Studia dziennikarskie Trójmiasto

Studia dziennikarskie Trójmiasto

Studia dziennikarskie Trójmiasto

Największy wybór studiów

dziennikarskich w Trójmieście

Odkryj kierunki dziennikarskie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia dziennikarskie Gdańsk | Gdynia | Sopot

Studia dziennikarskie w Trójmieście to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA DZIENNIKARSKIE W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Gdańsku | Gdyni | Sopocie są studia dziennikarskie

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI DZIENNIKARSKIE W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia dziennikarskie

Wszyscy wiemy, że aby dostać się na studia należy dołączyć do tzw. konkursu świadectw. Ale jakie przedmioty liczą się w procesie rekrutacji na studia dziennikarskie? Priorytetem jest język polski, gdyż bez dobrej jego znajomości nie uda nam się nigdy awansować w dziennikarskiej hierarchii. Warto nie zapominać o języku obcym, który w pracy dziennikarza także bywa bardzo istotny.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia dziennikarskie niestacjonarne w Trójmieście

Studia dziennikarskie to pierwszy poważny krok do wejścia w ciekawą branżę, jaką są media. Mnóstwo młodych ludzi marzy o pracy przed kamerą, bądź z mikrofonem i tylko studia dziennikarskie mogą solidnie do tego przygotować. Osoby planujące kształcenie w tym zakresie mogą mieć jednak niemały ból głowy, obierając za miejsce nauki Trójmiasto.

Należy mocno zagłębić się w oferty dydaktyczne, ponieważ dostęp do studiów dziennikarskich w wydaniu niestacjonarnym nie jest zbyt duży. Czy oznacza to, że nie da się posiąść warsztatu w takim trybie nauki? Oczywiście, że nie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć się na studiach niestacjonarnych, a nawet za podjęciem takiego kształcenia stoi kilka twardych argumentów.

Wybierając niestacjonarne studia dziennikarskie warto pokusić się o kształcenie zaoczne, w ramach którego zajęcia odbywają się w soboty i niedziele. W weekendy uczęszczamy na zajęcia, a od poniedziałku do piątku możemy podjąć pracę, nawet niewielką, w jakiejś redakcji i już w trakcie studiów pozyskiwać doświadczenie, które na pewno będzie procentować w przyszłości.

Studia niestacjonarne rozwijają także niezwykle przydatne dzisiaj umiejętności. Uczą się samodzielności, dyscypliny, a także zarządzania czasem, wyszukiwania i selekcjonowania informacji, jak również organizacji pracy własnej, co w zawodzie dziennikarza wydaje się szczególnie istotne.

czytaj dalej studia dziennikarskie niestacjonarne (zaoczne) w Trójmieście

KIERUNKI DZIENNIKARSKIE W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE

STUDIA DZIENNIKARSKIE W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia dziennikarskie w Trójmieście?

Jesteś skrupulatny, dokładny, uważny i na dodatek nie wierzysz we wszystko, co usłyszysz? Jeśli tak, to na tej podstawie warto zastanowić się nad wyborem studiów dziennikarskich. Dziennikarstwo to poszukiwanie, zadawanie pytań, odkrywanie i dzielenie się wiedzą. W którym mieście można nauczyć się takiego warsztatu? W stolicy województwa pomorskiego.

Studia dziennikarskie w Trójmieście realizowane są na dwóch uczelniach i skierowane są do tych, którzy chcą związać swoje życie zawodowe z mediami, bądź obszarem Public Relations. Studenci, oprócz zdobywania szerokiej wiedzy, mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań, które będą mogli wykorzystać w przyszłym zawodzie. Mają do dyspozycji studio radiowe, pracownię fotograficzną i pracownię dziennikarstwa on- line.

Działają także koła naukowe, w tym wydające gazetę internetową i działające w serwisie YouTube. Co oprócz zdobytych umiejętności będzie miało wpływ na karierę przyszłych dziennikarzy? Pasja i zaangażowanie. Te czynniki motywują do pracy i samodoskonalenia, oraz utwierdzają w przekonaniu, że wybrało się zawód ciekawy i ważny.

