Studia stacjonarne

Największy wybór studiów

stacjonarnych w Polsce

Odkryj ponad 1400 kierunków studiów i sprawdź gdzie możesz studiować 

 

 

2021

STUDIA STACJONARNE

Studia stacjonarne stanowią najbardziej obszerny typ kształcenia wyższego. Czym się charakteryzują? Realizowane są bezpłatnie (na uczelniach publicznych), a zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, przeważnie w godzinach rannych i wczesnopopołudniowych.

Walorem studiów stacjonarnych jest czas spędzony na zajęciach i możliwość głębszego analizowania tematów, dłuższych dyskusji, czy powtórzeń materiału. Innym określeniem tych studiów, z którym można się często spotkać, są studia dzienne, gdyż zazwyczaj rozpoczynają się w porach podobnych do szkolnych lekcji. 

czytaj dalej wszystko o studiach stacjonarnych

KIERUNKI STUDIA I I II STOPNIA ORAZ JEDNOLITE

Miejscowość
Grupa kierunków
Typ studiów
Tryb studiów

Trwa ładowanie wyników

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki STUDIA I i II STOPNIA oraz JEDNOLITE

Tryb kierunku
Typ kierunku
Grupa kierunków
Miasto
SORTOWANIE:

Trwa ładowanie wyników

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH SĄ STUDIA STACJONARNE

Tryb kierunku
Typ kierunku
Grupa kierunków
Miasto
SORTOWANIE:

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Kierunki studiów: 115

Studia podyplomowe: 87

Kierunki STUDIA I i II STOPNIA oraz JEDNOLITE
administracja
analityka biznesu
analityka chemiczna

POKAŻ WIĘCEJ

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Kierunki studiów: 118

Studia podyplomowe: 38

Kierunki STUDIA I i II STOPNIA oraz JEDNOLITE
administracja
antropozoologia
archaeology

POKAŻ WIĘCEJ

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski

Kierunki studiów: 88

Studia podyplomowe: 47

Kierunki STUDIA I i II STOPNIA oraz JEDNOLITE
administracja
administration in international organizations
anglistyka

POKAŻ WIĘCEJ

Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Kierunki studiów: 61

Studia podyplomowe: 31

Kierunki STUDIA I i II STOPNIA oraz JEDNOLITE
advanced biobased and bioinspired materials
analityka chemiczna
architektura

POKAŻ WIĘCEJ

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Kierunki studiów: 165

Studia podyplomowe: 53

Kierunki STUDIA I i II STOPNIA oraz JEDNOLITE
administracja
advanced materials and nanotechnology
amerykanistyka

POKAŻ WIĘCEJ

Studia stacjonarne 2021

Podział studiów na poszczególne obszary jest zarówno wymogiem, jak i wygodą, ponieważ dyscyplin, w ramach których można się kształcić jest bardzo wiele, a co najważniejsze posiadają one różnorodny charakter i nastawione są na zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin. Podział ten i tak nie wydaje się do końca skuteczny, ale wprowadza spory porządek.

Studia humanistyczne, przyrodnicze, medyczne – to olbrzymie spektrum dyscyplin, zagadnień, problemów. Nazewnictwo określa już profil, charakter i obszar kształcenia, ale jeszcze dosyć ogólnie, szeroko, bez dokładniejszego wyszczególnienia. Podział ma pełnić funkcję radaru, dzięki któremu łatwiej odnajdziemy to, co nas interesuje.

Zrozumiałe, że kierunku Filozofia nie będziemy szukać w dziale nauk rolniczych, a filologii germańskiej w grupie nauk inżynieryjno- technicznych. Każdy kierunek ma przypisaną grupę.

 

Klasyfikacja dziedzin nauki

 • nauki humanistyczne
 • nauki inżynieryjno - techniczne
 • nauki medyczne i nauki o zdrowiu
 • nauki rolnicze
 • nauki społeczne
 • nauki ścisłe i przyrodnicze
 • nauki teologiczne
 • sztuki

 

Podział studiów stacjonarnych ze względu na zainteresowania

Gdyby nie istniał podział studiów ze względu na zainteresowania, kandydaci spędzaliby wiele godzin na poszukiwaniach odpowiednich dla siebie dyscyplin i kierunków.

Klasyfikacja zdecydowanie ułatwia poruszanie się po oceanie wiedzy, a także podpowiada w jakim zakresie można się kształcić i jakie umiejętności rozwijać. Dla przykładu: chemia należy do grona nauk ścisłych, ale gdybyśmy chcieli odszukać kierunki kształcenia z nią powiązane w sektorze studiów ścisłych zajęłoby nam to sporo czasu. Dlatego kierunków tych szukamy w dziale studiów chemicznych. Taki podział jest nie tylko wygodny, ale prowadzi od ogółu do szczegółu i nakierowuje już na konkretne kierunki kształcenia. 

 

Podział studiów ze względu na zainteresowania

 

 

Kierunki studiów studiów stacjonarnych

Kierunków studiów realizowanych w ramach studiów stacjonarnych jest bardzo wiele i śmiało można założyć, że jest ich więcej niż tych, prowadzonych w ramach studiów niestacjonarnych.

Istnieją nawet takie kierunki, które prowadzone są wyłącznie w formie kształcenia dziennego – do takiej grupy należą między innymi niektóre kierunki artystyczne, takie jak Aktorstwo, czy Reżyseria.

Czy mając wybór związany z trybem nauki, lepiej jest podjąć studia stacjonarne? To kwestia indywidualna, ponieważ każda forma kształcenia ma wiele zalet. Nie ma studiów lepszych i gorszych, podobnie jak nie ma lepszej i gorszej ich formy. 

 

Najpopularniejsze kierunki studiów 

 

 

Gdzie studiować stacjonarnie?

Dawniej, gdy myślano o podejmowaniu studiów na myśl przychodziły największe miasta. Nawet w starych filmach, w których główny bohater opuszczał rodzinną miejscowość, aby udać się na studia, wyjeżdżał do największego ośrodka akademickiego. Takie pojmowanie sprawy odchodzi do lamusa. Owszem, im większe miasto, tym więcej w nich uczelni oraz większa oferta dydaktyczna, ale nie oznacza to, że mniejsze ośrodki akademickie nie dają możliwości zdobycia wysokiej jakości wykształcenia.

Studia stacjonarne dostępne są w każdym ośrodku akademickim, ponieważ stanowią fundament propozycji kształcenia. Rzadziej spotkamy się z niestacjonarnym trybem nauczania, trudniej odnajdziemy wielorakość studiów podyplomowych, ale studia stacjonarne realizowane są praktycznie wszędzie.

Które miasto zatem wybrać? Wszystko zależy od kierunku. Istnieją bowiem takie, które nie występują w każdej ofercie dydaktycznej, jak chociażby wspomniane wcześniej Aktorstwo, czy Reżyseria. Co zrozumiałe, nie wszędzie odnajdziemy Oceanografię, a nawet niektóre rodzaje kierunków filologicznych. Najmniejszy kłopot mają ci, którzy wybierają najpopularniejsze i najbardziej pożądane kierunki. W ich przypadku nie ma znaczenia miasto, ośrodek akademicki, a konkretna szkoła wyższa i program nauczania, jaki oferuje studentom. 

 

Największe ośrodki akademickie w Polsce

 

Jak wybrać studia, aby mieć dobrą pracę?

Oczekiwania wobec studiów zmieniają się i coraz częściej nie są rozumiane jako cel sam w sobie, a postrzegane jako droga w kierunku konkretnej pracy, kariery i dobrych zarobków. Istniało przeświadczenie, że studia stacjonarne są lepsze, lepiej wyglądają w CV i traktowane są „poważniej” przez pracodawców. To mit.

Obecnie nie liczy się tryb ukończonych studiów, ale wiedza i praktyczne umiejętności, jakie udało się w ich ramach pozyskać. Zatem, najważniejszy jest kierunek kształcenia? Naturalnie, nie ma kierunków lepszych i gorszych i wdawanie się w dyskusje o kierunkach „produkujących bezrobotnych” nie ma najmniejszego sensu, ale prawdą jest, że istnieją obszary wiedzy, na które istnieje większe zapotrzebowanie na rynku. Istnieje wiedza i umiejętności, na które zawsze będzie zapotrzebowanie, ponieważ związane są albo z funkcjonowaniem człowieka albo pomocą w tym funkcjonowaniu.

Warto dodać, że wszystkie kierunki, które określić można mianem perspektywicznych realizowane są na studiach stacjonarnych. Wybór zależy od nas. Jeśli już chcemy potraktować studia jako pierwszy i poważny krok do kariery, wystarczy sprawdzić jaka wiedza jest najczęściej poszukiwana na rynku pracy. Informatyka? Języki obce? Medycyna? A może Wychowanie fizyczne, bądź Administracja? Przeanalizowanie ogłoszeń o pracę podpowie, na którą z dziedzin się zdecydować.

czytaj dalej jaki kierunek wybrać

 

Jak wybrać uczelnię?

Czy istnieje sposób na wybór odpowiedniej uczelni? Gdybyśmy zrealizowali sondę uliczną i napotkanym osobom zadali pytanie o to, jakie kryteriami kierowali się w wyborze szkoły wyższej, odpowiedzi byłyby na pewno różne.

Niektórzy wybierają uczelnię ze względów sentymentalnych, ponieważ przed laty studiowali w niej rodzice. Inni dokładnie przeglądają katalogi edukacyjne, porównują programy i wachlarz oferowanych specjalności. Pozostali nie przywiązują olbrzymiej wagi do miejsca, zakładając że i tak znaczna część ich edukacyjnego sukcesu to indywidualne poszukiwania i samodzielne poszerzanie horyzontów.

Oczywiście, są pewne kryteria i zasady, których nie da się pominąć. Jedną z nich jest oferta dydaktyczna. Wybieramy tę uczelnię, w której realizowany jest interesujący nas kierunek. Ale to zapewne doskonale zrozumiałe.   

 

Najwięsze uczelnie w Polsce w 2019 / 2020

 1. Uniwersytet Warszawski – 45,3 tys. studentów
 2. Uniwersytet Jagielloński – 35,1 tys. studentów 
 3. Uniwersytet im Adama Mickiewicza – 33,7 tys. studentów
 4. Politechnika Warszawska – 25,1 tys. studentów
 5. Uniwersytet Łódzki – 24,6 tys. studentów
 6. Uniwersytet Wrocławski – 23,3 tys. studentów
 7. Akademia Górniczo-Hutnicza im S. Staszica – 22,1 tys. studentów
 8. Uniwersytet Gdański – 21,8 tys. studentów
 9. Politechnika Wrocławska – 20,3 tys. studentów
 10. Uniwersytet Śląski w Katowicach – 21,1 tys. studentów
 11. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej – 19,1 tys. studentów
 12. Uniwersytet Mikołaja Kopernika – 18 tys. studentów 
 13. Politechnika Śląska – 18 tys. studentów
 14. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski – 17,7 tys. studentów
 15. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – 16 tys. studentów
 16. Politechnika Gdańska – 13,8 tys. studentów

*Liczba studentów na wszystkich typach studiów I, II, jednolite magisterskie wraz z cudzoziemcami

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia stacjonarne?

Mawia się, że studia stacjonarne wybierają ci, którzy chcą przedłużyć sobie liceum. Trudno zrozumieć taką teorię i nawet nie warto jej analizować. Nie istnieje typ kandydata, który wybiera studia stacjonarne, podobnie jak nie istnieje typ kandydata wybierającego studia niestacjonarne. Wszystko zależy od potrzeb oraz pomysłu na siebie i swoją drogę edukacji.

Powracając do pytania należy powiedzieć, że każdy tryb studiów posiada wiele zalet. Studia stacjonarne także. Ich zdecydowanym atutem jest szansa na dłuższe zagłębienie się w konkretne zagadnienie, w konkretny problem. Na studiach dziennych istnieje możliwość prowadzenia dyskusji z wykładowcą, powtórzenia niektórych tematów, ponownego przeanalizowania problemu – czego trudno dokonać w niestacjonarnym trybie kształcenia.

Studia stacjonarne są dobrym wyborem dla tych, którzy lubią odpocząć w weekend, gdyż soboty i niedziele zarezerwowane są dla innych studentów. Studia stacjonarne pozwalają na bliższe zapoznanie się z uczelnią, ponieważ zjawiamy się w jej murach pięć dni w tygodniu, a co za tym idzie na poznanie wielu ludzi i zawarcie licznych znajomości. Taka forma studiów pozwala umocnić się w codziennym trybie, czyli takim, w jakim zapewne większości przyjdzie później pracować, a więc od poniedziałku do piątku, od godzin porannych.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Komentarze (0)