Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
21.10.2024
Egzamin z języka polskiego to jedna z trzech obowiązkowych części egzaminu ósmoklasisty. Dwie pozostałe to matematyka oraz język obcy nowożytny. Podchodząc do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, uczeń musi zapoznać się z treścią lektur obowiązkowych. Zadania, które pojawią się w arkuszu, mogą dotyczyć właśnie ich, dlatego jest to szczególnie ważne. Sprawdź arkusze egzamin ósmoklasisty
"Artysta" jest dziełem Sławomira Mrożka, czyli jednego z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli epoki współczesnej. Poniżej znajdziecie najważniejsze zagadnienia dotyczące tej lektury, czas i miejsce akcji, a także głównych bohaterów. Będzie to świetną powtórką przed egzaminem ósmoklasisty w 2025 roku.
Co znajdziesz w artykule
Najważniejsze zagadnienia, które mogą pojawić się na egzaminie ósmoklasisty w nawiązaniu do lektury "Artysta" Sławomira Mrożka.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Artysta - główni bohaterowie
W utworze został zastosowany zabieg personifikacji – autor nadał zwierzętom ludzkie cechy.
Kogut – jest głównym bohaterem opowiadania, niedoszłym artystą, charakteryzuje go duma i zarozumiałość, jednak tak naprawdę nie wyróżnia się niczym szczególnym. Udaje kogoś, kim nie jest i kim nie ma szans zostać. Obraża się, gdy Dyrektor Cyrku proponuje mu rolę Koguta. Nie zauważa tego, że mógłby osiągnąć sukces, gdyby pozostał sobą.
Lis – jest przyjacielem Koguta, wątpi w to, by mógł on zrealizować swoje zamierzenia, próbuje go sprowadzić na ziemię, jednak bezskutecznie. To właśnie on wygłasza końcową kwestię o tym, że artysta przecież musi mieć ambicję.
Dyrektor Cyrku – jest uprzejmy i przychylny w stosunku do Koguta, jest jednak zaskoczony tym, że ptak kreuje się na dzikiego kota. Próbuje go przekonać do roli Koguta.
Ja – narrator oraz towarzysz Koguta. Wyrusza z nim do cyrku i obserwuje rozmowę Koguta o pracę. Nie rozumie, dlaczego ten odrzucił propozycję Dyrektora Cyrku.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Czas oraz miejsce akcji utworu "Artysta" Sławomira Mrożka nie są jasno określone. Można jednak domyślić się, że akcja rozgrywa się w dość krótkim czasie, najprawdopodobniej w ciągu paru godzin. Miejscem akcji z kolei może być każdy kraj poza Stanami Zjednoczonymi (określone są one w utworze jako zagranica). Wiadomo, że bohaterowie znajdują się w cyrku.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
"Artysta" Sławomira Mrożka pojawił się na egzaminie ósmoklasisty w 2020 roku. Jedno z zadań polegało na przeczytaniu poniższego fragmentu tekstu
Kogut przeczytał ogłoszenie: „Potrzebujemy zwierząt – Cyrk”. – Zgłoszę się – powiedział, składając gazetę. – Zawsze chciałem być artystą. […] Dyrektor przyjął go na świeżym powietrzu, gdzie urzędował. Właśnie rozwijano namiot cyrkowy. Ja i Lis zatrzymaliśmy się opodal. – Bardzo mi miło, że pan się do nas zgłasza. Można poznać godność? – Lew – przedstawił się Kogut krótko. – Lew? – zdziwił się dyrektor. – Czy jest pan tego pewny? – Ewentualnie tygrys. – No dobrze. Wobec tego niech pan zaryczy. Kogut zaryczał jak umiał. – Owszem, nieźle, ale są lepsze lwy od pana. Gdyby się pan zgodził na koguta, to co innego. Wtedy mógłbym pana zaangażować. […] – Co ci strzeliło do głowy, dlaczego chciałeś grać lwa? – Jak to, dlaczego… – odpowiedział za niego Lis. – Czy widziałeś kiedy artystę bez ambicji?
Polecenie do niego brzmiało: Podaj tytuł lektury obowiązkowej, z której pochodzi powyższy fragment.
Uczniowie musieli zmierzyć się także z następującym zadaniem: Czy postawa Koguta – bohatera z powyższego fragmentu – przypomina postawę Nerona z powieści Quo vadis? Uzasadnij swoją odpowiedź, odwołując się do obu utworów.
Dalsza część artykułu pod reklamą
W internecie nie pojawiają się opinie uczniów na temat tej lektury na egzaminie ósmoklasisty w latach ubiegłych.
Lektury takie jak "Artysta" Sławomira Mrożka zazwyczaj są lubiane przez uczniów. Ta konkretna jest krótką formą opowiadania, które z pewnością wywoła uśmiech na twarzy ósmoklasistów. Utwór ten nie przysparza uczniom większych problemów, ponieważ jego interpretacja i analiza jest dość łatwa.
Najważniejsze to rzetelne i sumienne przygotowanie się do egzaminu ósmoklasisty, przeczytanie utworu, umiejętność jego analizy i interpretacji. Możecie być pewni, że wtedy zadania, które pojawią się na tym najważniejszym sprawdzianie po szkole podstawowej, nie sprawią wam większego problemu.
Zobacz także
harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2025
Lektury na egzaminie ósmoklasisty – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających
egzamin ósmoklasisty 2025 język polski
egzamin ósmoklasisty 2025 matematyka
co sprawia uczniom najwięcej kłopotu na egzaminie ósmoklasisty
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia