Studia artystyczne Warszawa

Studia artystyczne Warszawa

Studia artystyczne Warszawa

Największy wybór studiów

artystycznych w Warszawie

Odkryj kierunki artystyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Studia artystyczne Warszawa | woj. mazowieckie

Miasto stołeczne to centrum dowodzenia artystycznego – dlaczego? Bowiem to tu znajdują się największe Instytuty (na przykład Narodowe Centrum Kultury) i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z których można pozyskać różnego rodzaju dofinansowania na twórczość i działania w branży: kultura. Ten fakt jednak niewiele zmieni, jeśli nie ukończycie odpowiednich uczelni artystycznych i nie zdobędziecie poparcia wśród starszyzny artystycznej. Jednym z najczęstszych wymogów do ubiegania się o dofinansowanie na działania kulturalne jest – ukończenie studiów oraz dorobek artystyczny, a takowy właśnie możecie pozbierać podczas nauki, prób i błędów.

Dlatego jeśli w duszy grają Wam kolory, a w rękach pali się dłuto – to studia artystyczne będą dla Was najrozsądniejszym wyborem. Jakie możliwości stwarza Wam w tej kwestii stolica? Niemałe możemy śmiało powiedzieć. Znajduje się tu Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna, jak i Teatralna, oraz liczne prywatne szkoły filmowe i reklamowe. To tu znajduje się uduchowiona i ulubiona przez artystów malarzy, fotografów dzielnica Praga, to w tym mieście historia wychyla się zza rogu i ukazuje nowe historie do artystycznego ujęcia. Warszawa to ogromne miasto, dobre dla ludzi z pomysłem i potencjałem. Jeśli i ty należysz do tej grupy, wybierz Warszawę i rozpocznij trudną drogę artystyczną! Spójrz w jakich kierunkach możesz przebierać!

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W WARSZAWIE SĄ STUDIA ARTYSTYCZNE

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI ARTYSTYCZNE W WARSZAWIE

SORTOWANIE:

KIERUNKI ARTYSTYCZNE W WARSZAWIE

rzeźba
Rozwiń

Rekrutacja i wymagania na studia artystyczne w Warszawie

Studia artystyczne są zazwyczaj bardzo wymagające i trudne, dlaczego? Ilość godzin pracy spędzonej nad projektami, znacznie przekracza ilość pracy na studiach na przykład ekonomicznych, czy socjologicznych. Praca ta łączy się również z wysiłkiem emocjonalnym, polega na próbie wyrażania własnego ja, przy jednoczesnym trenowaniu umiejętności warsztatowych, rzemieślniczych wręcz. Dlatego studia artystyczne uważane są za jedne z trudniejszych, skierowane są więc tylko do wybranych osób, których osobowości twórcze dadzą sobie radę z takim wysiłkiem. Przez ten aspekt trudu i żmudnej, wielogodzinnej pracy, egzaminy wstępne na studia artystyczne są niezwykle skomplikowane. 

Studia artystyczne są jednymi z nielicznych, na które takie egzaminy właśnie obowiązują. Każdy kierunek ma inną formułę egzaminów wstępnych. Tutaj wyniki z matur są jak wisienka na torcie. Na aktorstwo, reżyserię czy grafikę musicie przygotować teczkę prac własnych i poddać się licznym wycieńczającym spotkaniom kwalifikacyjnym. Podobnie jest z Akademią Muzyczną. Bez umiejętności gry i ukończonych szkół muzycznych I i II stopnia, raczej nie macie po co stawiać się w rekrutacji.

szczegółowe wymagania na uczelniach

STUDIA ARTYSTYCZNE W WARSZAWIE - PODYPLOMOWE

A
D
F
G
K
M
R
Z
Rozwiń

Praca po studiach artystycznych

To chyba jeden z najciekawszych punktów – praca po studiach artystycznych zależy od tak wielu czynników, że aż trudno je uporządkować. Przede wszystkim – jeśli masz talent, chcesz w swój własny, prywatny sposób opowiedzieć o świecie, zwracać uwagę na rzeczy ważne i nieważne, to znaczy, że zostaniesz artystą, a Twoja ścieżka zawodowa będzie wyboista i niepewna, chyba że znajdziesz mecenasa sztuki, który się Tobą zaopiekuje – zawsze masz na to szansę. Jeśli jednak myślisz konkretnie o życiu i wiesz, że swoje umiejętności artystyczne możesz wykorzystać do zarabiania pieniędzy, to świat stoi przed Tobą otworem.

Dlaczego? Bowiem teraz, nawet największe korporacje i najtwardsi gracze na rynku biznesowym, doceniają osobowości twórcze i wiedzą, jak wiele mogą im takie osoby zaoferować. Dlatego różnego rodzaju agencje reklamowe, finansowe, ekonomiczne i technologiczne zatrudniają ludzi uzdolnionych, twórczych, by wspierały procesy opracowywania nowych strategii marketingowych i nie tylko. Jest jeszcze możliwość pozostania w świecie kultury i edukacji, w którym to artyści raczej zarabiają najmniej.

Ośrodki Kultury to jedne z najbiedniejszych instytucji, w jakich możecie szukać zatrudnienia. Jednak od czegoś trzeba zacząć. Może i to będzie dobry początek? W każdym z wyżej wymienionych kierunków możecie ukończyć studium pedagogiczne, które uprawni Was do pracy w szkole lub w ośrodkach edukacyjnych – tam możecie pracować jako trenerzy, animatorzy zajęć plastycznych. 

