Studia na kierunku administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne prowadzone są przez praktyków zawodowych z wieloletnim doświadczeniem, którzy wykorzystują nowoczesne narzędzia dydaktyczne – case studies czy gry edukacyjne.
Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają również studentom tego kierunku wzięcie udziału w programie Legii Akademickiej, wizytach studyjnych w instytucjach związanych z bezpieczeństwem i administracją. Dzięki temu zapoznają się z przyszłym środowiskiem pracy. Mają także możliwość zweryfikowania poziomu swoich umiejętności.
Kształcenie prowadzone jest w ramach kilku specjalności – m.in. administracji bezpieczeństwa publicznego, bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, służb mundurowych w systemie bezpieczeństwa państwa czy zarządzania kryzysowego i ochrony ludności.
W zależności od wybranej specjalności w programie zajęć można znaleźć tematykę ochrony ludności, ustroju administracji RP czy informatycznych systemów bezpieczeństwa.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W ramach kształcenia na kierunku administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne uczestnicy zdobywają wiedzę na temat zależności ekonomicznych i społecznych. Zapoznają się z zasadami współpracy instytucji rządowych z pozarządowymi czy efektywnego gospodarowania środkami samorządów.
Absolwenci potrafią rozpoznawać zagrożenia, przeciwdziałać im oraz naprawiać ich skutki. Kierują instytucjami publicznymi, których celem jest troska o bezpieczeństwo publiczne. Znają narzędzia wspomagające zarządzanie bezpieczeństwem.
Wykazują się znajomością zasad prawidłowej organizacji i nowoczesnego zarządzania pracą administracji publicznej. Wiedzą, jak negocjować i prowadzić mediacje w administracji. Znają też zasady ujawniania i zapobiegania przestępstwom, jakie popełniane są z użyciem technologii informatycznych.
Wiedzą, jak pozyskiwać i zabezpieczać elektroniczne ślady przestępstw. Analizują zjawiska obronności państwa i kształtują politykę informacyjną w ramach zarządzania kryzysowego.