Studia II stopnia

Największy wybór studiów

II stopnia - magisterskich w Polsce

Odkryj ponad 850 kierunków studiów i sprawdź gdzie możesz studiować 

 

 

2021

 

STUDIA II STOPNIA - MAGISTERSKIE

Studia II stopnia w Polsce to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 1,5 roku do 2 lat i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra lub magistra inżyniera). Ukończenie studiów II stopnia umożliwia podjęcie studiów doktoranckich.

Na studia II stopnia przyjmowane są osoby posiadające dyplom ukończenia studiów I stopnia (licencjackich lub inżynierskich) lub jednolitych magisterskich.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym,) lub online. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

czytaj dalej wszystko o studiach II stopnia

KIERUNKI MAGISTERSKIE

Miejscowość
Grupa kierunków
studia II stopnia
Tryb studiów

Trwa ładowanie wyników

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki MAGISTERSKIE

Tryb kierunku
studia II stopnia
Grupa kierunków
Miasto
SORTOWANIE:

Trwa ładowanie wyników

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH SĄ STUDIA II STOPNIA

Tryb kierunku
studia II stopnia
Grupa kierunków
Miasto
SORTOWANIE:

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
studia II stopnia
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Kierunki studiów: 115

Studia podyplomowe: 87

Kierunki MAGISTERSKIE
administracja
analityka chemiczna
analiza danych

POKAŻ WIĘCEJ

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Kierunki studiów: 115

Studia podyplomowe: 41

Kierunki MAGISTERSKIE
administracja
archaeology
archeologia

POKAŻ WIĘCEJ

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski

Kierunki studiów: 88

Studia podyplomowe: 47

Kierunki MAGISTERSKIE
administracja
administration in international organizations
anglistyka

POKAŻ WIĘCEJ

Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Kierunki studiów: 61

Studia podyplomowe: 31

Kierunki MAGISTERSKIE
architektura
automatyka i robotyka
biogospodarka zrównoważona

POKAŻ WIĘCEJ

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Kierunki studiów: 165

Studia podyplomowe: 41

Kierunki MAGISTERSKIE
administracja
advanced materials and nanotechnology
amerykanistyka

POKAŻ WIĘCEJ

POPULARNE STUDIA II STOPNIA

Miasto
SORTOWANIE:

POKAŻ WSZYSTKIE

STUDIA II STOPNIA - MAGISTERSKIE 2021

Studia drugiego stopnia stanowią drugi etap kształcenia. Co oczywiste, aby podjąć naukę należy najpierw ukończyć studia pierwszego stopnia i posiadać odpowiedni dokument, w postaci dyplomu ukończenia studiów licencjackich, bądź inżynierskich.

Podział studiów na pierwszy i drugi stopień wymusza na nas podjęcie decyzji: zakończyć już edukację, czy kształcić się dalej? Rozłam na stopnie daje nam olbrzymią wygodę, ponieważ wcale nie musimy podejmować tej decyzji od razu. Możemy zrobić sobie przerwę w obowiązkach studenckich i po dłuższych wakacjach wrócić na zajęcia. Ponadto, jeśli w ramach studiów pierwszego stopnia kształciliśmy się w trybie stacjonarnym nie oznacza to, że na drugim stopniu nie możemy uczyć się zaocznie. Wszystko zależy od naszego planu.

 

Ile trwają studia II stopnia

W zależności od obranego kierunku, studia drugiego stopnia mogą trwać od 3 do 5 semestrów. Na przykład Historia trwa dwa lata, a więc cztery semestry, a Elektrotechnika półtora roku, czyli trzy semestry. Zdarza się, że długość nauki uzależniona jest od jej trybu. Istnieją kierunki, które realizowane w formule niestacjonarnej trwają o semestr dłużej w porównaniu z formą stacjonarną. Ale dla osób chętnych na pozyskiwanie wiedzy nie powinno stanowić to żadnego problemu.

 

Podział studiów na dziedziny

Wszystko posiada jakąś klasyfikację. Studia również. Dzięki temu nie tylko łatwiej o porządek, ale także określenie obszaru wiedzy. Nauki humanistyczne, nauki medyczne, nauki rolnicze… wszystkie różnią się od siebie, chociaż posiadają wspólny mianownik i kilka naczyń połączonych.

Studia to zagadnienie niezwykle obszerne, a obszerność ta jest efektem rozwoju człowieka i jego działalności na różnych polach. Bez podziału ktoś byłby wykształcony, ale w żadnym zakresie. Posiadałby wiedzę, ale bliżej nieopisaną, trudną do zdefiniowania. Podział na studiów na dziedziny, choć ogólny i niekonkretny wprowadza ład i rozdziela olbrzymi teren na mniejsze terytoria.

 

Klasyfikacja dziedzin nauki

 • nauki humanistyczne
 • nauki inżynieryjno - techniczne
 • nauki medyczne i nauki o zdrowiu
 • nauki rolnicze
 • nauki społeczne
 • nauki ścisłe i przyrodnicze
 • nauki teologiczne
 • sztuki

 

Podział studiów na zainteresowania

Podział studiów na zainteresowania jest bardziej szczegółowy, dzięki któremu już bez kłopotów można odnaleźć się na edukacyjnej mapie. Jak już wspomnieliśmy klasyfikacja jest efektem szerokiego rozwoju nauki, idei i odkryć, ale posiada ona także znacznie prostszy fundament.

Przykład: jeśli fascynuje nas świat mediów i chcielibyśmy zostać dziennikarzem, to szansy rozwoju nie będziemy poszukiwać w obszarze studiów matematycznych, czy medycznych, ale dziennikarskich. Skupienie się na jednej przestrzeni kształcenia pozwoli nam dokładnie ją przeanalizować i znaleźć to, czego rzeczywiście szukamy.

 

Bardziej szczegółowym podziałem studiów jest podział na zainteresowania:

 

Kierunki studiów II stopnia

Studia drugiego stopnia możemy nazwać kontynuacją studiów pierwszego stopnia, ale nie we wszystkich przypadkach. Dlaczego? Ponieważ istnieją kierunki, które realizowane są wyłącznie w ramach pierwszego stopnia, jak również istnieją kierunki prowadzone tylko na stopniu drugim.

Co warto podkreślić, osoby które planują podjąć naukę na drugim stopniu wcale nie muszą wybierać tego samego kierunku, który ukończyły na pierwszym stopniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po obronie pracy licencjackiej z Ekonomii udać się na drugi stopień z Zarządzania, czy Stosunków międzynarodowych. Jeżeli dyscypliny nie są diametralnie od siebie odległe, to spokojnie można dokonać edukacyjnego transferu.

Kierunków realizowanych na studiach drugiego stopnia jest bardzo długa lista. Są to kierunki szerokie, obszerne, które posiadają bogate programy nauczania, które łatwo jest podzielić na stopnie, ale nie łatwo zrealizować tylko w jednym stopniu. Niegdyś funkcjonowało określenie: studia uzupełniające magisterskie – i rzeczywiście, studia drugiego stopnia mają pozyskany bagaż wiedzy powiększyć, poszerzyć oraz udoskonalić.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów II stopnia

 

Gdzie studiować na studiach II stopnia

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta: wszędzie tam, gdzie istnieje taka możliwość. Za tym banalnym stwierdzeniem kryje się morze możliwości, ponieważ większość polskich uczelni oferuje studia drugiego stopnia. Jak już wspomnieliśmy, istotny jest dobór kierunku, ponieważ nie każdy zakłada kontynuację nauki.

Prawdą jest, że im większy ośrodek akademicki, tym większe możliwości oraz szerszy wybór dyscyplin, jak również większa szansa na podjęcie kolejnego etapu kształcenia w postaci studiów doktoranckich. Czy różnice pomiędzy miastami są rzeczywiście widoczne? Zdarza się, że mniejszy ośrodek akademicki, a więc ośrodek zrzeszający mniejszą ilość szkół wyższych nie oferuje tylu różnorodnych ścieżek kształcenia, czy interesujących praktyk. Im większe miasto, tym więcej uczelni.

Ale jeśli nie planujemy kształcenia w ramach kierunków niszowych, usytuowanych gdzieś w dole tabeli popularności, to niemal w każdym ośrodku akademickim odnajdziemy możliwość nauki. Trzeba tylko zastanowić się na czym nam zależy i trochę poszukać.

 

Największe ośrodki akademickie oferujące studia II stopnia w Polsce

 

Jak wybrać studia drugiego stopnia, aby mieć dobrą pracę

Można jeszcze spotkać ludzi, którzy optymistycznie twierdzą, że posiadanie wyższego wykształcenia przekłada się na dobrą pracę i wysokie zarobki.

Stanowisko takie ma tyle wspólnego z prawdą co stwierdzenie, że każdy grzyb jest jadalny. Odnośnie studiów oraz wykształcenia urosło sporo mitów, od których na szczęście się odchodzi. Dlaczego? Ponieważ wszystko i tak weryfikuje rynek. Jeżeli posiadamy wyższe wykształcenie, dogłębną wiedzę, ale nie ma na nią zapotrzebowania na rynku, to nic nie wskóramy, uzyskane dyplomy i świadectwa będziemy mogli schować do szuflady.

Studia drugiego stopnia to możliwość uzupełnienia, powiększenia, poszerzenia wiedzy, a także okazja do nabycia nowych umiejętności. W niektórych dziedzinach to wystarczy, w niektórych nie. Naturalnie, nie ma kierunków lepszy i gorszych. Są natomiast obszary wiedzy częściej i rzadziej poszukiwane na rynku. Jeśli idziemy na studia drugiego stopnia z myślą o przygotowaniu się do życia zawodowego, warto wziąć pod uwagę rynek i jego potrzeby.

czytaj dalej jaki kierunek wybrać

 

Jak wybrać uczelnię

Sposobów na wybór uczelni jest co najmniej kilka. Podjęcie decyzji o konkretnej szkole wyższej może być poprzedzone badaniami, porównywaniem ofert dydaktycznych, sprawdzaniem nazwisk w gronie wykładowców…Można podejść do tego tematu aktywnie, a nawet zbyt aktywnie.

Co powinno najbardziej nas interesować? Warto sprawdzić jakie pozycje uczelnia zajmuje w różnorodnych rankingach, jakie oferuje kierunki oraz ścieżki kształcenia, a także jak radzą sobie absolwenci na polu zawodowym. Można dowiedzieć się jakie działają organizacje studenckie i czy byłoby warto może do nich dołączyć?

Na studiach istotna jest także ogólna atmosfera. Podejście mówiące, że na uczelni nie musi być miło, bo ważne żeby dobrze uczyła jest niepoważne, ponieważ w niesprzyjających warunkach trudno się skupić i przede wszystkim odnaleźć przyjemność z pozyskiwania wiedzy. Wszystko jest istotne.

 

Najwięsze uczelnie w Polsce w 2019 / 2020

 1. Uniwersytet Warszawski – 45,3 tys. studentów
 2. Uniwersytet Jagielloński – 35,1 tys. studentów 
 3. Uniwersytet im Adama Mickiewicza – 33,7 tys. studentów
 4. Politechnika Warszawska – 25,1 tys. studentów
 5. Uniwersytet Łódzki – 24,6 tys. studentów
 6. Uniwersytet Wrocławski – 23,3 tys. studentów
 7. Akademia Górniczo-Hutnicza im S. Staszica – 22,1 tys. studentów
 8. Uniwersytet Gdański – 21,8 tys. studentów
 9. Politechnika Wrocławska – 20,3 tys. studentów
 10. Uniwersytet Śląski w Katowicach – 21,1 tys. studentów
 11. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej – 19,1 tys. studentów
 12. Uniwersytet Mikołaja Kopernika – 18 tys. studentów 
 13. Politechnika Śląska – 18 tys. studentów
 14. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski – 17,7 tys. studentów
 15. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – 16 tys. studentów
 16. Politechnika Gdańska – 13,8 tys. studentów

*Liczba studentów na wszystkich typach studiów I, II, jednolite magisterskie wraz z cudzoziemcami

czytaj dalej wszystkie uczelnie

 

Czy warto iść na studia II stopnia?

Studia drugiego stopnia bywają kształceniem specjalistycznym, podnoszącym poprzeczkę w porównaniu ze studiami pierwszego stopnia. Łatwo to zrozumieć przeglądając oferty pracy, ponieważ niektóre z nich oferują zatrudnienie absolwentom studiów licencjackich bądź inżynierskich, a niektóre wyłącznie absolwentom studiów magisterskich.

Oferty dają jasny sygnał, że aby otrzymać pracę i ją utrzymać należy umieć i wiedzieć więcej. Jak odpowiedzieć na postawione pytanie? Należy zacząć od tego, że niemałe grono absolwentów studiów pierwszego stopnia właśnie na tym etapie kończy swoją edukację, gdyż stwierdza, iż bogatsze wykształcenie nie jest zbyt mocno potrzebne. Natomiast osoby, które decydują się na kontynuowanie nauki możemy śmiało podzielić ze względu na powody, które nimi kierują.

Jedna grupa to osoby, które rzeczywiście pragną wiedzieć więcej i wierzą, że lepsze wykształcenie szerzej otwiera drzwi do kariery, a drugiej grupie mniej zależy na poszerzaniu wiedzy, a bardziej na samym fakcie posiadania skrótu ‘mgr’, bądź ‘mgr inż.’ przed nazwiskiem. Niezależnie od pobudek, i jedni i drudzy mogą skorzystać na dalszej nauce.

czytaj dalej czy warto iść na studia

Komentarze (0)