przygotowując się do matury próbnej z matematyki na poziomie rozszerzonym, jest oczywiście powtórzenie materiału i systematyczne rozwiązywanie zadań. Warto zebrać zadania egzaminacyjne z matury z poprzednich lat i rozwiązywać je – pamiętaj, praktyka czyni mistrza.

W ten sposób uczeń będzie mógł również sprawdzić swoją wiedzę i ewentualnie przypomnieć sobie niektóre zagadnienia lub rozdziały z podręcznika.

Podchodząc do matury próbnej, warto pamiętać o tym, że prawdopodobnie będzie ona dla ciebie trudniejsza. Dlaczego? Wynika to z tego, że odbędzie się właśnie kilka miesięcy przed maturą właściwą, a więc na razie było mniej czasu na powtórki i opanowanie całego materiału. Niech cię to jednak nie zniechęca – pamiętaj, celem matury próbnej z matematyki na poziomie rozszerzonym jest właśnie sprawdzenie twojej wiedzy i umiejętności.

Podczas przygotowań do matury próbnej (a także tej w maju 2023) bardzo ważna jest systematyczność. Nie uda ci się powtórzyć wszystkich zagadnień w jeden wieczór – dlatego dobrze rozplanuj naukę.

Tuż przed egzaminem pozwól sobie odpocząć – twój organizm musi sie zregenerować. Rano, w dniu próbnej matury, pamiętaj by być wyspany i zjeść pożywne śniadanie.

czytaj dalej

jak przygotować się do matury

jak przygotować się do matury z matematyki

jak przygotować się do matury z angielskiego

co warto wiedzieć przed maturą

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia