Studia turystyczne

18.06.2021

Studia turystyczne

Studia turystyczne to zagadnienie, które może wydawać się niezwykle szerokie. Skoro pojęcie turystyki obejmuje niemal każdy zakątek świata, to studia turystyczne powinny być tak samo różnorodne. Owszem, studia te stanowią połączenie kilku dyscyplin, ale więcej mają wspólnego z zarządzaniem i biznesem, aniżeli z samą geografią.

 

Co znajdziesz w artykule

nie tylko turystyka i rekreacja

popularne kierunki z turystyką

dla kogo studia turystyczne

czy warto iść na studia turystyczne

rekrutacja na studia turystyczne

ile trwają studia turystyczne

praca po studiach turystycznych

 

 

Nie tylko Turystyka i rekreacja

Sztandarowym przedstawicielem studiów turystycznych jest Turystyka i rekreacja. Jest to kierunek popularny, bardzo często występujący w ofertach dydaktycznych zarówno uczelni publicznych, jak i uczelni niepublicznych. Fundamentem kształcenia jest pozyskanie wiedzy z zakresu nauk społecznych, przyrodniczych oraz ekonomicznych, ale rozwijane umiejętności dotyczą bardziej prowadzenia określonej działalności, a nie sposobów odkrywania uroków świata.

Turystyka i rekreacja wyróżnia się tym, że zazwyczaj oferuje studentom liczne specjalności i mogą się one różnić w zależności od wybranej uczelni. Mogą to być takie specjalności jak: Hotelarstwo, Turystyka kulturowa, Zarządzanie turystyką w regionie, Hotelarstwo i gastronomia, Zarządzanie bezpieczeństwem turystów w sytuacjach kryzysowych, czy Międzynarodowy biznes turystyczny.

Skoro różne mogą być prowadzone specjalności, to różnie mogą się przedstawiać programy kształcenia. Figurują w nich takie przedmioty jak: przedsiębiorczość w turystyce, marketing usług turystycznych, ekonomika turystyki i rekreacji, geografia turystyczna, krajoznawstwo, pedagogika i animacja czasu wolnego, czy systemy rezerwacyjne usług turystycznych.

Ale nie samą Turystyką i rekreacją człowiek żyje. Jak wiemy przestrzeń kształcenia wyższego jest niezwykle różnorodna i fakt, że Turystyka i rekreacja stanowi najczęściej występujący kierunek z tego obszaru, to nie oznacza wcale, iż jest to kierunek jedyny.

W katalogach dydaktycznych można odnaleźć kierunki takie jak Gospodarka turystyczna, Krajoznawstwo i turystyka kulturowa, Przewodnictwo i pilotaż turystyczny, Turystyka historyczna. Oznacza to, że z zagadnień, które niegdyś pełniły funkcje specjalności zaczęły wyodrębniać się nowe, pełnoprawne kierunki studiów. Tym samym przestrzeń studiów turystycznych staje się coraz bogatsza.

 

Popularne kierunki z turystyką

turystyka

turystyka historyczna

turystyka historyczna i dziedzictwo kulturowe

turystyka historyczna i kulturowa

turystyka i kultura śródziemnomorska

turystyka i rekreacja

turystyka i rekreacja - studia online

turystyka i wypoczynek

turystyka i zarządzanie dziedzictwem

turystyka kulturowa

turystyka przygodowa

 

 

Dla kogo studia turystyczne?

Moglibyśmy powiedzieć, że studia turystyczne skierowane są do osób, które lubią podróżować. Naturalnie, to prawda, choć zamiłowanie do podróży może nie wystarczyć. Studia turystyczne bowiem nie są nakierowane na poznawanie konkretnych kultur i miejsc na mapie świata. Służą temu inne kierunki, bardzo często wchodzące w skład kierunków filologicznych. Studia turystyczne to połączenie wielu, różnych zagadnień, które dotyczą nie tylko wartości turystycznych jakiegoś regionu, ale głównie sposobów na ich odkrywanie, jak również sposobów na zainteresowanie nimi innych ludzi.

Aby w prostszy sposób zapoznać się z fundamentem i celem kształcenia na studiach turystycznych, wystarczy że odpowiemy sobie na kilka pytań. Skąd wiemy, że Grecja jest krajem, w którym można liczyć na piękną pogodę, smaczne jedzenie i ciekawe zabytki? Skąd wiemy, że zamiast wyjeżdżać na wakacje do kraju „X”, możemy wyjechać do kraju „Y” i przeżyć podobne przygody za mniejszą cenę? Między innymi dzięki specjalistom branży turystycznej, którzy wykształcili się właśnie na studiach turystycznych. Do ich zadań należy między innymi przekonanie nas, że dane miejsce warte jest odwiedzenia.

