Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studenci psychologii klinicznej zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie m.in.: diagnozowania zaburzeń zachowania i emocji u dzieci, młodzieży i dorosłych; zapobiegania zjawiskom patologii społecznych; rozpoznawania zachowań osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi; przeprowadzania rozmów klinicznych; wystawiania opinii w psychologii klinicznej. W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty poświęcone np.: procesom powstawania emocji; sposobom podejmowania decyzji; sposobom odbierania przez człowieka sygnałów z otoczenia.
Absolwenci psychologii klinicznej są kompleksowo przygotowani np. do profesjonalnego wspierania człowieka w jego rozwoju, planowania postępowania diagnostycznego oraz prowadzenia terapii. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, mogą zawodowo pomagać ludziom z trudnościami w funkcjonowaniu psychicznym, a także rozwiązywać różnorodne kryzysy życiowe.
Psychologia kliniczna przygotowuje absolwentów do pracy m.in. w: ośrodkach psychoterapii; poradniach młodzieżowych, rodzinnych, małżeńskich i partnerskich; firmach psychoedukacyjnych i prorozwojowych; przychodniach, klinikach i szpitalach psychiatrycznych; Ośrodkach Interwencji Kryzysowej; centrach zdrowia psychicznego czy poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Specjalności na kierunku psychologia
Studenci psychologii klinicznej poznają zagadnienia charakterystyczne dla takich dziedzin, jak np.: pedagogika, filozofia, socjologia, biomedycyna, zarządzanie, logika czy etyka. W trakcie zajęć uczestnicy poznają m.in.: mózgowe mechanizmy funkcji umysłowych; rolę emocji i motywacji w życiu człowieka; podstawy psychiatrii; współczesne teorie osobowości; psychologię komunikacji; zasady edukacji emocjonalnej; narzędzia służące diagnozie psychologicznej.
Studia te pomagają studentom dowiedzieć się m.in. tego: w jaki sposób nawiązywać kontakt z pacjentem; jak prowadzić działania terapeutyczne; jak prowadzić obserwacje oraz eksperymenty; jakie narzędzia wykorzystywane są w diagnozowaniu pacjentów oraz interpretowaniu wyników; jakie są rodzaje zaburzeń zdrowia psychicznego i patologii społecznych; na czym polega opracowywanie ekspertyz sądowych i społecznych.
W programie studiów na psychologii klinicznej znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Warszawie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: dysfunkcji poznawczych; zastosowania psychologii klinicznej; technik współczesnej psychoterapii; podstaw diagnozy psychologicznej.
Absolwenci psychologii klinicznej wyróżniają się specjalistyczną wiedzą z zakresu m.in.: zaburzeń zachowania i osobowości, psychoz, uzależnień, zaburzeń lękowych czy innych rodzajów psychopatologii. Osoby, które ukończyły studia na tym kierunku mogą np. prowadzić usługi w sektorze publicznym i prywatnym w zakresie form pomocy psychologicznej i poradnictwa psychologicznego. Ponadto uczelnie w Warszawie przygotowują absolwentów psychologii klinicznej do samodzielnego prowadzenia działalności.
Absolwent psychologii klinicznej może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Psychologia kliniczna to ścieżka kształcenia, którą w Warszawie można studiować w ramach kierunku psychologia.
Psychologowie m.in. trafnie diagnozują problemy i trudności w indywidualnym oraz społecznym funkcjonowaniu współczesnego człowieka. Uniwersalne przygotowanie absolwentów tego kierunku umożliwia im także np.: selekcję kandydatów i tworzenie zespołów kadrowych, doradztwo zawodowe czy usprawnianie komunikacji między stronami sporu. Studenci psychologii uczą się np. uważnego słuchania i obserwowania rzeczywistości.
Kompetencje miękkie absolwentów psychologii pozwalają im również prowadzenie współpracy z lekarzami specjalistami w zakresie leczenia zaburzeń i schorzeń psychicznych pacjentów. Studenci psychologii szkoleni są w zakresie np. niesienia pomocy innym w rozwoju osobistym i zawodowym. W trakcie nauki studenci poznają mechanizmy psychologiczne kierujące działalnością człowieka, a także przygotowują się do pracy z klientami, pracownikami firm i korporacji czy zespołami badawczymi.
Dowiedz się więcej: psychologia studia w Warszawie
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Warszawie