Ile kosztują studia

28.06.2023

Ile kosztują studia

Czesne na popularnych kierunkach studiów wynosi od 4000 zł do 70000 zł za I rok studiów (2 semestry). Studia stacjonarne (dzienne) na uczelniach publicznych są bezpłatne, a studia niestacjonarne (zaoczne) odpłatne.

Studia w każdym trybie (stacjonarnym i niestacjonarnym) realizowane na uczelniach niepublicznych są zazwyczaj płatne.

 

 

Co znajdziesz w artykule:

studia stacjonarne

studia niestacjonarne

popularne kierunki

studia medyczne

studia prawnicze

studia informatyczne

studia ekonomiczne

studia techniczne

studia psychologiczne

koszty zakwaterowania

koszty transportu

koszty rozrywki

 

 

Czy wszystkie studia kosztują

W życiu nie ma nic za darmo. Któż nie słyszał podobnych słów? Zatem, jeśli wszystko ma swoją cenę, to ile kosztuje zdobycie wyższego wykształcenia?

Ale w życiu, także studia, nic nie jest aż tak proste. Gdyby przedstawiony podział obowiązywał wyłącznie w temacie realizowania zajęć, to moglibyśmy się z nim zgodzić. Ale studia to nie tylko chodzenie na zajęcia.

Czy w takim razie wszystkie studia kosztują? Czy nawet studia określane mianem bezpłatnych wiążą się z jakimś wydatkiem?

Aby odpowiedzieć na pytanie: „ile kosztują studia?” należy wszystko rozebrać na czynniki pierwsze. Dlaczego? Ponieważ studia nie ograniczają się tylko do stopnia, programu i egzaminów.

Studia to zagadnienie, które może być węższe bądź szersze, a wszystko zależy od tego co studiujemy, jak studiujemy i gdzie studiujemy.

 

 

Ile kosztują studia stacjonarne

Studia stacjonarne są bezpłatne. Zdanie to jest prawdziwe, ale tylko po części. Dlaczego? Kształcenie stacjonarne rzeczywiście jest bezpłatne, ale wyłącznie w uczelniach publicznych.

Podejmując naukę na studiach stacjonarnych w uczelni niepublicznej musimy już za nią zapłacić. Ile? Wszystko zależy od uczelni oraz wybranego kierunku.

Co warto zaznaczyć, nawet jeśli kształcimy się stacjonarnie w uczelni państwowej to nie oznacza to, że nie ponosimy żadnych kosztów związanych z nauką. Z przymrużeniem oka możemy powiedzieć, iż bezpłatnie chodzi się na zajęcia, a nie studiuje.

czytaj dalej studia stacjonarne - wyszukiwarka

 

 

Ile kosztują studia niestacjonarne?

Na pytanie: ile kosztują studia niestacjonarne nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Nie istnieje jeden obowiązujący cennik dla tego trybu kształcenia, zatem kwoty mogą różnić się w zależności od miasta, uczelni oraz studiowanego kierunku. Co warto podkreślić, studia niestacjonarne są odpłatne także w uczelniach publicznych.

Jak już wspomnieliśmy koszty studiów uzależnione są od wielu czynników, a podjęcie kształcenia w trybie niestacjonarnym jest tylko jednym z nich. Pomijając kwestię nauki zaocznej, a także nauki w uczelni niepublicznej musimy podkreślić fakt, że studia mogą mieć szerszy wymiar niż tylko uczęszczanie na zajęcia.

Po pierwsze, musimy wybrać miejsce studiów. Jeśli nie mamy możliwości kształcenia się w rodzinnej miejscowości, bądź po prostu chcemy wyjechać na studia- musimy wziąć pod uwagę koszty utrzymania.

Akademik, a może mieszkanie? Jeśli na to pytanie znajdziemy odpowiedź, to zarysują się przed nami kolejne zagadnienia. Wyżywienie, chemia domowa, koszty transportu, dodatkowe kursy, pomoce naukowe…W zależności od studiowanego kierunku, jak również odległości naszego miejsca zamieszkania od uczelni lista potrzeb może być krótsza, bądź dłuższa.

czytaj dalej studia niestacjonarne - wyszukiwarka

 

 

Ile kosztują studia na popularnych kierunkach?

Czy studia można porównać do produktu? Czy jeśli kierunek jest popularny, to jego cena może być niższa? Czy kierunek uznawany za prestiżowy kosztuje więcej od pozostałych?

Jeśli w świecie mody i branży odzieżowej zdarza nam się zapłacić więcej nie tyle za towar, ile za markę, to czy w przypadku kształcenia wyższego możemy zaobserwować podobną właściwość? Ile kosztuje nauka na popularnych kierunkach?

 

Ceny za I rok studiów na popularnych kierunkach 2023/2024

 

kierunek Studia stacjonarne Studia niestacjonarne
administracja 0 - 7400 zł 3800 - 7400 zł
architektura 0 - 13080 zł 6200 - 13080 zł
architektura wnętrz 0 - 18000 zł 11160 - 13000 zł
bezpieczeństwo wewnętrzne 0 - 8400 zł 3840 - 6000 zł
budownictwo 0 - 8600 zł 5000 - 8400 zł
dietetyka 0 - 7400 zł 4400 - 7400 zł
ekonomia 0 - 17400 zł 4000 - 15200 zł
filologia angielska 0 - 7500 zł 4680 - 6900 zł
finanse i rachunkowość 0 -17400 zł 4100 - 15200 zł
informatyka 0 -20000 zł 5000 - 15000 zł
kierunek lekarski 0 - 70000 zł 46000 - 53200 zł
kosmetologia 0 - 8200 zł 5000 - 8200 zł
logistyka 0 - 7200 zł 4100 - 7200 zł
mechanika i budowa maszyn 0 - 8520 zł 4500 - 7430 zł
mechatronika 0 zł -
pedagogika 0 - 5400 zł 3380 - 5500 zł
pielęgniarstwo 0 - 8000 zł -
położnictwo 0 zł -
prawo 0 - 14600 zł 4840 - 14600 zł
psychologia 0 - 8200 zł 4900 - 11500 zł
ratownictwo medyczne 0 - 7500 zł 4800 - 7500 zł
stosunki międzynarodowe 0 - 9000 zł 4000 - 8600 zł
zarządzanie 0 - 17400 zł 4000 zł - 15200 zł
zarządzanie i inżynieria produkcji 0 - 8520 zł 4600 - 7680 zł

 

*Porównanie cen na podstawie Warszawy, Krakowa, Łodzi
 

 

Ile kosztują studia: medyczne, prawnicze, informatyczne, ekonomiczne, techniczne, psychologiczne?

Wiele osób uważa, że studia to studia, a różnice występują wyłącznie w aspekcie programów kształcenia. Niestety, pomiędzy studiami istnieją także inne różnice, zatem śmiało można powiedzieć, że funkcjonuje niepisany podział na studia tańsze i droższe.

 

STUDIA MEDYCZNE

Dla przykładu: studia na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym kosztują 40000 złotych za rok. Kolejny przykład: Warszawski Uniwersytet Medyczny. Tutaj, za naukę na kierunku lekarskim musimy zapłacić 53200 złotych za rok. Czy podobnie jest w innych miastach? Aby dokładnie porównać koszty studiów medycznych należy wnikliwie przejrzeć cenniki, ponieważ koszty kształcenia uzależnione jest od kierunków.

czytaj dalej studia medyczne

 

STUDIA PRAWNICZE

Koszt studiów prawniczych również uzależniony jest od uczelni. Na przykład: kształcenie na kierunku Prawo na Uniwersytecie Łódzkim to koszt 5000 złotych za rok, a na Uniwersytecie Warszawskim 8500 złotych. Jakie są ceny gdzie indziej? Kierunek Prawo na Uniwersytecie Gdańskim kosztuje 7200 złotych za pierwszy rok – w trybie zaocznym.

​czytaj dalej studia prawnicze

 

STUDIA INFORMATYCZNE

Studia informatyczne należą do najpopularniejszych. Co zrozumiałe, nauka w trybie niestacjonarnym również wiąże się z opłatami. Na przykład: kształcenie na kierunku Informatyka na Politechnice Krakowskiej to koszt 7600 złotych za rok na studiach pierwszego stopnia. Inny przykład: kształcenie na kierunku Informatyka na Politechnice Łódzkiej to koszt 8946 złotych za rok na studiach inżynierskich.

​czytaj dalej studia informatyczne

 

STUDIA TECHNICZNE

Ceny studiów technicznych, jak w przypadku każdego obszaru kształcenia, uzależniony jest od uczelni. Na przykład: kształcenie na Politechnice Łódzkiej to koszt rozpoczynający się od 4600 złotych za rok, a na Politechnice Warszawskiej to koszt zaczynający się od 5200 złotych za rok. Co zrozumiałe, wszystko uzależnione jest od konkretnego kierunku.

​czytaj dalej studia techniczne

 

STUDIA EKONOMICZNE

Koszt studiów ekonomicznych, podobnie jak w przypadku innych obszarów kształcenia, uzależniony jest od ośrodka akademickiego oraz konkretnej szkoły wyższej. Na przykład: za rok nauki na kierunku ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim musimy zapłacić 4100 złotych. Inny przykład? Studia na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu to wydatek rzędu 6800 złotych za rok, a studia w Uniwersytecie Warszawskim to koszt 8900 złotych za rok.

​czytaj dalej studia ekonomiczne

 

STUDIA PSYCHOLOGICZNE

Studia psychologiczne także mają swoją cenę i naturalnie wszystko zależy od tego, w której uczelnia są realizowane. Na przykład: koszt nauki na kierunku psychologia w Uniwersytecie Wrocławskim to 8600 złotych, a na Uniwersytecie Gdańskim 6000 złotych.

​czytaj dalej studia psychologiczne

 

 

Koszty zakwaterowania

Akademik

Większość studentów uczy się poza miejscem zamieszkania, zatem pierwsze miejsce na liście wydatków zajmuje zakwaterowanie. Zdecydowanie najpopularniejszym studenckim lokum jest akademik.

Co sprawia, że domy studenckie cieszą się niesłabnącą popularnością? Wspólne życie, dzięki czemu nawiązują się przyjaźnie, łatwo o pomoc w sytuacji kryzysowej oraz brak nudy. Do niedawna akademiki kojarzyły się z hałasem, brakiem intymności oraz standardami, do których nie każdy potrafił się przyzwyczaić.

Dzisiaj wybór jest znacznie szerszy. Powstają nowe domy studenckie, o wysokim standardzie i dużej wygodzie. Ostateczna cena uzależniona jest od kilku czynników, a wśród najważniejszych jest lokalizacja oraz to, czy mieszkamy w pojedynkę czy ze współlokatorem. Ile najmniej może kosztować akademik? 400 – 550 złotych. A najwięcej? Nawet 800 / 900 złotych, chociaż i tak – w zależności od miasta – cena ta może być jeszcze wyższa.

 

Mieszkanie

Niektórzy studenci decydują się na wynajęcie mieszkania – wielopokojowego z kolegami albo samodzielnie kawalerki. Ich cena także uzależniona jest od pewnych czynników. Wiadomym jest, że koszty życia w stolicy kraju są wyższe, zatem za kawalerkę trzeba zapłacić około 2500 złotych.

W innych miastach ceny mogą być niższe, ale uzależnione są od lokalizacji. Inna cena obowiązuje w centrum, a inna w dzielnicach od niego znacznie oddalonych. Co zrozumiałe, wynajmując mieszkanie daleko od uczelni musimy wziąć pod uwagę fakt, iż część naszego budżetu będziemy musieli przeznaczyć na środki komunikacji.

 

Koszty wyżywienia, chemii domowej i pomocy naukowych

Portfel studenta ma ograniczoną pojemność, ale trudno wyobrazić sobie, aby nie zadbać o podstawowe potrzeby. Na pewno każdy z nas widział obrazki w Internecie, mające ukazać niezbyt bogatą i różnorodną dietę przeciętnego żaka. Ile jest w nich prawdy?

Produkty spożywcze nie należą do najtańszych, zwłaszcza jeśli zależy nam na ich wysokiej jakości i nie chcemy odżywiać się mrożonymi frytkami, czy też potrawami typu instant. Co oczywiste, koszty wyżywienia mogą być większe, bądź mniejsze i to nie tylko z powodu pojemności żołądka. Jeśli mieszkamy ze współlokatorami warto robienie zakupów rozłożyć na każdego członka naszej społeczności.

Wspólne przygotowywanie posiłków może znacznie odciążyć studencki budżet. Niewskazane jest także zbyt częste stołowanie się na mieście. Obiad, czy kolacja poza miejscem zamieszkania niech będzie tylko odskocznią, albo formą uczczenia dobrego wyniku z egzaminu.

Chemia domowa to zestaw produktów, bez których nie wolno się obyć. Mydła, szampony, pasty do zębów, proszki do prania to obowiązkowe pozycje na liście każdego. Na szczęście wybór ich jest bardzo szeroki, zatem bez trudu można zaopatrzyć się w tańsze produkty. Jaki może być koszt miesięcznych, chemicznych zapasów? Niełatwo wskazać koszt maksymalny, ale minimum z jakim musimy się liczyć to 200 złotych.