Ale ograniczanie studiów turystycznych do nabywania umiejętności przygotowywania ofert turystycznych byłoby powierzchowne. Studia turystyczne mogą być ciekawą propozycją dla tych, którzy interesują się rynkiem lotniczym, zdrowym stylem życia, branżą gastronomiczną, czy odkrywaniem wartości własnego regionu. Studia turystyczne można wybrać z więcej niż jednego powodu.

 

 

Czy warto iść na studia turystyczne?

Przed podjęciem studiów bardzo często zastanawiamy się nad słusznością swojego wyboru. Zadajemy mnóstwo pytań, tworzymy bilans, szukamy argumentów „za” oraz argumentów „przeciw”. W przypadku studiów turystycznych zdecydowana większość argumentów przemawia na ich korzyść.

Aby poznać choć jeden z nich wystarczy sprawdzić jakie zyski generuje branża turystyczna. Ale nie chodzi o liczby, ponieważ te mogą się zmieniać. Istotne jest to, że wykształcenie pozyskane na studiach turystycznych wydaje się wykształceniem, na które zawsze będzie istniało zapotrzebowanie.

Można śmiało zakładać, że ludzie zawsze będą korzystać z osiągnięć medycyny, zawsze będą korzystać z dobrodziejstw postępu technologicznego, a także zawsze będą podróżować i poszukiwać sposobów na ciekawe oraz aktywne spędzanie wolnego czasu. Ponadto, kształcenie na studiach turystycznych kładzie nacisk na rozwijanie umiejętności językowych, a to oznacza, że pozyskaną wiedzę będzie można wykorzystywać w niemal dowolnym miejscu na świecie.

 

 

Rekrutacja na studia turystyczne

Aby ubiegać się o przyjęcie na studia turystyczne należy założyć indywidualny profil kandydata w internetowym systemie rekrutacyjnym. Za jego pośrednictwem przekazujemy wszystkie stosowne informacje, jak również wyniki z przedmiotów stanowiących trzon postępowania kwalifikacyjnego.

Jakie przedmioty brane są pod uwagę w procesie rekrutacyjnym? Do tej grupy najczęściej należą: język obcy nowożytny, geografia, biologia, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

Nierzadko kierunki z obszaru studiów turystycznych – najczęściej jest to Turystyka i rekreacja – realizowane są przez uczelnie o profilu sportowym, które nierzadko rozszerzają proces kwalifikacyjny o egzamin sprawnościowy.

 

 

Ile trwają studia turystyczne?

Kierunki z obszaru studiów turystycznych realizowane są zazwyczaj w podziale na pierwszy i drugi stopień, a zatem na studiach licencjackich, trwających zazwyczaj 3 lata oraz na studiach magisterskich, trwających zwykle 2 lata. Studenci bardzo często otrzymują również wybór trybu kształcenia, a zatem mogą kształcić się w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej.

 

 

Praca po studiach turystycznych

Jak już wspomnieliśmy, studia turystyczne oferują coraz większy wybór kierunków kształcenia, a także niemałą liczbę specjalności. Oznacza to, że przestrzeń zawodowa również może być dość szeroka. Nawet jeśli założymy, że będziemy pracować w branży turystycznej, to z racji różnorodnych elementów, jakie się na nie składają możemy wykonywać różne obowiązki.

 

Możliwe ścieżki kariery

 • pilot wycieczek,
 • organizator zagranicznych wyjazdów biznesowych,
 • agent obsługi pasażerskiej,
 • animator czasu wolnego,
 • menedżer hotelu,
 • menedżer restauracji,
 • pracownik biura podróży,
 • pracownik informacji turystycznej,
 • specjalista do spraw organizacji i obsługi ruchu turystycznego,
 • przewodnik,
 • pracownik spedycji lotniczej,
 • specjalista do spraw rozwoju i promocji turystyki.

 

 

Możemy znaleźć zatrudnienie między innymi w biurach podróży, agencjach turystycznych, instytucjach kultury, jednostkach samorządu terytorialnego, agencjach eventowych, firmach konsultingowych, liniach lotniczych.

 

Zobacz także

terminy rekrutacji na studia

jakie studia wybrać

gdzie na studia

najpopularniejsze kierunki studiów

najpopularniejsze uczelnie

najlepsze studia

jak znaleźć studia

czy warto iść na studia

studia rzeczywistość a oczekiwania

wszystko o studiach

ile trwają studia

ile kosztują studia

jakie miasto wybrać na studia

na ile uczelni można aplikować

studia po humanie

czy studia są straszne

jak jest na studiach

perspektywiczne kierunki studiów

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia