Robotyzacja procesów wytwórczych

Robotyzacja procesów wytwórczych

Robotyzacja procesów wytwórczych

Robotyzacja procesów wytwórczych – Politechnika Lubelska 2021

Studia na kierunku robotyzacja procesów wytwórczych na Politechnice Lubelskiej to studia inżynierskie lub magisterskie, kończą się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku robotyzacja procesów wytwórczych znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • matematyka
 • fizyka
 • grafika inżynierska
 • historia techniki
 • podstawy statystyki stosowanej
 • inżynieria materiałowa
 • podstawy elektrotechniki
 • metrologia wielkości geometrycznych
 • planowanie i metody zapewnienia jakości

 

Czy ktoś potrafi wyobrazić sobie jakąkolwiek produkcję bez robota przemysłowego? Niegdyś stanowiły one jedynie alternatywę dla pracy człowieka. Dzisiaj są po prostu niezastąpione i ułatwiają niezliczone procesy. Ale jednak ktoś musi roboty zaprogramować, nakierować na odpowiednie zadanie, czuwać nad ich pracą. Tym zajmują się specjaliści. A gdzie najpierw się kształcą? Na Politechnice Lubelskiej, na kierunku Robotyzacja procesów wytwórczych, prowadzonym na studiach pierwszego stopnia.

Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy na temat efektywnego wykorzystywania komputerów i robotów przemysłowych w systemach produkcyjnych, jak również nabycie umiejętności ich programowania. Studenci uczą się integrować roboty przemysłowe z urządzeniami pomocniczymi, projektować układy sterowania robotem i pojazdem autonomicznym, a także poznają zasady bezpieczeństwa obowiązujące w przemyśle. Robotyzacja procesów wytwórczych to także możliwość pozyskania certyfikatów zawodowych takich jak: Six Sigma, CAD, EPICOR, czy programowania sterowników PLC. Robotyzacja procesów wytwórczych na Politechnice Lubelskiej to kierunek prowadzony wyłącznie w trybie stacjonarnym.

Studia na kierunku Robotyzacja procesów wytwórczych na Politechnice Lubelskiej charakteryzują się bogatym programem nauczania, na który składają się następujące przedmioty: matematyka, fizyka, grafika inżynierska, historia techniki, podstawy statystyki stosowanej, inżynieria materiałowa, podstawy elektrotechniki, metrologia wielkości geometrycznych, planowanie i metody zapewnienia jakości, obróbka ubytkowa, tworzywa polimerowe, mechanika techniczna, komputerowe modelowanie zjawisk i procesów, wytrzymałość materiałów, napędy elektryczne w robotyce, napędy pneumatyczne i hydrauliczne, wizyjne systemy pomiarowe, sensory i pomiary wielkości nieelektrycznych, podstawy konstrukcji maszyn, podstawy eksploatacji robotów, dokumentacja techniczna maszyn.

Robotyzacja procesów wytwórczych na Politechnice Lubelskiej to kierunek praktyczny, ponieważ ponad połowa realizowanych zajęć to projekty i laboratoria, w czasie których studenci uczą się programowania robotów, sterowników, czy komputerów. Dzięki prowadzonemu programowi nabywają zdolności dostosowywania procesu produkcyjnego do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa i zamówień klientów, w tym do realizacji indywidualnych, spersonalizowanych zamówień typowych dla ery handlu internetowego. A z czym dokładnie wiąże się zdobyte wykształcenie? Absolwenci omawianego przez nas kierunku znajdą zatrudnienie w szeroko pojętym przemyśle, jako specjaliści z obszarów automatyzacji, robotyzacji oraz integracji procesów wytwórczych.

Studia w Lublinie dają szerokie możliwości edukacyjne, dlatego w mieście tym każdy zainteresowany zdobyciem wiedzy powinien znaleźć coś dla siebie. W zakresie omawianej przez nas dziedziny także. Wybierając Robotyzację procesów wytwórczych warto wiedzieć, która uczelnia zapewni najlepsze przygotowanie do życia zawodowego. Jakie ma Politechnika Lubelska opinie? Kamil, student Robotyzacji procesów wytwórczych mówi:

„Do studiowania na Politechnice Lubelskiej przekonał mnie prestiż tej uczelni, ciekawe zajęcia, praktyczne podejście do nauki, a także samo miasto, w których studenci czują się fantastycznie.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Robotyzację procesów wytwórczych na Politechnice Lubelskiej:

Absolwent kierunku Robotyzacja procesów wytwórczych na Politechnice Lubelskiej może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • automatyzacji procesów przemysłowych,
 • teorii algorytmów,
 • mechaniki klasycznej i mechaniki technicznej,
 • zmienności własności mechanicznych i trwałości materiałów stosowanych w konstrukcjach robotów przemysłowych,
 • metod pomiarowych wykorzystywanych w systemach automatyki i robotyki przemysłowej,
 • metod obliczeniowych i ich zastosowania do analizy i rozwiązywania problemów technicznych,
 • teorii sterowania,
 • napędów stosowanych w maszynach, robotach oraz urządzeniach technologicznych,
 • metod pomiaru wielkości geometrycznych i zasad tolerowania elementów maszyn,
 • technologii wytwarzania i procesów wytwórczych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Robotyzacja procesów wytwórczych:

Absolwent kierunku Robotyzacja procesów wytwórczych na Politechnice Lubelskiej może znaleźć zatrudnienie jako:

 • inżynier procesu,
 • specjalista do spraw wdrożeń,
 • inżynier konstruktor,
 • specjalista do spraw produkcji,
 • specjalista do spraw obsługi i serwisowania urządzeń automatyki przemysłowej,
 • projektant zautomatyzowanych systemów wytwórczych,
 • specjalista do spraw utrzymania ruchu.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku robotyzacja procesów wytwórczych brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

chemia, fizyka, informatyka, język obcy, język polski, matematyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Kwalifikację na pierwszy rok studiów drugiego stopnia przeprowadza się na podstawie: a)formalnego sprawdzenia składanych przez kandydatów wymaganych dokumentów oraz b) konkursu ocen z dyplomów ukończenia studiów wyższych i uzyskanej średniej ocen ze studiów, lub c) egzaminu wstępnego.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Lubelska# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Studia na kierunku Robotyzacja procesów wytwórczych - wszystko co musisz wiedzieć

Politechnika Lubelska kierunki

Jakie są kierunki inżynierskie i techniczne w Lublinie

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej

 

Komentarze (0)