Pomoce naukowe to kolejna pozycja na liście wydatków. Generują ją niemal wszystkie rodzaje studiów, ale zdecydowanie przodują informatyczne, medyczne oraz prawnicze. Będąc studentem warto zostać aktywnym użytkownikiem biblioteki, ponieważ książki nie należą do grona najtańszych towarów.

 

Koszty transportu

Większość studentów porusza się po mieście komunikacją miejską. Jeśli miejsce naszego zamieszkania oddalone jest o kilka kroków od uczelni, to nasze wydatki z tym związane są dość niskie, a na dodatek idąc na zajęcia poprawiamy kondycję. Ale jeśli musimy pokonać większą trasę, to wydatek na transport również musimy dodać do naszej listy.

Czy komunikacja miejska jest droga? Wszystko zależy od miasta. Ceny biletów mogą być uzależnione od czasu przejazdu, stref oraz innych czynników. Jeśli podróżujemy na uczelnię każdego dnia dobrze jest wyrobić sobie bilet miesięczny albo tzw. kartę miejską – dzięki takiemu zabiegowi zapłacimy tylko raz i nie będziemy musieli za każdym razem pamiętać o zakupie biletu.

 

Koszty rozrywki

Dobrze wiemy, że nie samą nauką student żyje i czasem potrzebuje odpocząć od zajęć, książek i notatek. Pytanie brzmi: czy studenta stać na odpoczynek? Największe ośrodki akademickie oferują bardzo wiele różnorodnych form spędzania wolnego czasu.

Można wybrać się na koncert, spektakl teatralny, seans filmowy, czy mecz. Co zrozumiałe, każde wyjście z domu związane jest z jakimś wydatkiem i od zasobności portfela uzależniona jest jego częstotliwość.

Przyznać trzeba, że cena szeroko rozumianej rozrywki jest dość wysoka, ale zdarzają się okazje do tego, aby zabawić się za mniejsze pieniądze. Bardzo często kluby i puby organizują darmowe koncerty, jak również seanse filmowe, dzięki którym można poznać niszowe dzieła kinematografii. Organizowane są także różnej maści wydarzenia, za które należy zapłacić przysłowiową złotówkę – trzeba tylko dobrze poszukać i zagłębić się w kalendarz miejscowych imprez.

Jeśli szukamy miejsca, w którym można po prostu spotkać się w gronie znajomych to również wystarczy szerzej się rozejrzeć, a na pewno na mapie miasta odnajdziemy punkt, w którym nie zbankrutujemy w jeden wieczór.

 

czytaj także

wszystko o studiach

ile trwają studia

jakie studia wybrać

jakie są studia

jakie są kierunki studiów

jak wygląda rekrutacja na studia

jakie są terminy rekrutacji

czym są studia

 

Komentarze (6)

Anna Wojtach odpowiedz

Biedni i zdolni nie mają szans tylko głąby z bogatych domów i dlatego lekarzy i prawników mamy takich debilnych

Marta odpowiedz

Mieszkam na wsi i naprawdę koszt dojazdu do dużego miasta, gdzie mam najbliższą (co absolutnie nie znaczy - wymarzoną) uczelnie, jest duży. Nie mówiąc już o tym, że przecież za studia zaoczne też trzeba płacić, a nie mogę sobie pozwolić, żeby nie pracować... grosz do grosza i sumka robi się pokaźna. Także dla mnie magisterka online to strzał w dziesiątkę. Zapisałam się na administrację na WSKZ, nie wydaje pieniędzy na dojazdy, no i oszczędzam też czas.

Michał odpowiedz pokaż odpowiedzi (3)

Fake news, studia stacjonarne (dzienne) na uczelniach państwowych też są płatne. Nie znam osoby, która nie płaci za studia stacjonarne, sam też studiuję na uczelni państwowej. Osoba pisząca ten artykuł w ogóle nie ma pojęcia czym są punkty ECTS i jakie są za nie opłaty. Proszę sprawdzić chociaż, jak wygląda sytuacja na Politechnice Śląskiej jeśli chodzi o opłaty za studiowanie stacjonarne.

Student W odpowiedzi do: Michał odpowiedz

Jak się nie zdaje 3 terminu to się płaci za poprawkę.

wstydu sobie oszczędź W odpowiedzi do: Michał odpowiedz

litości

gość W odpowiedzi do: Michał odpowiedz

widać na politechnice śląskiej nie nauczyli cię czytać ze zrozumieniem

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia