Studia te to interdyscyplinarne połączenie historii, teorii, krytyki i organizacji teatru. Umożliwiają zdobycie zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznych umiejętności w zakresie animacji kultury, zarządzania instytucjami teatralnymi oraz krytyki teatralnej. Studenci uczą się analizować i interpretować dzieła dramatyczne, poznają mechanizmy funkcjonowania teatrów oraz zdobywają umiejętności organizowania wydarzeń artystycznych.
Celem kształcenia jest poznanie podstawowych zagadnień związanych z teatrem, historią dramatu, metodologią badań nad teatrem i sztuką. Studenci poszerzają także swoją wiedzę i są przygotowywani do samodzielnej pracy badawczej lub organizacyjnej w teatrze.
Uczelnie w Warszawie uwzględniły w ramach wykładów spotkania z ekspertami z różnych dziedzin, którzy są związani z teatrem. Poza tym studenci realizują praktyczne zajęcia rozwijające umiejętności analityczne, krytyczne i twórcze. Regularnie spotykają się z reżyserami, aktorami, dramaturgami i innymi profesjonalistami z branży teatralnej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku wiedza o teatrze możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia licencjackie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunki studiów w Warszawie związane z tą dyscypliną rozwijają zarówno kompetencje teoretyczne, jak i praktyczne umiejętności potrzebne do pracy w teatrze, mediach, instytucjach kultury oraz w zarządzaniu wydarzeniami artystycznymi.
Absolwenci identyfikują nowe formy teatralne (teatr interaktywny, VR, teatr dokumentalny). Przygotowują reportaże i podcasty teatralne, a także współpracują z aktorami i reżyserami w procesie twórczym.
Wykorzystują multimedia w spektaklach teatralnych. Poza tym wykazują się znajomością historii, teorii teatru i jego kontekstów kulturowych. Potrafią organizować wydarzenia artystyczne i zarządzać instytucjami kultury.