Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
10.01.2025
Już niebawem odbędzie się egzamin ósmoklasisty w 2025 roku. Bardzo istotną jego częścią są lektury obowiązujące w szkole podstawowej. Będą się one pojawiać zarówno w zadaniach, jak i jako tematy wypracowania, które będą musieli napisać ósmoklasiści.
Na razie wielką niewiadomą jest to, jakie lektury pojawią się na tegorocznym egzaminie, dlatego uczniowie powinni powtórzyć sobie treść wszystkich książek, omawianych na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej i należących do kanonu lektur obowiązkowych. Sprawdź arkusze egzamin ósmoklasisty
Jedną z takich lektur w podstawówce jest "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia związane z tą lekturą. Jest to już ostatni dzwonek na powtórzenie sobie tych informacji.
Co znajdziesz w artykule
Zagadnienia, które mogą pojawić się na egzaminie ósmoklasisty z lektury "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza w 2025 roku:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Pan Tadeusz- główni bohaterowie
Dalsza część artykułu pod reklamą
Akcja "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza zaczyna się w momencie przyjazdu tytułowego bohatera do Soplicowa. Dzieje się to latem 1811 roku. Rozpoczyna się ona w piątkowe popołudnie i trwa do wtorku. Akcja rozgrywa się na Litwie, w dworku szlacheckim Soplicowo, w zaścianku szlacheckim Dobrzyn, a także w zamku Horeszków.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Pan Tadeusz - najważniejsze wątki:
Dalsza część artykułu pod reklamą
"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza pojawił się na egzaminie ósmoklasisty w 2021 roku. Jedno z poleceń brzmiało następująco:
Odwołując się do przytoczonego fragmentu, odtwórz kolejność argumentacji Sędziego na podstawie jego wypowiedzi. Wpisz litery B, C, D w kratki we właściwej kolejności.
A. Zwrócenie uwagi na różne rodzaje grzeczności. B. Podkreślenie efektów dawnego dobrego wychowania. C. Odwołanie się do własnych doświadczeń z przeszłości. D. Zasygnalizowanie problemu dotyczącego szkół w stolicy.
Uczniowie musieli zmierzyć się także z takim zadaniem: Dokończ zdanie tak, aby było zgodne z treścią przytoczonego fragmentu. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Bezpośrednim pretekstem do zabrania głosu przez Sędziego była
A. nieuprzejmość Tadeusza wobec Podkomorzego. B. reakcja Podkomorzego na zachowanie Tadeusza. C. skarga Podkomorzanek na zachowanie młodzieńców. D. niegrzeczna wypowiedź Tadeusza skierowana do sąsiadki.
Ósmoklasiści musieli także ocenić prawdziwość następujących stwierdzeń:
Z wypowiedzi Sędziego wynika, że opanowanie zasad staropolskiej grzeczności nie wymaga wysiłku.
Sędzia podkreśla, że w zachowaniu młodych mężczyzn szczególnie ważna jest grzeczność wobec kobiet.
Polecenie do kolejnego zadania brzmiało: Odwołując się do przytoczonego fragmentu, wyjaśnij, dlaczego – według Sędziego – grzeczność jest ważna. Nie cytuj sformułowań z arkusza.
Jedno z zadań miało także takie polecenie: Wyjaśnij sens sformułowania użytego przez Sędziego: Ale co dzień postrzegam, jak młodź cierpi na tem, Że nie ma szkół uczących żyć z ludźmi i światem.
Po raz drugi ósmoklasiści musieli ocenić prawdziwość zdań:
Podczas uroczystych posiłków obowiązywała odpowiednia kolejność zajmowania przez gości miejsc przy stole
Soplicowo nazywano „centrum polszczyzny” między innymi dlatego, że w domu Sędziego pielęgnowano staropolskie obyczaje.
Kolejne polecenie brzmiało następująco:
Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Do tego samego rodzaju literackiego co Pan Tadeusz Adama Mickiewicza należy
A. Zemsta Aleksandra Fredry. B. Tren VIII Jana Kochanowskiego. C. Balladyna Juliusza Słowackiego. D. Quo vadis Henryka Sienkiewicza.
W jednym zadaniu uczniowie musieli także podać jedną cechę charakterystyczną dla rodzaju literackiego, do którego należy Pan Tadeusz Adama Mickiewicza
Dalsza część artykułu pod reklamą
Co uczniowie myślą o "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza na egzaminie ósmoklasisty? "Był "Pan Tadeusz". Byłam na to gotowa. Bardzo obawiałam się, że będzie "Balladyna" - powiedziała uczennica w rozmowie z "polskieradio24".
"Nie jestem fanem "Pana Tadeusza", więc tym bardziej się nie ucieszyłem, gdy zobaczyłem tę lekturę na egzaminie. Co prawda, pytania nie były trudne i odpowiedzi dało się wywnioskować z załączonego fragmentu tekstu, ale i tak wolałbym coś innego" – powiedział kolejny uczeń w rozmowie z "pomorska.pl" po egzaminie ósmoklasisty w 2021 roku.
"Wszyscy byliśmy pewni, że "Pan Tadeusz" się nie pojawi, bo był na próbnym egzaminie. Pisałem rozprawkę, wybrałem "Kamienie na szaniec" i "Latarnika". Początkowo nie doczytałem polecenia i niemal w ostatniej chwili zorientowałem się, że powinienem odnieść się do dwóch utworów. Na szczęście zdążyłem, bo inaczej straciłbym punkty" – dodał uczeń.
Zobacz także
harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2025
Lektury na egzaminie ósmoklasisty – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających
egzamin ósmoklasisty 2025 język polski
egzamin ósmoklasisty 2025 matematyka
co sprawia uczniom najwięcej kłopotu na egzaminie ósmoklasisty
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|