Filologia norweska

Filologia norweska

Filologia norweska – Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu

O Norwegii rozmawiać można bardzo długo, ponieważ to piękny i ciekawy kraj, będący coraz popularniejszym kierunkiem wycieczek turystycznych. Przyjęło się myślenie o języku norweskim jako bardzo trudnym i skomplikowanym, a rzeczywistość wygląda znacznie prościej i zdecydowanie łagodniej. Na początku, język ten wydaje się niezrozumiały, ponieważ występują w nim niespotykane w naszym języku litery i dźwięki, a także powiązane z nimi kombinacje. Ponadto, w Norwegii występuje bardzo wiele dialektów i niewykluczone jest, że nawet sami mieszkańcy tego kraju nie wiedzą dokładnie ile ich może być. Języki skandynawskie są ze sobą spokrewnione, dlatego obywatele tych państw mogą porozumieć się, przynajmniej na podstawowej płaszczyźnie, bez większych trudności. Jednak to właśnie znając język norweski, łatwiej jest zrozumieć mieszkańców krajów sąsiednich. A w jaki sposób poznać język norweski? Podejmując naukę na kierunku Filologia norweska. A w której uczelni? W Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego stopnia.

Kierunek Filologia norweska w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu zakłada poznanie języka, kultury i literatury Norwegii, prowadzące do umiejętności praktycznej komunikacji językowej i międzykulturowej. Filologia norweska to prestiżowy i wciąż dość rzadko spotykany kierunek kształcenia, dzięki czemu absolwent z biegłą znajomością tego języka łatwo znajdzie zatrudnienie w interesującej go firmie lub instytucji. Do podjęcia studiów na tym kierunku nie jest wymagana znajomość języka norweskiego. Nauka rozpoczyna się od podstaw.

W jej ramach studenci uczą się efektywnie i skutecznie używać języka norweskiego w biznesie i sektorze IT, stosować zasady komunikacji językowej i międzykulturowej w przedsiębiorstwach, wykorzystywać język norweski w mediach, w tym w mediach społecznościowych, prowadzić prezentacje, spotkania firmowe i zebrania w języku norweskim, jak również korzystać z nowoczesnych narzędzi i technologii informatycznych w komunikacji językowej. Program nauczania składa się z następujących przedmiotów: komunikacja ustna, sprawności zintegrowane, gramatyka praktyczna, język i komunikacja, literatura i kultura obszaru językowego, wybrane zagadnienia interkulturowe, wstęp do języka w biznesie, wstęp do języka w IT, komunikacja językowa w przedsiębiorstwach, język w social media, gramatyka opisowa, językoznawstwo.

Język norweski uznawany jest za najłatwiejszy pośród języków skandynawskich, a także najbardziej uniwersalny, ponieważ znając jego zasady bez większych problemów uda nam się porozumieć ze Szwedem, jak i być zrozumiałym dla Duńczyka. Ponadto, gramatyka uległa znacznemu uproszczeniu. Norwegia to kraj, który wybiera wiele osób w celu zmiany życia. Co za tym idzie, znajomość języka otwiera możliwości zdobycia lepszej i ciekawszej pracy, a warto zaznaczyć, że zarobki w Norwegii należą do największych nie tylko w Europie, ale i na świecie. O czym jeszcze warto wspomnieć? O tym, że władanie norweskim może poprawić sytuację zawodową także w Polsce, ponieważ przybywa ofert w różnych branżach dla osób posługujących się omawianym przez nas językiem. A co dokładnie można robić? Absolwenci Filologii norweskiej w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu znajdą zatrudnienie w roli copywriterów, pracowników korporacji międzynarodowych, czy product managerów w branży IT.

Kierunki studiów we Wrocławiu tworzą niezwykle interesujący obszar kształcenia. W nim zawarta jest także Filologia norweska, która zyskuje coraz większą popularność wśród młodych ludzi. Jeśli dobrze wiemy, że język norweski jest ciekawy, ładny i perspektywiczny, to pozostaje nam tylko wybranie odpowiedniego miejsca do jego nauki.

 

Jakie ma Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu opinie?

Magda, studentka Filologii norweskiej mówi:

„Od dłuższego czasu przymierzałam się do nauki języka norweskiego, ale chciałam podejść do tematu bardzo poważnie i ambitnie. Szukałam interesującej oferty kształcenia w tym zakresie i jedyna, która mnie przekonała to ta, w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu. To świetna uczelnia. Uczelnia dla ludzi ambitnych i ciekawych świata.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Filologię norweską w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu

Absolwent kierunku Filologia norweska w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • wykorzystywania języka w zakresie różnych rodzajów komunikacji językowej,
 • komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych,
 • interpretacji gramatycznej dowolnego tekstu,
 • zasad i reguł gramatycznych współczesnego języka,
 • komunikacji językowej w przedsiębiorstwach,
 • pisania tekstów naukowych,
 • prowadzenia spotkań, debat i prezentacji,
 • korzystania z nowoczesnych narzędzi i technologii informatycznych w komunikacji językowej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Filologia norweska:

Absolwent kierunku Filologia norweska w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu może znaleźć zatrudnienie jako:

 • copywriter,
 • pracownik korporacji międzynarodowej,
 • product manager w branży IT.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu

 

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia filologiczne wybrać

Studia na kierunku Filologia norweska - wszystko co musisz wiedzieć

Studia filologiczne we Wrocławiu

Wyższa Szkoła Filologiczna kierunki

Jakie są kierunki filologiczne we Wrocławiu

Co zdawać na maturze

 

Komentarze (0)