1. Typ i tryb studiów
Robotyzacja procesów wytwórczych to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Studia na kierunku Robotyzacja procesów wytwóczych możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk technicznych.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku robotyzacja procesów wytwórczych: matematyka, podstawy metod obliczeniowych, mechanika techniczna, fizyka, grafika inżynierska.
Osoby, które aplikują na kierunek robotyzacja procesów wytwórczych zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk ścisłych i technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem takich dziedzin, jak: matematyka, mechanika, robotyka czy automatyka. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych zajęć powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
-
Planowanie i metody zapewnienia jakości
-
Metrologia wielkości geometrycznych
-
Tworzywa polimerowe
-
Napędy elektryczne w robotyce
3. Nabywane umiejętności
W ramach studiów na powyższy kierunku technicznym zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych z zakresu różnorodnych dyscyplin naukowych. Przede wszystkim nauczysz się projektowania oraz eksploatacji profesjonalnych robotów przemysłowych.
Studenci poznają także zasady nadzorowania zautomatyzowanego procesu produkcyjnego. Ważnym elementem kształcenia będzie doskonalenie zdolności z zakresu budowy układu sterowania robotami. W toku nauczania będziesz miał dostęp do zaawansowanych narzędzi i programów informatycznych, które usprawnią twoją codzienną pracę zawodową.
4. Dla kogo ten kierunek
W dzisiejszych czasach następuje proces komputeryzacji i informatyzacji niemal każdego aspektu naszego życia. Komputery i roboty coraz częściej zastępują pracę ludzkich rąk i są wykorzystywane na szeroką skalę w niemal każdej gałęzi przemysłu, co pozwala na szybsze osiągnięcie zamierzonych efektów.
W związku z postępującą robotyzacją gospodarki, wprost proporcjonalnie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru, którzy zajmowaliby się programowaniem i nadzorowaniem maszyn i robotów przemysłowych.
Jako odpowiedź na tego typu potrzeby powstał innowacyjny i niezwykle perspektywiczny kierunek, robotyzacja procesów wytwórczych. Ich program skierowany jest do pasjonatów nauk informatycznych, którzy chcieliby połączyć pracę zawodową ze swoimi zainteresowaniami.
5. Gdzie studiować Robotyzację procesów wytwórczych
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek Robotyzacja procesów wytwórczych: