Jakie studia w wybrać w 2024 roku

Jakie studia w wybrać w 2024 roku

Jakie studia w wybrać w 2024 roku

22.11.2023

Jakie studia w wybrać w 2024 roku

Każdego roku w głowach wielu maturzystów kłębią się pytania – jakie studia wybrać? Podjęcie ostatecznej decyzji nie jest wcale łatwe. Młodzi ludzie nie tylko żyją z poczuciem odpowiedzialności za swoją intelektualną i zawodową przyszłość.

Za wyborem studiów kryją się także oczekiwania społeczne oraz wizje kariery zaplanowanej przez rodziców – czy jednak zawsze należy korzystać z rad innych czy może warto tę trudną decyzję podjąć samodzielnie? Postaramy się wszystko wyjaśnić!

 

 

 

Co znjadziesz w dalszej części artykułu:

czym są studia

od czego zacząć poszukiwania kierunku

jaki kierunek wybrać

po których kierunkach zarobisz najwięcej

popularne kierunki studiów

jaki tryb studiów wybrać stacjonarne vs niestacjonarne

jaką uczelnię wybrać

jakie miasto wybrać na studia

jaki typ studiów wybrać

rekrutacja na studia

 

Czym są studia

Na początku warto zastanowić się, czym są w ogóle studia i czy warto się na nie wybrać.

Myśląc o studiach należy postawić sobie kilka pytań: Po co chcę iść na studia? Czego chcę się na nich nauczyć? Czy chcę zdobyć wykształcenie, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy? Czy chcę iść na studia, aby rozwinąć swoje zainteresowania?

Studia to oczywiście czas kiedy zdobywamy nową wiedzę, kwalifikacje i umiejętności, ale także czas kiedy rodzą się nowe pomysły i zawieramy nowe znajomości. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie umiejętności czy wiedza przydadzą się w naszej przyszłości.

Czy należy więc kierować się naszymi zainteresowaniami? Tak, jeśli zależy nam na zdobyciu wyższego wykształcenia.

Jednak jeśli postawimy na kierunek, którego absolwenci nie jest specjalnie są poszukiwani na rynku pracy to musimy zdawać sobie sprawę, że znalezienie pracy w zawodzie będzie wymagało od nas więcej starań i wysiłku.

Tu znajdziesz wszystko o studiach w Polsce.

 

Studia możemy podzielić na:

1. Typ:

 

2. Tryb:

 

Studia źle wybrane

Niestety, prawie każdy zna choć jedną osobę, która wybrała studia bez przekonania ani pomysłu na siebie. To błąd. Studia powinny być pewnym początkiem do czegoś większego co jedni nazywają karierą, inni pracą, a jeszcze inni działalnością zawodową.

Idąc na studia warto myśleć o przyszłości, gdyż dzięki temu można z nich wynieść znacznie więcej, a nasze ukształtowane już plany będą motywować nas do działania.

Nie popełnijcie tego samego błędu, jak osoby, które idą na studia, bo „tak robią inni”, „bo moja rodzina tego chce”, „bo nie wiem co ze sobą zrobić po ukończeniu szkoły średniej”, „bo mój kolega wybrał te studia - to ja też”.

Są to najgorsze powody wybrania kierunku studiów, które będą charakteryzować się dla Was nudą oraz brakiem zainteresowania i prawdopodobnie zmianą kierunku w trakcie studiów.

Należy mieć także na uwadze, że dostęp do wykonywania pewnych zawodów, m.in. takich jak: lekarz, adwokat, sędzia, nauczyciel czy psycholog - ograniczony jest warunkiem posiadania kierunkowego wykształcenia wyższego. W tych przypadkach nie ma najmniejszych wątpliwości, jakie studia należy najpierw ukończyć.

Wynika to z faktu, że umiejętności i wiedzę niezbędne do wykonywania pewnych zawodów, można zdobyć tylko i wyłącznie na konkretnym kierunku studiów. Przykładowo, niezależnie od naszej kreatywności czy chęci do działania, nie będziemy lekarzami bez ukończenia medycyny.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów 2023/2024 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich

Według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów (powyżej 8 tys.):

 1. Informatyka (43607) - więcej o 2965niż rok wcześniej
 2. Psychologia(42267) - więcej o 1625
 3. Zarządzanie (33739) - mniej o 2793
 4. Kierunek lekarski (32264) - wiecej o 11247
 5. Prawo (23567) - więcej o 1501
 6. Ekonomia (1802618166) - mniej o 140
 7. Finanse i rachunkowość (13251) - mniej o 187
 8. Fizjoterapia (13240) - więcej o 2553
 9. Filologia angielska (13086 13913) - mniej o 827
 10. Pielęgniarstwo (12302 10595) - więcej o 1707
 11. Budownictwo (11945) - mniej o 1735
 12. Logistyka (10772) - mniej o 545
 13. Biotechnologia (10603) - więcej o 387
 14. Zarządzanie i inżynieria produkcji (8760) - mniej o 219
 15. Informatyka stosowana (8725) - więcej o 414
 16. Stosunki międzynarodowe (8589) - więcej o 409

 

Zobacz więcej

najpopularniejsze kierunki studiów 2023/2024

 

 

OD CZEGO ZACZĄĆ POSZUKIWANIA

Od czego zacząć więc poszukiwania kierunku idealnego? Nie każdy przecież wie, co dokładnie chce robić w przyszłości. Wyborowi kierunku niejednokrotnie towarzyszy niepewność i niewiedza.

Jak zatem zminimalizować strach przed decyzją? To nie jest wcale takie trudne – wystarczy odpowiednio wcześnie podjąć pewne kroki.

 

1. Po pierwsze każdy maturzysta powinien na początku zastanowić się, wokół jakich obszarów oscylują jego zainteresowania. To jednak nie koniec.

2. Po drugie warto odnieść je również do konkretnych szkolnych przedmiotów. Można posiłkować się przykładowymi pytaniami i poszukać na nie odpowiedzi:

 • Jakie są ulubione przedmioty?
 • Co sprawia najmniej trudności w trakcie nauki, a na co potrzeba poświęcać znacznie więcej czasu?
 • Jak wygląda kwestia indywidualnych pasji?

 

Wbrew pozorom te błahe pytania często przynoszą ciekawe odpowiedzi i wskazują jeden z obszarów kształcenia, z którym można związać swoją intelektualną przyszłość. To pierwszy krok na tropie kierunku studiów.

Obszary kształcenia tworzą pewną grupę – składają się na niego przykładowo studia artystyczne, humanistyczne, techniczne, społeczne, medyczne, przyrodnicze i ścisłe.

Tu znajdziesz wszystkie studia w Polsce.

 

Czy wybór interesującego obszaru dydaktycznego sprawi, że zdecydowanie łatwiej będzie można podjąć decyzję odnośnie wyboru studiów? Niekoniecznie ponieważ w danym obszarze może znajdować się ponad 100 kierunków studiów.

