26.01.2024

jak znaleźć studia

Jak znaleźć studia

Znalezienie odpowiednich studiów nie wymaga mapy i kompasu i nie przypomina poszukiwania skarbów, ale i tak niezbędna jest pewna organizacja oraz jasno zakreślone działania.

Poszukiwanie studiów można podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie: „co mnie interesuje i co chcę studiować?”, a kolejnym weryfikacja ofert dydaktycznych szkół wyższych. Czy znalezienie idealnych dla siebie studiów to niełatwe zadanie? Jak długa droga czeka nas, zanim uznamy, że odnaleźliśmy to, czego szukaliśmy?

sprawdź wyszukiwarka kierunków studiów

 

 

Od czego zacząć

Sposobów poszukiwania studiów może być co najmniej kilka, ale i tak nawet najlepszy z nich może okazać się niepotrzebny, jeśli nie będziemy wiedzieli na czym nam zależy i w jakim kierunku chcemy się kształcić. Zastanawiając się nad wyborem, warto postawić sobie bardzo proste pytanie: „co będę chciał robić po studiach?”.

Pytanie proste, ale niezwykle ważne. Dlaczego? Ponieważ studia mają stanowić pierwszy, poważny krok do realizacji planów. Bardzo często można spotkać się z postawą – „idę na studia, aby mieć papier”. Owszem, nie wolno oceniać podejścia innych ludzi, ale pozyskiwanie wyższego wykształcenia powinno prowadzić do czegoś więcej, niż tylko posiadania wspomnianego „papieru”.

Dlaczego określenie potrzeb, a także planów na przyszłość jest takie istotne? Ponieważ bez tego, tak naprawdę moglibyśmy wybrać pierwszy, lepszy kierunek, albo wybrać go z zamkniętymi oczami, przy pomocy losowania. A przecież nie o to chodzi.

 

 

Poszukiwania kierunków popularnych

Jeśli wiemy czego chcemy się uczyć i posiadamy jasno określone priorytety, to sprawa wydaje się całkiem prosta. Na słowo „całkiem” powinniśmy jednak postawić akcent, ponieważ nie oznacza to zakończenia naszych poszukiwań. Jeśli decydujemy się na popularny kierunek kształcenia, to musimy wybrać miasto, uczelnię oraz tryb kształcenia.

A to rodzi kolejne pytania. „Zostać, czy wyjechać?”, „Uczelnia publiczna, czy niepubliczna?”, „Studia dzienne, czy zaoczne?” Każdy kandydat jest inny, zatem pomysłów na rozwiązanie takich zagadek może być bardzo wiele.

Załóżmy, że planujemy studiować Informatykę. Jest to kierunek realizowany przez niezliczoną ilość uczelni. Wybór jest niezwykle szeroki, ale nie oznacza to, że jest on łatwy.

sprawdź:

studia I stopnia

studia II stopnia

studia jednolite magisterskie

studia podyplomowe

studia stacjonarne

studia niestacjonarne

 

 

Poszukiwania kierunków charakterystycznych

A co jeśli chcemy studiować kierunek mniej popularny, rzadziej oferowany albo na tyle specyficzny, że nie da się go odnaleźć w większości katalogów dydaktycznych? Kierunki takie jak Nawigacja, Aktorstwo, czy Górnictwo i geologia to dziedziny prowadzone tylko w kilku miejscach.

Czy oznacza to, że im węższa przestrzeń wyboru, tym łatwiej? Z pewnych względów tak, ponieważ nie musimy przeglądać setek ofert i tak naprawdę musimy dokonać wyboru między kilkoma uczelniami, ale niewielki obszar wyboru stawia przed nami inne pytania. Są one związane nie tyle z samą nauką, ile z jej okolicznościami.

Trzeba zastanowić się nad wyjazdem do innego miasta i przygotowaniem do zupełnie nowego, samodzielnego rozdziału w życiu.

sprawdź miasta akademickie

 

Chcę studiować, ale…

Komplikacje pojawiają się wtedy, gdy chcemy iść na studia, ale nie potrafimy dokładnie określić obszaru swoich zainteresowań. Ciekawi nas wiele dziedzin, wiele dyscyplin i odnosimy wrażenie, że żaden kierunek kształcenia nie odpowiada naszym edukacyjnym potrzebom.

Co wtedy? Nie powinniśmy się martwić, ponieważ przestrzeń oferowanych kierunków powiększa się, uczelnie urozmaicają paletę dyscyplin i każdego roku pojawia się coś zupełnie nowego. Kłopotu nie powinni mieć przede wszystkim ci, którzy planują studiować w dużej uczelni. To właśnie one oferują najwięcej kierunków, na dodatek kierunków nowych, stanowiących istną mieszankę zagadnień. Wystarczy tylko dobrze poszukać i dokładnie przejrzeć edukacyjne katalogi.

Jak już wspomnieliśmy poszukiwania studiów nie przypominają wyprawy po skarb, chociaż cel tej eksploracji jest równie wartościowy. Dla osób mających zainteresowania oraz bardziej konkretne plany na przyszłość znalezienie odpowiednich studiów nie powinno być specjalne trudne.

Wymaga jedynie cierpliwości do przeglądania ofert dydaktycznych, programów kształcenia, specjalności. Jeśli jesteśmy zdecydowani, osiągniemy swój edukacyjny cel i poradzimy sobie także z całą, nienaukową otoczką. Osoby niezdecydowane muszą włożyć więcej wysiłku, aby ich decyzja nie okazała się błędna.

Studia to poważna sprawa. Ale i tak nie wolno przesadzać z powagą, aby już same poszukiwania zmęczyły, nastawiły negatywnie i odebrały chęci do nauki. Warto kierować się znanymi słowami: kto szuka, ten znajdzie.

czytaj także

wszystko o studiach

ile trwają studia

ile kosztują studia

jakie studia wybrać

jakie są studia

jakie są kierunki studiów

jak wygląda rekrutacja na studia

jakie są terminy rekrutacji

czym są studia

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia