Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry - egzamin ósmoklasisty 2023

Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry - egzamin ósmoklasisty 2023

Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry - egzamin ósmoklasisty 2023

05.01.2023

Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry - egzamin ósmoklasisty 2023

Na egzaminie ósmoklasisty uczeń musi się wykazać wiedzą oraz umiejętnościami zdobytymi przez wszystkie lata nauki w szkole podstawowej. Niezbędna jest także znajomość lektur obowiązkowych. W 2023 roku uczeń będzie musiał zapoznać się z treścią pozycji omawianych od 4 klasy szkoły podstawowej.

Jeżeli jednak ktoś dokładnie czytał wszystkie książki i uważał na lekcjach języka polskiego – przed egzaminem ósmoklasisty wystarczy jedynie powtórzenie wiadomości. Jeżeli jednak uczeń nie zapoznał się wystarczająco z treścią lektury – w powtórzeniach "na ostatnią chwilę" mogą pomóc różnego rodzaju opracowania i streszczenia. Z pewnością przyda się także nasza wiedza "w pigułce" na temat lektury "Mały Książę".

"Mały Książę" to lektura wprost uwielbiana przez uczniów. Nie ma się co dziwić, przekazane są w niej bardzo ważne, życiowe wartości. Książka opowiada o miłości, przyjaźni, ale też zepsuciu moralnym świata osób dorosłych. W książce pokazane jest zderzenie dwóch światów, tego dziecięcego oraz tego ludzi dorosłych. Główny bohater, Mały Książę, podróżował po różnych planetach, aby dowiedzieć się prawdy na temat świata oraz ludzi.

Zagadnienia, które mogą się pojawić na egzaminie ósmoklasisty z "Małego Księcia"

Podczas powtórek do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego i powtarzaniu materiału z książki "Mały Książę" mogą się przydać następujące zagadnienia:

 • Główni bohaterowie książki "Mały Książę"
 • Czas i miejsce akcji książki "Mały Książę"
 • Problematyka książki "Mały Książę"
 • Na czym polega zderzenie dwóch światów?
 • Do czego nawiązuje tytuł książki "Mały Książę"?
 • Geneza powstania  książki "Mały Książę"
 • Motyw przyjaźni w książce "Mały Książę"
 • Motyw miłości w książce "Mały Książę"
 • Motyw wędrówki w książce   "Mały Książę"
 • Motyw dojrzewania w książce "Mały Książę"

Główni bohaterowie

Mały Książę - główni bohaterowie:

 • Mały Książę
 • Pilot
 • Róża
 • Żmija
 • Król
 • Próżny
 • Smutny pijak
 • Bankier
 • Latarnik
 • Geograf

 

Mały Książę – jest to główny bohater, mieszkaniec asteroidy B612, jest właścicielem Róży. Wędruje po różnych planetach, poznając osoby, z których każda przekazuje mu jakąś ważną prawdę lub zmusza go do refleksji. Jego podróż trwa rok, a kończy się na Ziemi, gdzie spotyka między innymi Pilota. Podczas swojej wędrówki Mały Książę zaczyna rozumieć, jak bardzo ważna jest dla niego Róża. Czuje się za nią odpowiedzialny i to jest powodem tego, że chce wrócić na swoją planetę.

 

Pilot – jest narratorem, jego pierwowzorem był sam pisarz. Nie jest jednak typowym dorosłym, ponieważ sam pamięta niezrozumienie z ich strony w czasie swojego dzieciństwa. Wie jednak, że musi dostosować się do świata dorosłych – dlatego porzucił marzenia o rysowaniu i został pilotem. Wypadek na Saharze okazuje się jednym z najistotniejszych wydarzeń w jego życiu.

 

Róża to bohaterka książki, która jest zadufana w sobie i pewna siebie. Często się dąsa i ma "fochy", a Małego Księcia traktuje wręcz jak swojego służącego. Wyznaje mu miłość, jednak robi to dopiero wtedy, gdy ten decyduje się na opuszczenie planety.

 

Żmija – jest przebiegła, mieszka na pustyni. Małemu Księciu opowiadała o ludzkiej samotności. Żmija zaproponowała Małemu Księciu, że może go przenieść z powrotem na jego planetę za sprawą ukąszenia. Mały Książę przystaje na jej propozycje i żmija śmiertelnie kąsa chłopca.

 

Kolejny bohater jest Królem, mieszkańcem pierwszej planety, którą odwiedził Mały Książę. Jest roztropny, jednak ma dużą potrzebę wykorzystywania swojej władzy. Wydaje on jednak tylko takie rozkazy, które da się spełnić. Król mieszka samotnie na niewielkiej asteroidzie 325, przez co próbuje zatrzymać przy sobie Małego Księcia.

 

Mieszkańcem drugiej plany jest Próżny – nie słyszy pytań Małego Księcia i jest skupiony wyłącznie na sobie. Mieszka na asteroidzie 326, jednak nikt go nie odwiedza.

 

W książce występuje także smutny Pijak, który mieszka asteroidzie 327. Całymi dniami pije, próbując zapomnieć o swoim wstydzie, spowodowanym właśnie tym. Wpada w błędne koło alkoholizmu, Mały Książę widzi jego samotność.