Musimy zatem znacząco doprecyzować swoje zainteresowania oraz zawodowe aspiracje i wybrać w związku z tym jeden z kierunków studiów, który znajduje się w danej grupie. Studia z obszaru nauk społecznych tworzą chociażby kierunki takie jak psychologia, pedagogika, prawo, ekonomia i finanse oraz wiele, wiele innych.

 

Zobacz także

studia po biol-chem

studia po mat-fiz

studia po mat-chem

studia po mat-biol

studia po mat-geo

studia po humanie

 

JAKI KIERUNEK STUDIÓW WYBRAĆ

Przejdźmy już do wyboru konkretnego kierunku studiów. Czym warto się kierować – zainteresowaniami czy może perspektywą dobrej pracy?

Na początku można pomyśleć, czy nie da połączyć się ze sobą tych dwóch kwestii. Dobra praca gwarantuje nie tylko wynagrodzenie adekwatne do umiejętności i obejmowanego stanowiska. Powinny stać za nią elementy takie jak satysfakcja zawodowa, możliwość dalszego rozwoju i przede wszystkim zadowolenie z wykonywanych obowiązków.

Co z tego, że niektórzy obejmują prestiżowe stanowiska w chociażby w sektorze prawniczym - prestiżowe w rozumieniu społecznym, skoro ich praca w ogóle nie przynosi radości?

Podczas wyboru kierunku warto zatem kierować się przede wszystkim zainteresowaniami. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta!

Kiedy coś nas ciekawi, nurtuje czy fascynuje, chcemy zgłębić dane zagadnienie – poznać jego genezę, przyczyny, historię, kryjące się za nim inne elementy pochodne. Nasza nauka staje się wtedy bardziej efektywna, nie czujemy presji, bo chcemy poznać coś sami.

Oczywiście każdy na studiach przechodzi przez chwile załamania – to naturalne. Studenci często stykają się z przedmiotami, które z pozoru mogą wydać się nieciekawe, nudne, mało potrzebne. Nawet jeśli jednak pojawiają się na akademickiej drodze, łatwiej przez nie przebrnąć, gdy wiemy, że chcemy zgłębić sedno studiowanej przez nas dziedziny.

sprawdź wyszukiwarka kierunków studiów

 

Na co zwrócić uwagę

Kiedy już maturzysta wybiera kierunek studiów, warto, by zwrócił uwagę na kilka istotnych elementów takich jak:

 • program dydaktyczny: dostęp do nich można odnaleźć na każdej stronie internetowej uczelni, warto przyjrzeć się temu, z jakimi przedmiotami stykają się na co dzień studenci, jak wyglądają efekty ich kształcenia, czyli co wchodzi w zakres wiedzy, umiejętności czy kompetencji społecznych;

 • oferta praktyk i staży: stanowią one ważną część kształcenia, pozwalają bowiem na zdobywanie pierwszego doświadczenia zawodowego oraz weryfikację posiadanej wiedzy;

 • specjalności w ramach kierunku: to one pozwalają znacząco ukonkretnić kwalifikacje i często to one rzutują na zawodową przyszłość. Przykładowo – student kierunku filologicznego zgłębia nie tylko język czy literaturę danego kręgu kulturowego. Ma on na ogół do wyboru specjalizacje związane z nauczaniem czy translatoryką i w ich ramach otrzymuje rzetelne kompetencje.

 

Predyspozycje i cechy charakteru

Podczas poszukiwań kierunku idealnego warto również przyjrzeć się swoim predyspozycjom i szczególnym cechom charakteru. Pokażmy to również na konkretnych przykładach.

Studentów psychologii powinna cechować komunikatywność czy empatia. Analityka medyczna to jeden z kierunków wskazany osobom skrupulatnym, dokładnym czy analitycznym.

A kierunki takie jak aktorstwo? Raczej nie sprawdzą się w przypadku osób, które nie potrafią zapanować nad tremą.

Warto pamiętać jednak, że są to jedynie wskazówki! Ktoś, kto jest zdeterminowany i marzy wręcz o rozpoczęciu wybranego przez siebie kierunku na pewno znajdzie też motywację, by część z predyspozycji po prostu wykształcić.

 

 

KIERUNKI PERSPEKTYWICZNE VS POPULARNE

Każdy maturzysta na pewno też nie raz zetknął się z sformułowaniami takimi jak: kierunki perspektywiczne, popularne, istotne dla gospodarki czy wpływające na dobre zatrudnienie w przyszłości.

Czy należy się tymi wytycznymi kierować podczas podejmowania decyzji?

Tu znajdziesz wszystkie kierunki studiów w Polsce.

 

Kierunki popularne

I tak i nie. Można oczywiście mieć na uwadze, które propozycje kształcenia cieszą się największą popularnością. W tej grupie znajdują się oczywiście od wielu lat: kierunki medyczne, prawo, psychologia, zarządzanie, informatyka, pedagogika i wiele innych.

Warto wybrać je jednak wyłącznie ze względu na zainteresowania, zupełnie nie przejmując się ich popularnością.

 

Kierunki perspektywiczne

Podobnie można podejść do kierunków perspektywicznych. Analitycy prześcigają się w rankingach, który z kierunków będzie najlepszy. Należy wziąć jednak pod uwagę, że coś, co wydaje się atrakcyjne dziś, wcale nie musi być takie za pięć lat.

W ich trakcie zajdzie bowiem szereg przeobrażeń i zmian – zarówno technologicznych, jak i społecznych. To sprawia, że w tym przypadku warto również bardziej cenić swoje zainteresowania niż domniemane prognozy.

A co z kierunkami, które mogą w przyszłości przyczynić się do otrzymywania atrakcyjnego wynagrodzenia? W rankingach królują propozycje kształcenia związane oczywiście z informatyką, analizą danych czy inżynierią.

Warto pamiętać jednak, że dziś nasz rynek zawodowy staje się coraz bardziej elastyczny i różnorodny, a szansę na dobrą pracę mają absolwenci studiów, którym towarzyszy pasja i zaangażowanie.

Zobacz także

opłacalne kierunki studiów

przyszłościowe studia

najłatwiejsze studia

po których studiach najławtwiej znaleźć pracę

 

Po których kierunkach zarobisz najwięcej

TOP 10 kierunków

Najwyższe wynagrodzenie zaraz po otrzymaniu dyplomu

 

kierunek

wynagrodzenie ogółem brutto

Informatyka

5700

Elektronika i telekomunikacja

4900

Automatyka i robotyka

4700

Zarządzanie

4500

Finanse i rachunkowość

4200

Mechatronika

4300

Mechanika i budowa maszyn

4300

Matematyka

4100

Elektrotechnika

4300

(źródło zarobki.pracuj.pl)

 

 

Który kierunek wybrać

W przypadku wyboru kierunku warto zatem postawić na harmonię i na chłodno przeanalizować zainteresowania, predyspozycje oraz indywidualne oczekiwania zawodowe.

Nie należy zapominać, że studenci rozpoczynający swoją akademicką przygodę powinni zadbać o zaspokojenie swoich własnych potrzeb. Żyjemy w świecie dynamicznie zmieniającego się świata i dziś coś, co wydaje się atrakcyjne naszym rodzicom, nie do końca takie musi być dla nas.

Nie zachęcamy do niekorzystania z wsparcia starszych i doświadczonych, pokazujemy jedynie, że sztywne opieranie się na rankingach i opiniach społecznych nie zawsze będzie cię wiązać z dobrym wyborem studiów.

 

Popularne kierunki studiów

 

psychologia

prawo

kierunek lekarski

administracja

informatyka

automatyka i robotyka

dietetyka

kosmetologia

fizjoterapia

ekonomia

ratownictwo medyczne

zarządzanie

architektura

architektura wnętrz

bezpieczeństwo wewnętrzne

budownictwo

finanse i rachunkowość

grafika komputerowa

logistyka

mechanika i budowa maszyn

pielęgniarstwo

położnictwo

stosunki międzynarodowe

zarządzanie i inżynieria produkcji

amerykanistyka

analityka gospodarcza

anglistyka

bioinformatyka

dziennikarstwo i medioznawstwo

elektroradiologia

energetyka

filologia angielska

informatyka w biznesie

komunikacja i psychologia w biznesie

kryminologia

logistyka i administrowanie w mediach

mechatronika

pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

telekomunikacja

weterynaria

wzornictwo

zarządzanie i prawo w biznesie

 

STUDIA STACJONARNE, NIESTACJONARNE CZY ONLINE

Wybór kierunku studiów może spędzać sen z powiek także w związku z kwestiami formalnymi. Przyszli studenci muszą bowiem zadecydować, w jakim trybie chcą się kształcić – stacjonarnym, niestacjonarnym czy on-line. Przedstawimy po krótce każdy z nich!

 

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne, czyli tzw dzienne wciąż cieszą się największą popularnością. Studenci uczestniczą wtedy w regularnych wykładach i ćwiczeniach praktycznych, które odbywają się na ogół od poniedziałku do piątku.

Warto podkreślić, że kształcenie dzienne na uczelni publicznej oznacza także brak opłat za czesne. Studia te są dobrym rozwiązaniem dla studentów, którzy chcą skupić się przede wszystkim na nauce – elastyczne pogodzenie innych obowiązków w przypadku trybu stacjonarnego może sprawiać bowiem pewne trudności.

czytaj dalej studia stacjonarne (1787 kierunków)

 

 

Studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne to z kolei propozycja kształcenia, wokół której narosło wiele mitów. Przez długi czas były one uznawane bowiem za gorsze.

Nic jednak bardziej mylnego! Studenci zaoczni muszą zrealizować taki sam program dydaktyczny jak studenci dzienni.

Jedyną trudnością jest to, że zajęcia odbywają się podczas weekendowych zjazdów, a studenci znaczą część materiału muszą opanowywać we własnym zakresie.

Jakość ich wiedzy i tak zostanie zweryfikowana podczas egzaminów w sesji. Studia niestacjonarne pozwalają jednak na łączenie ze sobą różnorodnych aktywności – pracy czy kształcenia na innym kierunku.

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre kierunki studiów, w szczególności medyczne realizowane są w tzw formie wieczorowej czyli studenci uczęszczają na zajęcia od poniedziłku do piątku.

czytaj dalej studia studia niestacjonarne (692 kierunki)

 

 

Studia online

Studia on-line są z kolei pewną nowością na polskim rynku akademickim, uczelnie jednak coraz chętniej wpisują je w swoją ofertę. Na czym polega wtedy nauka?

Studenci przez znaczą część czasu kształcą się elastycznie w domu. Mają oni dostęp do specjalnych platform e-learningowych, na których czekają na nich materiały dydaktyczne czy ćwiczenia. Wykłady i spotkania z wykładowcami odbywają się także podczas zajęć on-line za pośrednictwem odpowiednich mediów.

Dzięki temu uczestnictwo w weekendowych zjazdach zostaje ograniczone do minimum, a studenci mogą swobodnie poszerzać swoją wiedzę i zadbać o wyższe wykształcenie. Należy pamiętać jednak, że zarówno studia on-line, jak i studia niestacjonarne są płatne, studenci muszą więc opłacać czesne.

czytaj dalej studia online (1314 kierunków)

 

 

JAKĄ UCZELNIĘ WYBRAĆ

Nie sam kierunek studiów jest ważny. Przed maturzystami stoi również wybór uczelni – która z nich zatem będzie najlepsza?

Sprawa wydaje się łatwa, gdy towarzyszą nam skrajne zainteresowania – wiadomo, że przykładowo kulturoznawstwo czy geografię będziemy studiować na uniwersytecie! A co z kierunkami takimi jak informatyka czy biotechnologia?

Tego typu propozycje kształcenia znajdują często w ofercie uniwersytetów i politechnik. Która z tych szkół będzie najlepsza?

Podstawowa różnica pomiędzy uniwersytetami a politechnikami dotyczy nadawania stopni naukowych. To jednak na początku nie powinno zaprzątać głowy przyszłym studentom.

Przede wszystkim warto porównać programy kształcenia, dostępne ścieżki kształcenia i specjalność, zobaczyć różnice i zebrać najwięcej informacji na temat wybranego kierunku.

W Polsce studenci mają do wyboru znacznie więcej szkół wyższych! Czekają na nich uniwersytety medyczne, uczelnie artystyczne, uczelnie wojskowe. Każdy z tych ośrodków ma w swojej ofercie pewną grupę kierunków.

czytaj dalej

wszystkie uczelnie

najpopularniejsze uczelnie 2023

jak wybrać uczelnię

uczelnie publiczne (państwowe)

uczelnie niepubliczne (niepaństwowe)

uczelnie techniczne

uczelnie medyczne

uniwersytety

uczelnie ekonomiczne

uczelnie wojskowe

uczelnie rolnicze/przyrodnicze

uczelnie wychowania fizycznego

uczelnie pedagogiczne

uczelnia teologiczna

uczelnie artystyczne

uczelnie zawodowe

 

Najpopularniejsze uczelnie 2023/2024 – najczęściej wybierane przez kandydatów na studia.

Uczelnie najczęściej wybierane przez kandydatów (w przeliczeniu na jedno miejsce – ponad cztery zgłoszenia kandydatów) na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie:

 

Politechnika Gdańska

7,9

Politechnika Poznańska

7,1

Politechnika Warszawska

7,0

Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie 

6,5

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

5,6

Uniwersytet Wrocławski

5,4

Uniwersytet Warszawski

5,3

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

5,1

Uniwersytet Gdański

5,0

Akademia Ekonomiczno Humanistyczna w Warszawie

4,9

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w LublinieUniwersytet Jagielloński w Krakowie

4,6

Politechnika Łódzka

4,5

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

4,4

Uniwersytet Kaliski

4,4

Politechnia Wrocławska 4,2

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

4,2

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 4,1
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 4,0
Uczelnia Łazarskiego w Warszawie 4,0
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach 4,0
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie 4,0

 

źródło: gov.pl

 

UCZELNIA PUBLICZNA CZY NIEPUBLICZNA

Warto zwrócić uwagę na jeden szczególny podział – na uczelnie publiczne oraz niepubliczne. W Polsce dość długo utrzymywał się mit, że szkoły niepubliczne charakteryzują niższe standardy dydaktyczne.

To również nieprawda – tego typu uczelni jest na rynku dość dużo, nie oznacza to jednak, że każda z nich jest fabryką licencjatów i magistrów, a za tytuł wystarczy zapłacić.

Wystarczy spojrzeć na rankingi – łatwo można dostrzec, że uczelnie niepubliczne w Polsce odnoszą sukcesy, posiadają międzynarodowe akredytacje, pozwalają studentom na uczestnictwo w ciekawych praktykach i stażach.

Uczelnie niepubliczne oferują też często innowacyjne kierunki idące z duchem czasu. Ich jedynym minusem jest to, że nauka na nich wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne.

To jednak nie zawsze będzie problemem – szkoły wyższe często oferują swoim studentom rabaty czy systemy ratalne, a także stypendia.

W wyborze odpowiedniej uczelni może pomóc wzięcie udziału w drzwiach otwartych! Nawet tych odbywających się on-line. To idealna okazja, by przyjrzeć się wybranej szkole wyższej z bliska, porozmawiać ze studentami, wykładowcami czy zadać nurtujące pytania!

czytaj dalej uczelnie publiczne | uczelnie niepubliczne

 

W JAKIM MIEŚCIE STUDIOWAĆ?

Wybór studiów wiąże się nie tylko z odpowiednio dobranym kierunkiem czy uczelnią. Maturzyści muszą również zdecydować, w jakim mieście chcą się kształcić! I w tym przypadku podjęcie ostatecznej decyzji może wydawać się przytłaczające.

Wystarczy spojrzeć na mapę miast akademickich – znajdują się na niej zarówno potężne ośrodki takie jak Warszawa, Łódź czy Kraków. Dziś nie brakuje jednak propozycji kształcenia wyższego w znacznie mniejszych miastach. Kolejny raz więc można zadać sobie pytanie – w jakim mieście studiować?

 

Od czego zacząć

Poszukiwania warto rozpocząć od wyboru kierunku. Po znalezieniu „tego jedynego” należy przyjrzeć się uczelniom i tym, które mają go w swojej ofercie. Popularne kierunki z łatwością odnaleźć można w niemal każdym mieście akademickim.

Istnieją jednak takie propozycje kształcenia jak oceanografia czy kultowe łódzkie aktorstwo, dla których studenci decydują się nawet na przeprowadzki o setki kilometrów!

Trzeba więc odpowiednio wcześnie zorientować się, nie tylko na jakiej uczelni, lecz również gdzie można rozpocząć swoją akademicką przygodę.

Warto zastanowić się, czy przeprowadzka rzeczywiście jest konieczna. A jeśli tak, to do jakiego miasta. Maturzyści muszą podjąć również decyzję, czy chcą mieszkać w akademiku czy może bardziej interesuje ich wynajęcie mieszkania – samemu lub z grupą znajomych.

 

Mieszkanie czy akademik

Zalet mieszkania w akademiku jest wiele. To między innymi niskie opłaty administracyjne czy bliskość uczelni, bibliotek itd. Nie można zapominać jednak, że akademik ogranicza odrobinę prywatność, wiąże się na ogół z mieszkaniem ze współlokatorami w jednym pokoju.

Kto jednak nie posmakował jednak imprez w akademikach, ten nie wie, czym jest prawdziwe studiowanie!

Wynajem mieszkania również ma wiele zalet. Więcej przestrzeni i prywatności wiąże się jednak ze zwiększeniem opłat. Warto wtedy więc znaleźć kompana, z którym można podzielić się rachunkami.

Wtedy też każdy może mieć swój pokój urządzony z myślą o nauce i wypoczynku. Bardzo szybko okaże się, że wspólna przestrzeń w kuchni stwarza również idealne warunki do biesiadowania.

Każdy, kto planuje studiowanie w innym mieście, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami i życiem w dużej mierze na własną rękę. Należy odpowiednio wcześnie przeanalizować swoje możliwości finansowe.

Dziś także zdecydowana większość uczelni oferuje swoim studentom różnorodne programy socjalne, stypendia czy kredyty, które ułatwiają ten poważny, dorosły start!

 

 

WYBIERZ MIASTO NA STUDIA

 

 

 

JAKIE WYBRAĆ STUDIA

Okazuje się, że odpowiedź na pytanie – jak wybrać studia – wcale nie jest jednoznaczna i oczywista. Przeprowadza nas ona przez wiele aspektów, które często nie dotyczą wyłącznie samego kierunku, lecz dotykają także kwestii formalnych, finansowych czy zawodowych.

O czym trzeba zatem pamiętać podsumowując te wszystkie wskazówki? Przede wszystkim o zdrowym rozsądku i chłodnej analizie tematu.

Każdy maturzysta powinien przyjrzeć się swoim zainteresowaniom, predyspozycjom, ale też ulubionym przedmiotom. Świadomość mocnych stron i wiedza na temat tego, nad czym jeszcze trzeba popracować pomoże na dobre przygotowanie do egzaminów maturalnych i wybranie kierunku dostosowanego do indywidualnych zainteresowań czy potrzeb.

Dziś oferta uczelni oraz kierunków jest tak potężna, że czasami trudno jest podjąć samodzielną decyzję. Najważniejszym elementem powinno być więc zebranie jak największej liczby informacji na temat interesującego kierunku.

Gdzie go studiować? Jak wygląda program kształcenia? Jaką wiedzę i umiejętności otrzymam? Co jest dla mnie ważne? To właśnie te pytania musi zadać sobie każdy przyszły student.

Nieważne jest to, czy maturzysta wybierze jeden z kierunków, który cieszy się długą tradycją akademicką czy może zdecyduje się na innowacyjny, nowoczesny obszar kształcenia.

Studiowaniu powinien towarzyszyć nieustanny apetyt na zdobywanie wiedzy i poszerzanie kwalifikacji. Wtedy też można ze spokojem liczyć na atrakcyjną pracę!

 

Jakie studia architektoniczne wybrać?

Masz wyrobiony gust estetyczny i dobrą wyobraźnię przestrzenną? Chciałbyś mieć wpływ na otaczającą nas przestrzeń? Masz talent plastyczny, ale dobrze radzisz sobie również z naukami ścisłymi?

Masz odważne, nieszablonowe pomysły i odwagę, by wprowadzić je w życie? Powinieneś zapoznać się z kierunkami związanymi z architekturą. Może jednej z nich okaże się tym, którym chciałbyś związać swoją przyszłość. Na początku musisz odpowiedzieć sobie, co chciałbyś projektować.

Czytaj więcej: Studia architektura

 


Jakie studia artystyczne wybrać?

Studia artystyczne przeznaczone są dla osób utalentowanych i kreatywnych, które rozwijanie swoich pasji traktują poważnie i wiążą z tym swoją przyszłość.

Studia artystyczne to propozycja dla osób, które mają odwagę, by realizować swoje marzenia. Niektórzy uważają, że taki wybór to „pójście na łatwiznę”. Nic bardziej mylnego!

Studia artystyczne to nie tylko zajęcia na uczelni – to przede wszystkim samodzielna praca studenta. Bez ciężkiej pracy nie da się osiągnąć sukcesu na polu artystycznym. Oferta przygotowana przez uczelnie artystyczne jest naprawdę szeroka. 

Czytaj więcej: Studia artystyczne

 


 

Jakie studia biologiczne wybrać?

Ukończyłeś klasę biologiczno-chemiczną i zastanawiasz się, co dalej? Medycyna czy farmacja to nie jedyne studia, jakie możesz wybrać. Oferta studiów biologicznych przygotowana przez uczelnie wyższe jest bardzo szeroka.

Klasyczna biologia łączona jest z innymi dziedzinami nauki. Tym sposobem powstają takie interdyscyplinarne kierunki jak biochemia, biofizyka czy bioinżynieria, które znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym czy rolnictwie.

Sporym zainteresowaniem cieszy się biotechnologia – kierunek, który łączy nowoczesne technologie z biologią.

Czytaj więcej: Studia biologiczne

 


Jakie studia chemiczne wybrać?

Czujesz chemię do chemii? Warto byś przyjrzał się studiom chemicznym, oferowanym przez uczelnie wyższe. Może któryś z nich odpowiada twoim oczekiwaniom i planom zawodowym?

Będąc absolwentem kierunków chemicznych, pracy szukać możesz w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym, biotechnologicznym, sanitarno-epidemiologicznym, rolniczym i budowlanym.

Wiedza zdobyta podczas studiów chemicznych wykorzystana może być również w instytucjach zajmujących się ochroną i monitorowaniem stanu środowiska naturalnego. 

Czytaj więcej: Studia chemiczne

 


Jakie studia dziennikarskie wybrać?

Jesteś spostrzegawczym obserwatorem? Dostrzegasz to, co często umyka innym? Masz wiele do powiedzenia i chciałbyś podzielić się tym ze światem? Nie boisz się wyzwań, cechuje cię dociekliwość?

Uważasz się za osobę, otwartą, ciekawą świata i kreatywną? Masz „lekkie pióro”? Jeżeli tak, całkiem możliwe, że po maturze powinieneś wybrać dziennikarstwo lub któryś z pokrewnych kierunków!

 Na studiach dziennikarskich poznasz najważniejsze gatunki publicystyczne i informacyjne, zgłębisz tajniki warsztatu dziennikarskiego. 

Czytaj więcej: Studia dziennikarskie

 


Jakie studia ekonomiczne wybrać?

Ekonomia to nauka społeczna, która posługuje się metodami matematycznymi. Na te studia zdecydować się mogą więc zarówno osoby, które w liceum chodziły do klasy humanistycznej, jak i te, które na maturze zdawały przedmioty ścisłe.

Do grupy studiów ekonomicznych zalicza się m.in. ekonomię, finanse i rachunkowość, międzynarodowe stosunki gospodarcze.

Studia ekonomiczne pozwalają zrozumieć mechanizmy i zjawiska charakterystyczne dla gospodarki wolnorynkowej – zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej. 

Czytaj więcej: Studia ekonomiczne

 

Jakie studia filologiczne wybrać?

Filologia to studia dla prawdziwych humanistów, dla których nauka języka jest pasją. Wybór języków, których uczyć możesz się na studiach filologicznych, jest naprawdę szeroki – od tych najpopularniejszych (jak język polski, angielski, rosyjski czy niemiecki) po te niszowe (fiński, duński, arabski, japoński, chiński).

Podczas studiów dokładnie poznasz gramatykę, leksykę, fonetykę i historię danego języka oraz kulturę i tradycję narodu, który się nim posługuje. Wiele czasu poświęcisz również na odkrywanie literatury – od tej najstarszej po tę współczesną, od poezji przez dramat po prozę.

Listy lektur są obszerne, a książki grube - przygotuj się więc na długie godziny spędzone w bibliotekach. 

Czytaj więcej: Studia filologiczne

 


Jakie studia fizyczne wybrać?

Fizyka to nie tylko teorie i suche wzory. Dzisiaj nauka ta znajduje zastosowanie w naprawdę wielu różnorodnych dziedzinach: w informatyce, medycynie, robotyce, energetyce, przemyśle żywieniowym i farmaceutycznym, ochronie środowiska.

W odpowiedzi na tak duże zapotrzebowanie, uczelnie wyższe oferują szeroki wachlarz specjalizacji, na których fizyka naucza jest właśnie pod kątem wykorzystania jej w jednej z tych dziedzin.

Powstają również kierunki, na których fizyka łączona jest z innymi naukami ścisłymi. Coraz więcej uczelni wyższych kładzie nacisk na praktyczną formę nauki i oferuje swoim studentom zajęcia w laboratoriach czy salach badawczych.

Czytaj więcej: Studia fizyczne

 


Jakie studia geograficzne wybrać?

Geografia? Geodezja? Geologia? Geoinformatyka? Gospodarka przestrzenna? Nie trać głowy! Wybór studiów geograficznych jest naprawdę szeroki, ale gdy poświęcisz trochę czasu, by dokładnie przeanalizować ofertę uczelni wyższych, na pewno wybierzesz coś dla siebie.

Studia geograficzne kształcą umiejętność analizy i oceny zjawisk i procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym oraz przewidywania ich następstw.

Przygotują cię do podjęcia pracy w instytucjach planistycznych oraz urzędach i organizacjach zajmujących się ochroną i kształtowaniem środowiska geograficznego. 

Czytaj więcej: Studia geograficzne

 


Jakie studia humanistyczne wybrać?

Studia humanistyczne to naprawdę szerokie pojęcie. Kryją się pod nim takie kierunki jak filologia, dziennikarstwo, etnologia, historia, kulturoznawstwo, filozofia.

Na pewno łączy je jedno – jeżeli wybierasz się na takie studia, musisz interesować się kulturą, sztuką, historią, literaturą, filmem. Osoby, które na takich studiach znajdują się „z przypadku”, po prostu się nudzą.

Aby studiować kierunki humanistyczne, trzeba czuć powołanie. To nie jest wiedza, którą możesz „wykuć na pamięć”. Jak wygląda sytuacja absolwentów studiów humanistycznych? 

Czytaj więcej: Studia humanistyczne

 


Jakie studia historyczne wybrać?

Mówi się, że historia jest nauczycielką życia. Jeżeli zgadzasz się z tym stwierdzeniem i uważasz, że historia ma ogromy wpływ na naszą teraźniejszość, ale również i przyszłość, jeżeli fascynuje cię przeszłość, a jej odkrywanie dostarcza ci satysfakcji, studia historyczne to odpowiedni wybór dla ciebie.

