Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

07.02.2022

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – Uniwersytet Gdański 2022

Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna w UG GDAŃSK
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • dziennikarskie źródła informacji
 • historia mediów XX wieku
 • kultura języka
 • dziennikarskie techniki realizacyjne
 • polski system polityczny
 • warsztaty dziennikarskie
 • gatunki dziennikarskie
 • socjologia mediów
 • praktyczna stylistyka

 

Coraz więcej osób pragnie pracować w mediach i pełnić rolę dziennikarzy. Aby realizować taką funkcję prawidłowo i skrupulatnie należy posiadać szeroką wiedzę i liczne umiejętności, ale również konkretne cechy osobowości. Dziennikarz powinien być dokładny, sceptyczny, a także wykazywać się ogromną chęcią docierania do prawdy i zdolnością zadawania, nierzadko niełatwych, pytań. Czy można się tego nauczyć? Tak. Wystarczy wybrać kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, który odnaleźć można w ofercie dydaktycznej Uniwersytetu Gdańskiego.

Kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna realizowany na Uniwersytecie Gdańskim posiada charakter interdyscyplinarny. Kształcenie zakłada przygotowanie do pracy w zawodach dziennikarza prasowego, radiowego, telewizyjnego i internetowego, jak również rzecznika prasowego, czy pracownika agencji Public Relations. Atutem studiów na kierunku jest nowoczesna pracownia dziennikarstwa on-line wyposażona w komputery Apple i Mac, profesjonalnie wyposażone atelier fotograficzne a wraz z nim pracownie fotografii cyfrowej i analogowej, jak również studio radiowe, z którego za pośrednictwem Internetu przez 24 godziny nadaje swój program studenckie radio Mors. Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim jest kierunkiem prowadzonym zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

 

Nabywane umiejętności

Studia na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim charakteryzują się bogatym programem kształcenia, a studenci realizują między innymi takie przedmioty jak: dziennikarskie źródła informacji, historia mediów XX wieku, kultura języka, dziennikarskie techniki realizacyjne, polski system polityczny, warsztaty dziennikarskie, gatunki dziennikarskie, socjologia mediów, praktyczna stylistyka, prawo mediów, retoryka i erystyka, polski system medialny, reportaż, najnowsza historia powszechna, systemy medialne na świecie, pracownia prasowa.

Ważnym elementem studiów dziennikarskich są praktyki. Studenci Uniwersytetu Gdańskiego mają możliwość odbycia ich między innymi w Radiu Gdańsk, Dzienniku Bałtyckim, TVP Gdańsk, w działach public relations różnorodnych firm i instytucji publicznych oraz portalach internetowych.

A co po studiach? Absolwenci omawianego kierunku będą mogli znaleźć zatrudnienie jako dziennikarze prasowi, radiowi, telewizyjni czy internetowi, jak i jako specjaliści z zakresu PR czy rzecznicy prasowi. Ponadto, osoby które ukończyły studia będą mogły pracować w agencjach reklamowych, domach mediowych, czy działach marketingu i promocji.

 

Opinie

Kierunki studiów w Gdańsku to bardzo długa lista dyscyplin, którymi można się zająć. Naturalnie, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna także na niej figuruje i, co oczywiste, cieszy się coraz większą popularnością. Ale niezwykle istotnym elementem rozpoczynania kształcenia jest wybór odpowiedniej uczelni. Jak to zrobić? Na którą się zdecydować? Aby ułatwić sobie podejmowanie decyzji, warto wiedzieć – jakie ma Uniwersytet Gdański opinie? Sebastian, student Dziennikarstwa i komunikacji społecznej mówi:

„Dla mnie najważniejsza jest praktyka i rzeczywista nauka zawodu dziennikarza. Dlatego wybrałem studia na Uniwersytecie Gdańskim, ponieważ uczelnia gwarantuje ciekawe praktyki, w profesjonalnych redakcjach.”

 

 

STUDIA W GDAŃSKU - ważne informacje

Kierunki studiów w Gdańsku

Studia w Gdańsku

 

 

DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA - ważne informacje

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna studia Gdańsk

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Dziennikarstwo i komunikację społeczną na UG:

Absolwent kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim może posiadać wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • gatunków dziennikarskich,
 • systemów medialnych w Polsce i na świecie,
 • etyki dziennikarskiej,
 • dziennikarstwa multimedialnego,
 • dziennikarskich technik realizacyjnych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna:

Absolwent kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim może znaleźć zatrudnienie między innymi w:

 • redakcjach prasowych,
 • redakcjach radiowych,
 • redakcjach telewizyjnych,
 • mediach społecznościowych,
 • agencjach public relations,
 • agencjach reklamowych,
 • biurach promocji,
 • biurach rzecznika prasowego.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

historia, język obcy, język polski, wiedza o społeczeństwie

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą kwalifikacji na studia jest konkurs ocen na dyplomie.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański

Komentarze (0)