Prasa, radio, telewizja i Internet czekają na nowych dziennikarzy, o świeżym spojrzeniu, dużej energii i chęci do przekazywania informacji odbiorcom. Zanim chwycą za mikrofon, bądź długopis przed napisaniem artykułu, poznają systemy medialne na świecie, socjologię mediów, nauki o komunikowaniu, a nawet systemy polityczne. Chcesz mieć wpływ na opinię publiczną? Chcesz opowiadać o swoich zainteresowaniach? Jeśli na te pytania odpowiedź brzmi: „tak!”, to skieruj swoją uwagę na studia dziennikarskie w Gdańsku.

 

Studia dziennikarskie w Trójmieście można podzielić na:

 • studia I stopnia (licencjackie)
 • studia II stopnia (magisterskie).

 

To najpopularniejszy podział kierunków w Polsce. Maturzyści, którzy chcieliby rozpocząć swoje kształcenie na studiach dziennikarskich, rozpoczną swoją przygodę z kształceniem I stopnia. Trwa ono na ogół 3 lata. To czas zdobywania najważniejszych informacji oraz kwalifikacji, które pozwalają na wykonywanie pierwszych aktywności zawodowych. Studia I stopnia kończą się obroną pracy dyplomowej i nadaniem studentom tytułów licencjatów.

Po zakończeniu kształcenia I stopnia warto zadbać o swoją dalszą edukację i zdecydować się na naukę na II stopniu. To czas uzupełniania swojej wiedzy oraz umiejętności. Studia II stopnia trwają z kolei dwa lata i przygotowują również do obrony najważniejszej pracy dyplomowej – pracy magisterskiej. Z tym tytułem przed absolwentami studiów dziennikarskich otwiera się wiele drzwi zawodowego rozwoju.

 

Każdy, kto wybiera studia dziennikarskie, może wybrać również tryb nauki. Studenci mają do wyboru:

 • studia stacjonarne (dzienne);
 • studia niestacjonarne (zaoczne).

 

Zastanów się, który z trybów będzie dla ciebie wygodniejszy. Studia stacjonarne wciąż cieszą się w Polsce dużą popularnością – zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, wiedza zdobywana jest w sposób systematyczny. Dodatkowo studia stacjonarne na państwowej uczelni są bezpłatne! Plusów tego trybu kształcenia jest bardzo dużo, ale czasami warto zdecydować się na naukę w trybie niestacjonarnym!

Studia zaoczne mają charakter weekendowych zjazdów naukowych. Pamiętaj jednak, że znaczną część materiału teoretycznego będziesz opanowywać we własnym zakresie, co później zostanie zweryfikowane podczas egzaminów. Tryb niestacjonarny jest jednak dużo bardziej elastyczny i pozwala na łącznie ze sobą wielu aktywności – na przykład studiów i pracy. Należy wziąć jedynie pod uwagę, że studia niestacjonarne wiążą się zawsze z uiszczaniem opłat za czesne.

czytaj dalej studia w Trójmieście

 

Kierunki studiów dziennikarskich w Trójmieście:

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to jeden kierunek dziennikarski, który czeka na ciebie w Trójmieście. Został on stworzony z myślą o osobach, które chciałyby w przyszłości rozpocząć karierę w mediach czy agencjach PR-owych oraz reklamowych. Możesz mieć pewność, że studia na tym kierunku w Trójmieście zagwarantują ci rozbudowaną wiedzę oraz warsztat dziennikarski!

Podczas kształcenia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna uczestniczyć będziesz w szeregu wykładach, które zadbają o twoje podstawy teoretyczne. To jednak nie koniec! Uczelnie w Trójmieście dbają o warsztat swoich studentów – nauczysz się tworzenia tekstów dziennikarskich, pracy z kamerą czy w radio. Będą na ciebie czekać zajęcia poświęcone negocjacjom.

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to w gruncie rzeczy interdyscyplinarny kierunek. Otrzymasz na nim podstawową wiedzę także z zakresu zarządzania. Pozytywów jest znacznie więcej. Dziennikarstwo i komunikację społeczną w Trójmieście będziesz mógł studiować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym!

czytaj dalej kierunki studiów w Trójmieście

 

Gdzie studiować studia dziennikarskie w Trójmieście?

Jeżeli wybierzesz studia dziennikarstwie w Trójmieście, to będą na ciebie czekać dwa doskonałe ośrodki akademickie, więc wybór może być trudny! Przenalizuj każdą z tych propozycji, by zdecydować się na tę, która najpełniej odpowiada twoim intelektualnym potrzebom. Czeka na ciebie zarówno Uniwersytet Gdański oraz Ateneum. Ta pierwsza uczelnia ma oczywiście charakter publiczny, a druga – prywatny.