Gdzie możesz szukać pracy po ukończeniu studiów historycznych? Wiele zależy od kierunku i specjalizacji, które wybierzesz. Dwie najpopularniejsze specjalizacje na kierunku „historia” to specjalizacja pedagogiczna i archiwistyczna.

Po ukończeniu specjalizacji pedagogicznej zyskasz uprawnienia do nauczania historii ...

Czytaj więcej: Studia historyczne

 


Jakie studia informatyczne wybrać?

W XXI wieku komputery i Internet towarzyszą nam na każdym kroku. Można powiedzieć, że jesteśmy wręcz od nich uzależnieni i coraz częściej nawet najprostsze życiowe czynności, takie jak zakupy, nie mogą obyć się bez udziału nowoczesnych technologii.

Dlatego też taką popularnością cieszą się studia informatyczne. Absolwenci tych studiów stanowią atrakcyjną grupę na dla pracodawców i znajdują się w korzystnej sytuacji na rynku pracy.

Jako absolwent studiów informatycznych pracy szukać możesz praktycznie w każdej branży. 

Czytaj więcej: Studia informatyczne

 


Jakie studia inżynierskie wybrać?

Oferta studiów inżynierskich, przygotowana przez uczelnie techniczne, jest naprawdę szeroka – od budownictwa i geodezji przez informatykę i robotykę po optykę i akustykę.

Na rynku pracy wciąż panuje duże zapotrzebowanie na absolwentów politechnik, posiadających konkretny „fach” w ręku. Podczas rekrutacji na studia inżynierskie pod uwagę brane są wyniki z matury z przedmiotów ścisłych (matematyka, informatyka, chemia, fizyka, biologia), ale również rezultat egzaminu z języka obcego.

Po studiach inżynierskich pracę znaleźć możesz w przemyśle ciężkim, w przemyśle żywieniowym, w branży informatycznej...

Czytaj więcej: Studia inżynierskie

 


Jakie studia logistyczne wybrać?

Jaką drogę pokonuje produkt, zanim trafi na sklepowe półki i z jakimi kosztami jest to związane? Jak najszybciej, najbezpieczniej i najekonomiczniej przetransportować przesyłkę z miasta A do miasta B?

Jeżeli chciałbyś poznać odpowiedzi na te pytania, idąc na studia, powinieneś wybrać jeden z kierunków związanych z transportem i logistyką. Podczas studiów logistycznych dowiesz się, jak planować, realizować i i kontrolować proces sprawnego i ekonomicznie efektywnego przepływu surowców i towarów.

Zdobędziesz informacje niezbędne do zarządzania zapasami, magazynowania produktów, spedycji, obsługi klienta. 

Czytaj więcej: Studia logistyczne

 


Jakie studia matematyczne wybrać?

Matematyka uważana jest za królową nauk. Bez niej cała nowoczesna technologia, z której korzystamy na co dzień, po prostu by nie istniała. Matematyka uczy radzenia sobie z problemami, logicznego myślenia i szukania nowych rozwiązań.

Matematykę studiować możesz zarówno na politechnikach, jak i uniwersytetach. Ukończenie studiów I stopnia na politechnice da Ci tytuł inżyniera, zaś studia na uniwersytecie – tytuł licencjata.

Studia II stopnia, zarówno na politechnice, jak i na uniwersytecie dadzą ci tytuł magistra. 

Czytaj więcej: Studia matematyczne

 


Jakie studia medyczne wybrać?

Studia medyczne zaliczają się do tych najbardziej obleganych. Co jest przyczyną ich popularności? Jak wyglądają perspektywy absolwentów? Od lat w czołówce najbardziej obleganych kierunków znajduje się medycyna.

Z tego powodu progi punktowe na te studia są naprawdę wysokie. Studia medyczne są niezwykle wymagające, ale ich ukończenie gwarantuje pracę w zawodzie cieszącym się niezwykłym prestiżem.

Do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty lub lekarza wymagane jest ukończenie pięcio/sześcio letnich, jednolitych studiów, odbycie 13 miesięcznego stażu zawodowego oraz zdanie Lekarskiego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko Dentystycznego Egzaminu Końcowego. 

Czytaj więcej: Studia medyczne

 


Jakie studia morskie wybrać?

Fascynują cię morza i oceany i to właśnie z nimi chciałbyś związać przyszłość zawodową? Sprawdź, jakie kierunki morskie oferują uczelnie wyższe i jaką pracę będziesz mógł znaleźć, kończąc jeden z tych kierunków.

Oceanografia  to interdyscyplinarna nauka łącząca elementy biologii, fizyki, meteorologii i geofizyki. Oceanotechnika to kierunek studiów, na którym poznasz tajniki konstrukcji statków i obiektów pływających.

Kolejnym morskim kierunkiem jest nawigacja. Studiując go, dowiesz się, jak określać bieżące położenie środków transportu i jak wyznaczać optymalną drogę do celu.  

Czytaj więcej: Studia morskie

 


Jakie studia muzyczne wybrać?

Muzyka to nie tylko twoja pasja, ale również sposób na życie? Chciałbyś związać z nią swoją przyszłość zawodową? Studia muzyczne to propozycja dla osób, które mają odwagę, by realizować swoje marzenia.

Niektórzy uważają, że taki wybór to „pójście na łatwiznę”. Nic bardziej mylnego! Studia muzyczne to nie tylko zajęcia na uczelni – to przede wszystkim samodzielna praca studenta, setki godzin poświęconych na ćwiczenie i rozwijanie swoich umiejętności.

Sam talent nie wystarczy, by osiągnąć sukces na polu artystycznym – tu niezbędna jest samozaparcie i dyscyplina. Jakie wyższe uczelnie mogą zaoferować ci studia muzyczne? 

Czytaj więcej: Studia muzyczne

 


Jakie studia pedagogiczne wybrać?

Pedagog to nie tylko zawód – to przede wszystkim powołanie. Tylko osoby, które je czują, powinny decydować się na studia pedagogiczne. Praca wychowawcy daje satysfakcję, ale wiąże się też z ogromną odpowiedzialnością.

Warto o tym pamiętać. Pedagogika to nauka społeczna, która charakteryzuje się dużą interdyscyplinarnością: obejmuje swoim zakresem wszystkie formy kształcenia dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz opieki nad osobami starszym czy borykającymi się z życiowymi trudnościami. 

Czytaj więcej: Studia pedagogiczne

 


Jakie studia prawnicze wybrać?

Prawo to jeden z bardziej obleganych kierunków. Świadczy to o prestiżu, jakim cieszą się te studia. Z drugiej strony duża ilości absolwentów powoduje, że rynek pracy staje się nimi przesycony.

Studia prawnicze są studiami jednolitymi. Trwają pięć lat i nie występuje na nich podział na studia licencjackie i magisterskie. Pierwszy rok studiów to przedmioty „wprowadzające”: logika, historia prawa, filozofia, ekonomia, socjologia, język łaciński.  

Podczas kolejnych lat zapoznasz się praktycznie z każdą gałęzią prawa: prawem administracyjnym, karnym, cywilnym, finansowym, europejskim, handlowym, gospodarczym.  

Czytaj więcej: Studia prawnicze

 


Jakie studia rolnicze wybrać?

Rolnictwo w XXI wieku oprócz wiedzy biologicznej i chemicznej wymaga również doskonałej znajomości marketingu, zarządzania, ekonomii i nowoczesnych technologii.

Tego właśnie nauczysz się studiując rolnictwo oraz inne, pokrewne kierunki. Na studiach rolniczych poznasz od podstaw zasady prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa rolnego.

Studia mają charakter przyrodniczo-techniczny: obejmują podstawowe dyscypliny przyrodnicze, ale także wiedzę z zakresu produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekonomiki i organizacji gospodarstw, rynku produktów rolniczych i zastosowań informatyki w rolnictwie. 

Czytaj więcej: Studia rolnicze

 


Jakie studia społeczne wybrać?

Interesuje cię społeczeństwo, jego historia i procesy, jakie w nim zachodzą? Tymi zagadnieniami zajmują się studia społeczne badające strukturę i dzieje społeczeństwa, jego kulturę, prawa i prawidłowości jego rozwoju.

Do studiów społecznych zaliczamy m.in. socjologię, pracę społeczną, psychologię czy politologię. Studiując socjologię poznasz zasady funkcjonowania społeczeństwa oraz zmiany, jakie możemy w nim zaobserwować.

Praca społeczna to kierunek, który przygotuje cię do niesienia pomocy ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Psychologia to nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. 

Czytaj więcej: Studia społeczne

 


Jakie studia sportowe wybrać?

W zdrowym ciele - zdrowy duch. Ale sport to nie tylko gwarancja dobrego samopoczucia. To także przyszłościowy kierunek studiów. Lubisz ruch, rywalizację, adrenalinę i wysiłek?

W przyszłości chciałbyś wykonywać aktywną pracę, a myśl o ośmiu godzinach spędzonych za biurkiem po prostu cię przeraża? Studia sportowe to może być to „coś”, co spełni twoje wymagania.

Kierunki sportowe studiować możesz przede wszystkim na Akademii Wychowania Fizycznego. AFW-y znajdują się m.in. w Warszawie, w Poznaniu, w Krakowie, w Gdańsku, w Katowicach, we Wrocławiu. 

Czytaj więcej: Studia sportowe

 


Jakie studia teologiczne wybrać?

Fascynuje cię różnorodność wierzeń różnych narodów i grup etnicznych? Pragniesz poznać filozoficzne aspekty religii? Chciałbyś zgłębić tajniki prawa kanonicznego?

Możliwe, że zainteresować może cię jeden z trzech, naprawdę niszowych kierunków: teologia, religioznawstwa, prawo kanoniczne. Teologia to dyscyplina wiedzy, która, za pomocą metod filozoficznych stara wyjaśnić się relację między światem a Bogiem.

Będąc absolwentem tych studiów, pracy szukać możesz w kościelnych i świeckich instytucjach zajmujących się działalnością edukacyjno-kulturową oraz profilaktyką społeczną. 

Czytaj więcej: Studia teologiczne

 


Jakie studia weterynaryjne wybrać?

Kochasz zwierzęta i chciałbyś związać z nimi swoją karierę zawodową? Może zainteresować cię jeden z dwóch kierunków: weterynaria lub zootechnika!

Podczas studiów na kierunku weterynaria nauczysz się oceniać stan zdrowia zwierząt, zapobiegać, rozpoznawać i leczyć choroby, wykonywać zabiegi chirurgiczne.

W toku nauki zapoznasz się również z zagadnieniami związanymi z ochroną zdrowia publicznego i bezpieczeństwem żywności. Absolwenci tego kierunku uzyskują tytuł zawodowy lekarza weterynarii.

Czytaj więcej: Studia weterynaryjne

 

 


Jakie studia wojskowe wybrać?

Studia wojskowe to idealny wybór dla osób, które swoją przyszłość chciałby związać z polskim wojskiem. Kończąc kierunek wojskowy, oprócz tytułu magistra, uzyskasz oficerski stopień podporucznika oraz gwarancję zatrudnienia w armii.

W czasie trwania studiów wojskowych uczelnia zapewnia bezpłatne wyżywienie, zakwaterowanie i umundurowanie. Studenci otrzymują również uposażenie – jego wysokość uzależniona jest od roku studiów: na pierwszym roku wynosi ono około 1000 zł, ale na ostatnim już około 2000 zł. Wybierając studia wojskowe, musisz pamiętać o tym, że studenci są skoszarowani, obowiązuje ich wojskowa dyscyplina...

Czytaj więcej: Studia wojskowe

 


Jakie studia zarządzanie i marketing wybrać?

W dzisiejszych czasach sprzedać można wszystko – trzeba tylko wiedzieć, jak skutecznie zareklamować dany produkt. Dlatego też taką popularnością cieszą się studia związane z marketingiem i zarządzaniem.

Studiując zrządzanie, zdobędziesz interdyscyplinarną wiedzę na temat funkcjonowania organizacji biznesowych i wykorzystywania w tych obszarach różnorodnych metod analitycznych i organizatorskich.  

Program studiów obejmuje wiedzę z zakresu organizacji przedsiębiorstwa, zarządzania przedsiębiorstwem i finansami, ekonomii, marketingu...

Czytaj więcej: Studia zarządzanie i marketing

 

SPRAWDŹ JAK WYGLĄDA REKRUTACJA NA POSZCZEGÓLNYCH UCZELNIACH

Rekrutacja na studia w Białej Podlaskiej

Filia AWF w Białej Podlaskiej
Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II

Rekrutacja na studia w Białymstoku

Politechnika Białostocka
Uniwersytet w Białymstoku
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Rekrutacja na studia w Bielsko Białej

Akademia WSB w Cieszynie
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Rekrutacja na studia w Bydgoszczy

Akademia Kujawsko-Pomorska
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – Oddział w Bydgoszczy

Rekrutacja na studia w Cieszynie

Akademia WSB w Cieszynie

Rekrutacja na studia w Częstochowie

Politechnika Częstochowska
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Rekrutacja na studia w Elblągu

Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych
Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu

Rekrutacja na studia w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

Akademia Ateneum w Gdańsku
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Gdańsku)
Politechnika Gdańska
Polsko - Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet WSB Merito Gdynia
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej w Gdyni
Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
Gdański Uniwersytet Medyczny

Rekrutacja na studia w Gliwicach

Akademia WSB w Gliwicach

Rekrutacja na studia w Gorzowie Wielkopolskim

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu – Filia w Gorzowie Wielk.
Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim

Rekrutacja na studia w Kaliszu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Oddział w Kaliszu
Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego
Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. prof. J. Chechlińskiego w Kaliszu

Rekrutacja na studia w Katowicach i woj. śląskim

Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Akademia Śląska
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Katowicach)
Filia Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron" w Katowicach
Politechnika Śląska w Gliwicach
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uczelnia Metropolitalna
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet WSB Merito Chorzów
Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

Rekrutacja na studia w Kielcach

Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Kielcach)
Politechnika Świętokrzyska
Społeczna Akademia Nauk w Kielcach
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Rekrutacja na studia w Koszalinie

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
Politechnika Koszalińska
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Koszalinie

Rekrutacja na studia w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Akademia WSB w Krakowie
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron" w Krakowie
Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
Akademia Muzyczna w Krakowie
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

Rekrutacja na studia w Kwidzynie

Powiślańska Szkoła Wyższa

Rekrutacja na studia w Lublinie

Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Lublinie)
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Lotnicza Akademia Wojskowa
Lubelska Akademia WSEI
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
Politechnika Lubelska

Rekrutacja na studia w Łodzi

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Politechnika Łódzka
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet WSB Merito Łódź
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. prof. J. Chechlińskiego w Łodzi
Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Rekrutacja na studia w Nowym Sączu

Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Rekrutacja na studia w Nowym Targu

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu

Rekrutacja na studia w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Rekrutacja na studia w Opolu

Politechnika Opolska
Uniwersytet WSB Merito Opole
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu
Uniwersytet Opolski

Rekrutacja na studia w Poznaniu

Collegium Da Vinci w Poznaniu
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Poznaniu)
Politechnika Poznańska
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
WSHIU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu
Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu
Wyższa Szkoła Logistyki
Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Rekrutacja na studia w Radomiu

Europejska Uczelnia Społeczno - Techniczna w Radomiu
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

Rekrutacja na studia w Rybniku

Filia Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Rybniku

Rekrutacja na studia w Rzeszowie

Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Rzeszowie)
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Uniwersytet Rzeszowski
WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie

Rekrutacja na studia w Siedlcach

Uniwersytet w Siedlcach

Rekrutacja na studia w Słupsku

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Rekrutacja na studia w Szczawnie-Zdroju

Filia Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Szczawnie-Zdroju

Rekrutacja na studia w Szczecinie

Akademia Nauk Stosowanych Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie
Collegium Balticum - Akademia Nauk Stosowanych
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Szczecinie)
Politechnika Morska w Szczecinie
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet WSB Merito Szczecin
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej Wydział Zamiejscowy w Szczecinie
Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie

Rekrutacja na studia w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet WSB Merito w Toruniu

Rekrutacja na studia w Warszawie

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
Akademia Medyczna Nauk Stosowanych Humanum z siedzibą w Warszawie
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Akademia Pożarnicza w Warszawie
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
Akademia WIT w Warszawie
Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
Collegium Civitas w Warszawie
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska w Warszawie
Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
Politechnika Warszawska
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
Uczelnia Łukaszewski w Warszawie
Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Uczelnia Społeczno-Medyczna w Warszawie
Uczelnia Techniczno - Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet WSB Merito Warszawa
VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka w Warszawie
Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z siedzibą w Warszawie
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Akademia Teatralna w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Lingwistyczna Szkoła Wyższa w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Rekrutacja na studia w mieście Wrocławiu

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia we Wrocławiu)
Coventry University Wrocław
Dolnośląski Wydział Bezpieczeństwa i Nauk Społeczno-Prawnych WSBPI „Apeiron” we Wrocławiu
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
Politechnika Wrocławska
Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu
Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu
Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu

Rekrutacja na studia w Zielonej Górze

Uniwersytet Zielonogórski

Rekrutacja na studia w Żywcu

Akademia WSB w Żywcu

SPRAWDŹ JAK WYGLĄDA REKRUTACJA NA POSZCZEGÓLNYCH UCZELNIACH

Rekrutacja na studia w Białymstoku

Politechnika Białostocka
Uniwersytet w Białymstoku

Rekrutacja na studia w Bielsko Białej

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Rekrutacja na studia w Bydgoszczy

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – Oddział w Bydgoszczy
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Oddział w Bydgoszczy

Rekrutacja na studia w Częstochowie

Politechnika Częstochowska
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Rekrutacja na studia w Elblągu

Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu

Rekrutacja na studia w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Politechnika Gdańska
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Morski w Gdyni
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
Gdański Uniwersytet Medyczny

Rekrutacja na studia w Gorzowie Wielkopolskim

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

Rekrutacja na studia w Katowicach i woj. śląskim

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Politechnika Śląska w Gliwicach
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

Rekrutacja na studia w Kielcach

Politechnika Świętokrzyska
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Rekrutacja na studia w Koszalinie

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
Politechnika Koszalińska

Rekrutacja na studia w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Akademia Muzyczna w Krakowie
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

Rekrutacja na studia w Lublinie

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Lubelska Akademia WSEI
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Politechnika Lubelska

Rekrutacja na studia w Łodzi

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Politechnika Łódzka
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Rekrutacja na studia w Nowym Sączu

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

Rekrutacja na studia w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Rekrutacja na studia w Opolu

Politechnika Opolska
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu
Uniwersytet Opolski

Rekrutacja na studia w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Rekrutacja na studia w Radomiu

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

Rekrutacja na studia w Rzeszowie

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Uniwersytet Rzeszowski

Rekrutacja na studia w Siedlcach

Uniwersytet w Siedlcach

Rekrutacja na studia w Słupsku

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Rekrutacja na studia w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Uniwersytet Szczeciński
Akademia Sztuki w Szczecinie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Rekrutacja na studia w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Rekrutacja na studia w Warszawie

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Akademia Pożarnicza w Warszawie
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
Politechnika Warszawska
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Warszawski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Rekrutacja na studia w mieście Wrocławiu

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
Politechnika Wrocławska
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Wrocławski
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Rekrutacja na studia w Zielonej Górze

Uniwersytet Szczeciński – Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze
Uniwersytet Zielonogórski

Komentarze (3)

B89 odpowiedz

Ja zaczynam w tym roku studia, ale drugiego stopnia. W sumie nie myślałem o magisterce, ale kumpel dał mi znać, że na WSKZ jest magisterka online, co wydaje się spoko opcją. Jednak ja już swoje studenckie lata mam za sobą, nie wyobrażam sobie znów spędzać weekendów na uczelni.

Wer. odpowiedz

Zerknij na ofertę WSKZ-etu, ja tam kończyłam wycenę nieruchomości, ale widziałam, że z finansów też mają spory wybór.

Michalina odpowiedz

Jakie kierunki byście polecali? Licencjat mam skończony, teraz szukam podyplomówki. Może coś z finansów albo zarządzania.

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Rekrutacja na uczelniach

Łódź

Warszawa

Kraków

Poznań

Katowice i woj. śląskie

Lublin

Kielce

Wrocław

Opole

Zielona Góra

Bydgoszcz

Toruń

Olsztyn

Szczecin

Gdańsk | Gdynia | Sopot

Rzeszów

Częstochowa

Białystok

Bielsko-Biała

Koszalin

Słupsk

Siedlce

Nowy Sącz

Kalisz

Biała Podlaska

Elbląg

Kwidzyn