14.05.2023
Czytanie lektur jest ważne nie tylko ze względu na chęć zdobycia wysokiego wyniku na maturze. Pozwala ono zdobywać wiedzę o świecie, kształtować swoje poglądy, a także wzbogacać słownictwo.
Matura pozwala z kolei "odnaleźć sens" w pytaniach dotyczących danej książki i prawidłowo na nie odpowiedzieć, znając kontekst całego utworu.
Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet jeśli na maturze zostanie udostępniony jakiś fragment tekstu – uczeń powinien odnieść się do całego dzieła, ponieważ tylko w ten sposób jego odpowiedź będzie spójna z tym, co chciał przekazać autor.
Poniżej znajdziecie najważniejsze zagadnienia z lektury "Boska Komedia" – opis głównych bohaterów, czas i miejsce akcji, najważniejsze wątki, ale też listę pytań jawnych do tej lektury, które mogą pojawić się na maturze ustnej z języka polskiego w 2023 roku. Przed przystąpieniem do egzaminu warto odświeżyć swoją wiedzę, ponieważ nawet jeśli czytaliście tę książkę bardzo sumiennie – niektóre drobiazgi mogły wam umknąć, a mogą się one okazać kluczowe na egzaminie dojrzałości, który już niebawem.
Co znajdziesz w artykule
Pytania jawne dotyczące lektury "Boska Komedia", które mogą pojawić się na maturze ustnej z języka polskiego w 2023 roku. Zostały one opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
1. Motyw wędrówki i jego literackie realizacje. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Boskiej Komedii Dantego Alighieri. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Najważniejsze zagadnienia, które mogą pojawić się na maturze z języka polskiego w 2023 roku w odniesieniu do utworu "Boska Komedia".
Boska Komedia - główni bohaterowie
Dante – jest to główny bohater utworu, który przechodzi kryzys. Jego ukochaną jest Beatrycze, która przesyła Wergiliusza, by ten przeprowadził mężczyznę przez zaświaty. Wędrówka ma być sposobem na oczyszczenie z grzechu i odnowę moralną. Dante na początku odczuwa lęk, niezrozumienie, współczuje duszom potępionym. Dante do tego doświadczenia podchodzi bardzo emocjonalnie – płacze, mdleje, a także czuje ekstazę. W konsekwencji jednak uważniej przeżywa to, co go otacza i staje się gotowy na spotkanie z Bogiem.
Beatrycze – jest ukochaną Dantego. Gdy kobieta przedwcześnie umarła – Dante nie umiał odnaleźć się w świecie i popadł w grzech. Beatrycze próbuje go z niego wyprowadzić poprzez wędrówkę w zaświaty. Jako istota niebiańska roztacza opiekę nad swoim ukochanym. W utworze najpierw pojawia się jako obiekt utraconej miłości ziemskiej, jednak w trakcie podróży Dantego pełni raczej rolę przewodniczki i opiekunki. To właśnie dzięki jej interwencji Dante przeżywa głęboką duchową przemianę.
Wergiliusz – zjawia się u Dantego na prośbę Beatrycze, przeprowadza go przez Piekło, Czyściec, aż do Bram Raju, jednak tam już Dante wejść nie może. W trakcie wędrówki Wergiliusz tłumaczy Dantemu, co się dzieje wokół nich. Hamuje też jego emocje. Dla Dantego Wergiliusz jest idealnym przewodnikiem po zaświatach, ale też mistrzem stylu poetyckiego i sposobu postrzegania świata. To właśnie dzięki radom i napomnieniom Wergiliusza Dante staje się bardziej dojrzały.
Akcja "Boskiej Komedii" rozgrywa się w ciągu kilku dni, obejmując czas między Wielkim Czwartkiem a Wielkanocą 1300 roku. Przestrzenią akcji głównie są zaświaty: Piekło, Czyściec i Raj.
"Boska Komedia" nie pojawiła się w ciągu ostatnich kilkunastu lat na maturze, np. jako temat wypracowania. Przygotowując się do tegorocznego egzaminu dojrzałości, uczniowie powinni uważnie przypatrzeć się pytaniom, które pojawiały się na sprawdzianach z tej lektury na lekcjach języka polskiego.
Takie testy zazwyczaj poruszają najważniejsze zagadnienia, których powtórzenie z pewnością zaprocentuje na maturze z języka polskiego.
Trudno trafić na opinie uczniów na temat tej lektury, ponieważ w ciągu ostatnich lat nie pojawiła się na maturze. Należy jednak pamiętać, że każdy uczeń w sposób subiektywny ocenia, czy dane zadanie było trudne, czy nie. Nie oznacza to, że dla innego maturzysty będzie ono na przykład równie wymagające.
Kluczowa jest tutaj wiedza młodego człowieka oraz to, z jak dużą sumiennością przeczytał lekturę, a następnie przeanalizował ją, zrozumiał i potrafi wyciągnąć z niej wnioski oraz odpowiednio zinterpretować.
Zobacz także
matura z języka polskiego 2023 - poziom podstawowy
matura z języka polskiego 2023 - poziom rozszerzony
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia