Kosmetologia

Kosmetologia

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy - kierunki studiów

Kosmetologia – Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy 2021

Studia na kierunku kosmetologia w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku kosmetologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • anatomia
 • biologia i genetyka
 • chemia kosmetyczna
 • historia kosmetologii
 • kosmetologia pielęgnacyjna
 • matematyczne i statystyczne podstawy nauk biologicznych

 

Kosmetologia stanowi dział dermatologii, który zajmuje się metodami leczenia i upiększania ciała, a wywodzi się z nauki o racjonalnym pielęgnowaniu ciała. Kosmetologia może wydawać się dość młodą dziedziną, lecz zauważyć trzeba, iż należy ona do dyscyplin opierających się na odkryciach i wynalazkach minionych epok. Już w starożytności wykonywano różnorodne zabiegi pielęgnacyjne, na czele z kąpielami w mleku zażywanymi przez królową Kleopatrę, a sama jej nazwa pochodzi od greckiego wyrazu „kosmeo” oznaczającego upiększanie. Od zarania dziejów ludzkość stosowała różne metody dermatologiczno- kosmetyczne, aby przywrócić lub utrzymać młody i zdrowy wygląd skóry. Zarówno postęp nauki, jak i przestrzeni obyczajowej pomagał rozwijać tę dziedzinę, aż do dzisiaj, kiedy jest niezwykle popularna i coraz istotniejsza. To także coraz popularniejszy kierunek kształcenia, który można odnaleźć w ofertach dydaktycznych wielu szkół wyższych. Nie inaczej jest w Collegium Medicum w Bydgoszczy, gdzie Kosmetologia prowadzona jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Kierunek Kosmetologia proponowany przez Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera zakłada pozyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania takich obowiązków zawodowych, jak planowanie zabiegów kosmetycznych z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków, odczytywanie ich składu, organizacja i prowadzenia gabinetu kosmetycznego czy współpraca z lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo. Studenci pozyskują wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania organizmu człowieka w stanach zdrowia i choroby, nauk o zdrowiu oraz zaawansowaną w zakresie kosmetologii. Kosmetologia w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy jest kierunkiem realizowanym zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej.

Studia na kierunku Kosmetologia w Collegium Medicum w Bydgoszczy charakteryzują się bogatym programem kształcenia, na który składają się następujące przedmioty: anatomia, biologia i genetyka, chemia kosmetyczna, historia kosmetologii, kosmetologia pielęgnacyjna, matematyczne i statystyczne podstawy nauk biologicznych, biofizyka, fizjologia, histologia, higiena, biochemia, dermatologia, farmakologia z toksykologią, immunologia, wprowadzenie do naturalnych surowców kosmetycznych, bromatologia, patofizjologia, estetyka i podstawy wizażu, podstawy alergologii, psychologia, fizjoterapia i odnowa biologiczna, onkologia skóry, metody badania kosmetyków, diagnostyka laboratoryjna w kosmetologii.

Nietrudno zauważyć, że omawiana przez nas dziedzina cieszy się rosnącą popularnością. Na tym fundamencie osoby wchodzące na rynek pracy muszą odznaczać się dużą wiedzą i różnorodnymi umiejętnościami. Kosmetolog jest osobą z pokaźnym bagażem wiadomości i umiejętności praktycznych, które umożliwiają wykonywanie obowiązków w gabinetach kosmetycznych, a także stanowią podstawę współpracy z lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo, przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających. Absolwenci omawianego przez nas kierunku odnajdą swoje miejsce w gabinetach kosmetycznych, firmach kosmetycznych, działach kosmetycznych aptek ogólnodostępnych czy laboratoriach kosmetycznych i zakładach odnowy biologicznej. Co ważne, mogą także prowadzić własne gabinety.

Bydgoszcz stanowi istotny punkt na edukacyjnej mapie naszego kraju i odnalezienie w nim możliwości studiowania kosmetologii nie jest najmniejszym problemem. Wystarczy zwrócić uwagę na Collegium Medicum; uczelnię noszącą imię wybitnego lekarza i chirurga, Ludwika Rydygiera. Jakie ma Collegium Medicum w Bydgoszczy opinie? Agnieszka, studentka Kosmetologii mówi:

„Dzięki studiom w Collegium Medicum w Bydgoszczy zamieniam pasję i zainteresowania w poważny i stabilny pomysł na życie. Studia w tej uczelni to najlepsza inwestycja w siebie.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Kosmetologię w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera:

Absolwent kierunku Kosmetologia w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • biologii i genetyki,
 • rozpoznawania zasadniczych struktur ludzkiego ciała oraz ich lokalizacji,
 • mikrobiologii i immunologii,
 • planowania rodzaju zabiegu kosmetycznego,
 • kosmetologii upiększającej,
 • odczytywania receptury i ustalania zakresu funkcji jej składników,
 • rozpoznawania chorobowych zmian skóry,
 • chemii kosmetycznej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Kosmetologia:

Absolwent kierunku Kosmetologia w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy może znaleźć zatrudnienie w:

 • gabinetach kosmetycznych,
 • firmach kosmetycznych,
 • działach kosmetycznych aptek ogólnodostępnych,
 • laboratoriach kosmetycznych,
 • zakładach odnowy biologicznej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku kosmetologia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Kandydaci, którzy posiadają polski dyplom kwalifikowani są na podstawie konkursu dyplomów.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia medyczne wybrać

Studia na kierunku Kosmetologia - wszystko co musisz wiedzieć

Studia medyczne w Bydgoszczy

Collegium Medicum w Bydgoszczy kierunki

Jakie są kierunki medyczne w Bydgoszczy

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum w Bydgoszczy

Komentarze (0)