POZOSTAŁE UCZELNIE W WARSZAWIE NA KTÓRYCH SĄ STUDIA ARTYSTYCZNE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


AKADEMIA TEATRALNA STUDIA ARTYSTYCZNE

Najprawdopodobniej jedną z najbardziej znanych uczelni artystycznych w Warszawie, cieszącą się niesłabnącą popularnością, jest Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, której siedziba znajduje się przy ulicy Miodowej, tuż przy Starym Rynku. To przed nią ustawiają się długie kolejki przyszłych aktorów, reżyserów, dramaturgów, jak i teatroznawców. Możecie podjąć tu studia na kierunkach:

 • Aktorstwo dramatyczne – studia jednolite magisterskie
 • Aktorstwo teatru muzycznego - studia jednolite magisterskie
 • Reżyseria - studia jednolite magisterskie
 • Wiedza o Teatrze – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Możliwość realizacji studiów doktoranckich III stopnia

dowiedz się więcej

 


AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH STUDIA ARTYSTYCZNE

Obok Akademii Teatralnej, należy wspomnieć o światowej rangi Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To tu na wielu wydziałach możecie stać się architektem wnętrz, malarzem, rzeźbiarzem czy grafikiem. Kierunki, jakie oferuje ASP to:

 • Malarstwo – na Wydziale Malarstwa, studia jednolite magisterskie
 • Rzeźba – na Wydziale Rzeźby, studia jednolite magisterskie lub studia I i II stopnia – stacjonarne i niestacjonarne
 • Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki – na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, studia jednolite magisterskie
 • Grafika – na Wydziale Grafiki, studia jednolite magisterskie lub studia I i II stopnia – stacjonarne i niestacjonarne
 • Architektura Wnętrz - studia I i II stopnia – stacjonarne i niestacjonarne na Wydziale Architektury Wnętrz
 • Historia Sztuki – na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną – studia I i II stopnia stacjonarne
 • Sztuka Mediów – studia I i II stopnia stacjonarne i niestacjonarne, Wydział Sztuki Mediów
 • Wzornictwo – studia I i II stopnia stacjonarne, Wydział Wzornictwa
 • Scenografia – studia I i Ii stopnia stacjonarne Wydział Scenografii
 • Możliwość realizacji studiów III stopnia – doktoranckich z wybranych kierunków

dowiedz się więcej

 


AKADEMIA MUZYCZNA STUDIA ARTYSTYCZNE

Kolejną państwową propozycją kształcenia artystycznego jest muzyczna droga, czyli Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina, mieszkańca Warszawy, który z konieczności wyemigrował do Paryża i stamtąd pisał utwory pełne tęsknoty za ojczyzną. Teraz pod jego patronatem możecie kształcić się w kierunkach:

Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki – kierunek dyrygentura symfoniczno-operowa oraz kompozycja i teoria muzyki, studia stacjonarne I i II stopnia.

Wydział Fortepianu, Klawesynu i Organów - kierunek: instrumentalistyka w specjalnościach: gra na fortepianie, gra na klawesynie, gra na organach - studia stacjonarne I i II stopnia.

Wydział Instrumentalny - kierunek: instrumentalistyka, specjalności do wyboru: gra na skrzypcach, gra na altówce, gra na wiolonczeli, gra na kontrabasie, gra na flecie, gra na oboju, gra na klarnecie, gra na fagocie, gra na saksofonie, gra na trąbce, gra na rogu, gra na puzonie, gra na tubie, gra na perkusji, gra na harfie, gra na akordeonie, gra na gitarze - studia stacjonarne I i II stopnia.

Wydział Wokalno-Aktorski - kierunek: wokalistyka, specjalności do wyboru: śpiew solowy i aktorstwo, śpiew solowy, musical, śpiew solowy z językiem wykładowym angielskim – studia I i II stopnia

Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca - kierunki: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej - specjalności: prowadzenie zespołów muzycznych, rytmika; kierunek: muzyka kościelna, kierunek: taniec w specjalności: pedagogika baletowa – studia I i II stopnia

Wydział Reżyserii Dźwięku - kierunek: reżyseria dźwięku, specjalności: reżyseria dźwięku w filmie i telewizji, reżyseria muzyczna, reżyseria dźwięku w multimediach – studia I i II stopnia

dowiedz się więcej

 


UCZELNIE NIEPUBLICZNE W WARSZAWIE STUDIA ARTYSTYCZNE

Oprócz tych trzech największych publicznych uczelni artystycznych w Warszawie, możecie podjąć studia filmowe na prywatnych uczelniach. Oferują one ciekawe kierunki, praktyczne, jak i te bardziej artystyczne. Stworzone zostały najczęściej przez wybitnych filmowców, którzy na koniec swej ścieżki zawodowej, postanowili podzielić się wiedzą i doświadczeniem z młodym pokoleniem, piszemy tu przede wszystkim o szkole Andrzeja Wajdy czy Bogusława Lindy. Są też pomniejsze uczelnie, które nie prowadzą studiów wyższych, np. AFiT. Działa również Wyższa Szkoła Artystyczna, oferująca kształcenie na kierunkach charakteryzacja, kostiumografia, malarstwo, grafika i sztuka nowych mediów. Podobnie działa Wyższa Szkoła Artystyczna.

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)