Studia na tym kierunku łączą zagadnienia z zakresu administracji publicznej, prawa oraz zarządzania bezpieczeństwem. Program jest zróżnicowany i dopasowany do współczesnych potrzeb rynku pracy czy zagrożeń, przed którymi staje społeczeństwo.
Uczelnie w Łodzi w programie tych studiów uwzględniły wiele różnych bloków tematycznych, które obejmują np. zagadnienia administracyjne. Studenci poznają podstawowe zasady funkcjonowania administracji publicznej czy decyzje administracyjne. Uczą się zasad zarządzania i organizowania pracy urzędów.
W ramach przedmiotów związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym z kolei poznają metody planowania i koordynowania działań w sytuacjach awaryjnych, zasady funkcjonowania służb mundurowych itd.
Kierunki studiów w Łodzi związane z tą dyscypliną obejmują teoretyczne wykłady, na których omawiane są podstawowe zagadnienia związane z administracją i bezpieczeństwem. Podczas ćwiczeń studenci rozwiązują z kolei case studies, przygotowują projekty lub symulują działania w sytuacjach kryzysowych.
Poza tym studenci mają do wyboru kilka specjalności kształcenia, np. administrację bezpieczeństwa publicznego, bezpieczeństwo energetyczne, prawo nowoczesnych technologii i cyberbezpieczeństwo.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci mają wiedzę na temat przepisów prawa administracyjnego, karnego i cywilnego. Przygotowują akty administracyjne, pisma urzędowe i decyzje administracyjne. Znają struktury administracyjne oraz procedury obowiązujące w urzędach. Potrafią organizować pracę w jednostkach publicznych i zarządzać zespołami.
Planują, koordynują i realizują działania mające na celu zapobieganie i reagowanie na sytuacje kryzysowe. Współpracują z organami ścigania oraz opracowywania planów operacyjnych mających na celu zapobieganie przestępczości i ochronę obywateli. Przygotowują szczegółowe analizy dotyczące bezpieczeństwa, administracji oraz funkcjonowania instytucji publicznych, co pozwala na podejmowanie decyzji opartych na danych.