Pamiętaj, że dziś również prywatne uczelnie charakteryzują bardzo wysokie standardy nauczania. Możesz mieć zatem pewność, że wiedza oraz umiejętności, które uzyskasz podczas nauki na Ateneum będą na najwyższym poziomie!

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki dziennikarskie w Trójmieście:

 • Ateneum – Szkoła Wyższa w Gdańsku;
 • Uniwersytet Gdański.

czytaj dalej studia w Trójmieście

 

Jak wybrać studia dziennikarskie w Trójmieście, aby mieć dobrą pracę?

Każdy maturzysta, który wybiera studia, zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądać jego przyszła kariera zawodowa. Młodzi ludzie chcą mieć bowiem pewność, że ich wykształcenie przyniesie im nie tylko intelektualną satysfakcję, lecz także odpowiednie zatrudnienie.

Warto podkreślić, że właściwie każdy kierunek studiów otwiera wiele dróg zawodowego rozwoju. Należy jednak wiedzieć, jak wydobyć potencjał z danej dyscypliny. Dotyczy to również studiów dziennikarskich. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zastanów się nad kilkoma kwestiami.

 • Co mają Ci zagwarantować studia dziennikarskie?
 • Czym chciałbyś zajmować się w przyszłości?
 • Czy w kręgu twoich zainteresowań znajdują się kwestie związane z dziennikarstwem, tworzeniem rzetelnych informacji oraz administrowanie danymi?

Jeśli potrafisz konstruktywnie odpowiedzieć na te pytania, być może uda ci wybrać kierunek, który przyniesie ci zadowolenie. Określ również odpowiednio wcześnie swoje predyspozycje. Nie każdy bowiem odnajdzie się na studiach dziennikarskich! Pamiętaj o tym, że praca dziennikarza musi opierać się przede wszystkim na umiejętnym i rzetelnym przekazywaniu informacji.

Oczywiście wszystkie te kwalifikacje będziesz szlifować podczas nauki. Na co dzień powinny towarzyszyć ci takie kompetencje jak: lekkie pióro, zdolność do klasyfikowania informacji, przenikliwość czy umiejętność oddzielania treści ważnych od tych pobocznych. Pamiętaj również o tym, by zastanowić się również nad tym, jaki obszar dziennikarstwa przyniesie ci najwięcej satysfakcji. Dziennikarstwo samo w sobie jest dość ogólne.

Jeśli chcesz mieć pewność, że uda ci się zadbać o dobrą pracę, zadbaj o to, by specjalizować swoją wiedzę. Pomyśl, czym chciałbyś się zajmować. Możesz bowiem zajmować się takimi obszarami jak dziennikarstwo polityczne, społeczne, kulinarne, modowe, motoryzacyjne itd. Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • dziennikarz telewizyjny;
 • dziennikarz radiowy;
 • dziennikarz prasowy;
 • dziennikach internetowy;
 • bloger;
 • copywriter;
 • administrator danych i informacji itd.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Trójmieście?

Jeśli wybierasz uczelnię wyższą w Trójmieście, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. To właśnie one sprawią, że twój wybór będzie najkorzystniejszy! Na samym początku zorientuj się, czy szkoła, na której chcesz podjąć studia, posiada w ofercie dany kierunek! Jeśli tak – połowa sukcesu za tobą! Teraz czas sprawdzić inne ważne kwestie!

 • przeanalizuj program kształcenia: dzięki temu będziesz wiedział, jakich zajęć się spodziewać, sprawdzisz również jaki jest stosunek wykładów do zajęć praktycznych! Pamiętaj – dziś to przede wszystkim umiejętności oparte na stabilnych podstawach teoretycznych są najważniejsze;
 • odwiedzaj stronę internetową uczelni – dzięki temu będziesz śledzić wszystkie wiadomości na bieżąco, zobaczysz również jak wygląda taka zdalna forma komunikacji ze studentami;
 • nie bój się pytać – czytaj opinie w Internecie, sprawdź, co inni studenci sądzą o wybranej przez ciebie uczelni. Im więcej różnorodnych informacji zbierzesz, tym większa jest szansa, że będziesz w przyszłości zadowolony z podjętego wyboru.
 • weź udział w dniach otwartych wybranej przez siebie uczelni – to idealna okazja, by przyjrzeć się danemu ośrodki akademickiego z zewnątrz, porozmawiać z wykładowcami, studentami i zebrać różnorodne informacje nie tylko w odniesieniu do kształcenia. Podczas dni otwartych zobaczysz również, jak dana uczelnia po prostu funkcjonuje!

Gdy wybierasz uczelnię wyższą w Trójmieście, pamiętaj również o tym, by nie kierować się emocjami. Przeanalizuj wszystkie plusy i minusy i postaraj się trzeźwo spojrzeć na propozycje przygotowane przez trójmiejskie ośrodki akademickie!

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia dziennikarskie w Trójmieście?

Jesteśmy społeczeństwem informacyjnym. Wiadomości z dowolnego zakątka świata są dla nas na wyciągnięcie ręki. Czy są one jednak prawdziwe? Jak oddzielić rzetelne informacje od bajek? My – jako zwykli obywatele – nie powinniśmy się nad tym zastanawiać. Nad jakością przekazywanych informacji powinni czuwać przede wszystkim dziennikarze.

To oni odpowiadają za ich rzetelność, formę przekazu i wiele innych istotnych kwestii. Dziś nie chcemy również ograniczać naszej wiedzy – to również generuje zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu dziennikarstwa.

W praktyce oznacza to, że warto rozpocząć studia dziennikarskie w Trójmieście, bowiem to obszar, który charakteryzuje bogactwo uczelni wyższych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że uda ci się wybrać ośrodek akademicki, spełniający twoje wszystkie oczekiwania. Duży wybór uczelni i bogactwo kierunkowe, to jednak nie wszystko.

Dlaczego jeszcze warto rozpocząć studia w Trójmieście? Przede wszystkim tutaj będziesz mieć dostęp do praktyk i staży, które znacznie wzbogacą twoje cv! Pamiętaj, że współcześnie pracodawcy zwracają dużą uwagę na doświadczenie swoich potencjalnych pracowników. Dotyczy to w szczególności absolwentów kierunków dziennikarskich! Możesz mieć pewność, że zadbanie o rozwój kwalifikacji w Trójmieście jest znacznie łatwiejsze niż gdziekolwiek indziej!

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach dziennikarskich

Ukończone studia, uzyskany dyplom i co dalej? Absolwenci  studiów dziennikarskich w Gdańsku mogą pracować zarówno jako dziennikarze prasowi, telewizyjni, radiowi, jak również w roli specjalistów do spraw Public Relations, rzeczników prasowych, specjalistów do spraw reklamy, fotografii prasowej i reklamowej, czy też w roli pracownika domów mediowych.

W czasach, w których Internet oraz obecność w nim jest niemal obowiązkiem możliwości zawodowych dla dziennikarzy jest znacznie więcej. Mogą prowadzić oni kanały YouTube, blogi, vlogi, czy też profile w mediach społecznościowych. Ważne jest to, aby znaleźć swój temat, określić obszar, w którym chcemy się specjalizować. Może to być polityka, gospodarka, sport, kultura.

Dziennikarz w swojej karierze zawodowej może łączyć wiele gatunków; prowadzić audycje radiowe i pisać felietony, tworzyć audycję telewizyjną i prowadzić bloga. Nic nie stoi na przeszkodzie, by działać na wielu polach tego zawodu.

POPULARNE KIERUNKI W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE POLECANE DLA CIEBIE

19 Uczelni w Trójmieście

Gdańsk ma wszystko, czego potrzebuje młody człowiek: dobre uczelnie, niesamowity klimat i bogatą historię, puby, bary, kawiarnie… Jako region turystyczny ma rozbudowaną strefę gastronomiczną i hotelową. Studenci nie mają tu żadnych problemów ze znalezieniem dodatkowej pracy.

W kwestii edukacji Trójmiasto ma wiele do zaoferowania: działa tutaj 19 uczelni wyższych, w tym 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Muzyczna.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują trójmiejskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Trójmieście

 

 

WARTO TO WIDZIEĆ

 


UNIWERSYTET GDAŃSKI STUDIA DZIENNIKARSKIE

Wydział Nauk Społecznych:

 • Dziennikarstwo i komunikacja społeczna; studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

dowiedz się więcej 

 


ATENEUM- SZKOŁA WYŻSZA W GDAŃSKU STUDIA DZIENNIKARSKIE

 • Dziennikarstwo i komunikacja społeczna: studia I- stopnia. Specjalności: Dziennikarstwo, Marketing medialny, Zarządzanie informacją publiczną.

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)