 

Bankier to bohater książki "Mały Książę", który jest bardzo zachłanny. Całymi dniami liczy gwiazdy na niebie, uznając, że każda z nich należy do niego. Czuje się w ten sposób niezwykle bogaty.

 

Latarnik jest mieszkańcem piątej planety, którą odwiedza Mały Ksiażę. Ma za zadanie zapalać i gasić latarnie, jednak dzień na jego planecie trwa niezwykle krótko, bo zaledwie minutę, a więc ciągle gasi i zapala latarnię, nie ma więc czasu na odpoczynek i sen.

 

Geograf to mieszkaniec asteroidy 330. To właśnie on podpowiedział Małemu Księciu, żeby udał się na Ziemię. Zajmuje się spisywaniem relacji odkrywców, a następnie potwierdza ich autentyczność.

Czas i miejsce akcji

Akcja książki "Mały Książę" rozgrywa się w ciągu 8 dni na Saharze – tam, gdzie rozbił się samolot pilota, a także w drodze do studni oraz w punkcie, gdzie Mały Książę spadł na Ziemię. Wydarzenia obejmują zarówno dzieciństwo Pilota, jak i roczną podróż Małego Księcia.

Akcja książki ma miejsce na planecie Małego Księcia (asteroida B612), a także na odwiedzonych przez niego asteroidach 325, 326, 327, 328, 329 i 330, a także na Ziemi.

Najważniejsze wątki

Mały Książę - najważniejsze wątki:

 • Wędrówka Małego Księcia
 • Spotkanie Pilota
 • Wypadek Pilota na Saharze
 • Przygody Małego Księcia i poznawanie kolejnych bohaterów.
 • Dojrzewanie głównego bohatera, konfrontowanie wyobrażeń dziecka ze światem dorosłych.

Mały Książę w latach ubiegłych na egzaminie ósmoklasisty (jakie pytania itp.)

Lektura "Mały Książę" pojawiła się na egzaminie ósmoklasisty w 2020 roku. Został przytoczony fragment książki. W jednym z zadań uczniowie musieli napisać, co w nim opisano. Kolejne zadanie polegało na dokończeniu zdania jedną z podanych odpowiedzi. Zdanie brzmiało: "Pilot wylądował na pustyni pponieważ".

Odpowiedzi to:

a) jego samolot miał awarię

b) chciał podziwiać pustynne widoki

c) spodziewał się spotkać Małego Księcia.

 

Ósmoklasiści musieli także ocenić, czy następujące zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe: "Pilot i Mały Książę postanowili wyruszyć na poszukiwanie studni, ponieważ skończyła im się woda". Ocenie podlegało także to zdanie: "Do propozycji Małego Księcia wyrażonej w słowach Poszukajmy studni pilot odniósł się z radością ".

 

Kolejne polecenia brzmiały następująco: "Odwołując się do całego utworu, napisz, dlaczego Mały Książę zdecydował się opuścić Różę", "Odwołując się do całego utworu, napisz, dlaczego Mały Książę postanowił wrócić na swoją planetę", "Który z bohaterów lektury obowiązkowej, innej niż Mały Książę, okazał się prawdziwym przyjacielem? Uzasadnij swój wybór. Lista lektur obowiązkowych znajduje się na stronie 3 tego arkusza egzaminacyjnego".

Opinie zdających na temat lektury w latach ubiegłych

"Ogólnie ten egzamin był jakiś za łatwy", "Kocham Cię Mały Książę, uratowałeś mój egzamin" – brzmią wypowiedzi ósmoklasistów na Twitterze. Jak widać, lektura ta jest lubiana przez uczniów, potwierdza to także poniższy wpis:

 

"Mały Książę dosłownie jest najlepszą szkolną lekturą, jaka istnieje. Nawet osoby, które nienawidzą czytać, to potwierdzą. Jeśli ktoś nie lubi Małego Księcia, to znaczy, że nic nie zrozumiał z tej książki, co oznacza, że ma bardzo płytkie myślenie" – brzmi jeden z uczniowskich wpisów na Twitterze.

Zobacz także

Lektury na egzaminie ósmoklasisty – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających

egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2023

harmonogram egzaminu ósmoklasisty

egzamin ósmoklasisty - arkusze

wyniki egzamiu ósmoklasisty 2023

co sprawia uczniom najwięcej kłopotu na egzaminie ósmoklasisty

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • Al. Niepodległości 10, 61-875 Poznań https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=uniwersytet%20ekonomiczny%20w%20poznaniu https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/4b961-21558-103da-uniwersytet-ekonomiczny-poz.jpg Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 • ul. Słowackiego 7, Bydgoszcz https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/13638-akademia-muzyczna-bydgoszcz.jpg Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
 • ul. Marcinkowskiego 2-6, Wrocław Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
 • Dni Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiYIsI9x0_UYRxah2a6T5Asc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/cb81d-wsb-w-gdańsku.jpg Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
 • ul. Komandorska 118/120  53-345 Wrocław  https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJA9Y2DELCD0cRMbXaXGADe8E Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
 • ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6d087-pwsz-koszalin.jpg Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie