Matura 2024. Pewniaki z języka angielskiego - wszystko, co musisz wiedzieć

Matura 2024. Pewniaki z języka angielskiego - wszystko, co musisz wiedzieć

Matura 2024. Pewniaki z języka angielskiego - wszystko, co musisz wiedzieć

16.05.2024

Matura 2024. Pewniaki z języka angielskiego - wszystko, co musisz wiedzieć 

Trzeci dzień maturalnego maratonu upłynie pod znakiem języków obcych. O godzinie 9:00 rozpocznie się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, takiego wyboru dokonała znaczna większość zdających. Zdradzamy maturalne pewniaki i podpowiadamy, co warto powtórzyć przed jutrzejszą maturą!

Matura z języka angielskiego 2024

W tym roku egzamin dojrzałości z języka angielskiego na poziomie podstawowym odbędzie się w czwartek – 9 maja. Wymagania egzaminacyjne tegorocznych maturzystów odpowiadają poziomowi B1 oraz B1+. Zeszłoroczny średni wynik matur z tego przedmiotu na poziomie podstawowym wyniósł 85% w Formule 2023. Z kolei egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się 5 czerwca 2024 roku, termin poprawkowy zaplanowany jest na 20 sierpnia 2024 r.

Arkusz maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym składa się z zadań różnego rodzaju: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych oraz wypowiedź pisemna. Eksperci radzą, aby dokładnie czytać polecenia, sprawdzać swoje odpowiedzi i pamiętać o korzystaniu z bogatego zasobu środków językowych.

Maturalne pewniaki – co powtórzyć przed egzaminem

Język obcy nowożytny, w tym przypadku angielski, jest przedmiotem, z którego egzaminu abiturienci obawiają się najmniej.

Zazwyczaj arkusze maturalne określane są przez zdających mianem „przejrzystych, przyjemnych i prostych”. Na dzień przed egzaminem warto sobie jednak przypomnieć zagadnienia takie jak: Formy bezosobowe czasowników (gerunds/infinitives), przedimki (articles), zaimki nieokreślone (indefinite pronouns), stopniowanie przymiotników (gradation od adjectives) czy zwroty i formy grzecznościowe. Warto pamiętać również o podstawach, czyli konstrukcji zdań w czasach: present simple, past simple, present continuous.

Istotnym elementem egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym jest również tworzenie wypowiedzi pisemnej, która zazwyczaj jest: wiadomością, e-mailem czy wpisem na blogu.

Zobacz także

jak przygotować się do matury z języka angielskiego

jak napisać bloga po angielsku

Aby stworzyć spójny, poprawny stylistycznie i bogaty w zasoby środki językowe tekst należy mieć opanowane wymagania związane z np.: wyrażaniem i opisywaniem uczuć, opowiadaniem o czynnościach, upodobaniach, marzeniach, intencjach, wyrażaniem pewności, wątpliwości, przypuszczenia czy opisywaniem ludzi, miejsc, zjawisk.

najpopularniejsze

język angielski arkusze maturalne

matura 2024 angielski - podstawowy

matura 2024 angielski - rozszerzony

wyniki matur 2024

matura poprawkowa 2024

kalkulator maturalny

sprawdź także

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia