Elektronika i telekomunikacja

Elektronika i telekomunikacja

05.04.2024

Elektronika i telekomunikacja – Politechnika Gdańska 2024/2025

Elektronika i telekomunikacja to kierunek, który nigdy nie wyjdzie z mody i nigdy nie straci na popularności, ponieważ pozwala dokładnie zapoznać się z metodami, technikami oraz urządzeniami, bez których współczesny świat nie mógłby funkcjonować. Oznacza to, że jest to kierunek pozwalający pozyskać perspektywiczne wykształcenie, na które zawsze będzie istnieć zapotrzebowanie na rynku.

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w PG GDAŃSK
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Elektronika i telekomunikacja w Politechnice Gdańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z obszaru nauk technicznych. Studenci poruszają się po zagadnieniach: matematyki, mechaniki klasycznej, falowych własności materii, interpolacji i aproksymacji czy architektury mikroprocesora. Ponadto, poznają: właściwości makroskopowe materiałów elektronicznych i optoelektronicznych, parametry, funkcje oraz metody analizy i projektowania analogowych tranzystorowych układów elektronicznych, metody zabezpieczania informacji przed błędami transmisji, systemy przetwarzania sygnałów analogowych metodami cyfrowymi oraz techniki przesyłania sygnałów.

Progi punktowe na kierunek elektronika i telekomunikacja - Politechnika Gdańska

Kandydaci na Politechnika Gdańska ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2023/2024 na kierunek elektronika i telekomunikacja musieli uzyskać co najmniej 56.20 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Politechnika Gdańska

Program studiów i przedmioty

Studenci Elektroniki i telekomunikacji spotykają się z wieloma zagadnieniami i zdobywają rozległą wiedzę z zakresu: przyrządów elektronicznych, techniki analogowej i cyfrowej, optoelektroniki, miernictwa elektronicznego, urządzeń, systemów i sieci telekomunikacyjnych, systemów operacyjnych, oprogramowania i zastosowań komputerów.

Elektronika i telekomunikacja główne przedmioty:

  • algebra liniowa,
  • technika obliczeniowa i symulacyjna,
  • obwody i sygnały,
  • systemy i sieci telekomunikacyjne,
  • pola i fale elektromagnetyczne,
  • przetwarzanie sygnałów,
  • inżynieria układów programowalnych,
  • analogowe układy elektroniczne

 

Nabywane umiejętności

Wiemy już, że studenci Elektroniki i telekomunikacji w Politechnice Gdańskiej zdobywają obszerną i złożoną wiedzę. Oprócz tego rozwijają również jasno określone umiejętności. O jakie umiejętności chodzi? Przede wszystkim o umiejętności w zakresie projektowania, realizacji i eksploatacji analogowych i cyfrowych układów, urządzeń i systemów elektronicznych oraz sieci telekomunikacyjnych i usług multimedialnych, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i narzędzi informatycznych oraz technik komputerowych.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać przyszłość zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci Elektroniki i telekomunikacji w Politechnice Gdańskiej wyróżniają się konkretną wiedzą i jasno określonymi umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: mikrokontrolerów i procesorów sygnałowych, działania układów techniki mikrofalowej, projektowania urządzeń i układów elektronicznych, metod kodowania i przetwarzania dźwięku i obrazu. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: firmach branży telekomunikacyjnej, firmach sektora ICT, firmach branży elektroniki przemysłowej i użytkowej, firmach zajmujących się owoczesnymi usługami telekomunikacyjnymi.

 

Opinie

Elektronika i telekomunikacja to jeden z najczęściej oferowanych kierunków z obszaru kształcenia technicznego. Propozycji jest wiele, a zatem niejeden kandydat może mieć problem z wyborem uczelni. Czy warto postawić na Politechnikę Gdańską? Jakie ma Politechnika Gdańska opinie? Marcin, student Elektroniki i telekomunikacji mówi:

„Kiedy zastanawiałem się nad wyborem uczelni, zebrałem mnóstwo informacji, aby móc podjąć jak najlepszą decyzję. Wybrałem Politechnikę Gdańską i był to strzał w dziesiątkę, ponieważ to świetna uczelnia, z ciekawym programem studiów oraz wieloma możliwościami rozwijania zainteresowań.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Elektronikę i telekomunikację w Politechnice Gdańskiej:

Absolwent Elektroniki i telekomunikacji w Politechnice Gdańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • praw elektrodynamiki i własności fal elektromagnetycznych,
  • zasad działania elementów logicznych i układów scalonych,
  • systemów przetwarzania sygnałów analogowych metodami cyfrowymi,
  • zasad działania układów techniki mikrofalowej,
  • rejestracji i emisji przekazu multimedialnego,
  • technologii sieci mobilnych i komputerowych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Elektronice i telekomunikacji:

Absolwent Elektroniki i telekomunikacji w Politechnice Gdańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • firmach branży telekomunikacyjnej,
  • firmach sektora ICT,
  • firmach branży elektroniki przemysłowej i użytkowej,
  • firmach zajmujących się owoczesnymi usługami telekomunikacyjnymi.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku elektronika i telekomunikacja brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

matematyka, fizyka, informatyka, język polski, język obcy nowożytny

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą kwalifikacji jest kryterium pokrewieństwa, średnia ważona ocen ze studiów oraz ocena na dyplomie.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Gdańska

Komentarze (0)