Studia na kierunku Wzornictwo w Warszawie to studia inżynierskie, licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera, licencjata lub magistra.
Studia na kierunku wzornictwo w Warszawie | |
---|---|
Rok akademicki | 2022/2023 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku wzornictwo w Warszawie rozpocznie się 20 stycznia 2022 r. i potrwa do 19 września 2022 r. | Wzornictwo Warszawa - terminy rekrutacji >
Uczelnie
czytaj dalej wszystko o Wzornictwo - Warszawa
W związku z interdyscyplinarnością Wzornictwa, które znajduje wspólny mianownik dla nauk ścisłych, społecznych oraz artystycznych, obowiązujące podczas rekrutacji procedury będą nieco odbiegać od tych standardowych, dotyczących większość pozostałych kierunków.
Żeby mieć realne szanse na zasilenie grona studentów Wzornictwa na jednej z uczelni w Warszawie, należy na poważnie podejść do egzaminu maturalnego z matematyki oraz języka angielskiego – bowiem właśnie te przedmioty odgrywają główną rolę w procesie rekrutacji na większości uczelni (wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni).
Ponadto, każdy z kandydatów będzie musiał przystąpić do praktycznego egzaminu z rysunku, który najlepiej zweryfikuje posiadany i niezbędny do zgłębiania dalszej nauki talent. Jako kandydat staniesz przed koniecznością stworzenia teczki prac plastycznych, które również będą miały wpływ na ostateczną decyzję w sprawie twojego przyjęcia na Wzornictwo.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Wizualne projekty, dotyczące wszystkich dziedzin ludzkiego życia, zyskują na wartości wraz z rozwojem cywilizacyjnym większości państw świata. Obecnie mało kto wyobraża sobie noszenie niemodnych lub nieatrakcyjnych estetycznie ubrań, mieszkania w brzydko urządzonym mieszkaniu, a także noszenie biżuterii, która nie spełnia swojej ozdobnej funkcji.
W związku z powyższym, zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy na artystów, zdolnych do sprostania wymaganiom estetom, implikuje konieczność wykształcenia grona młodych, zdolnych absolwentów kierunku Wzornictwo. Studia w Warszawie na kierunku Wzornictwo to świetna okazja do zgłębienia bardzo szerokiej wiedzy oraz umiejętności.
Wybranymi przedmiotami, jakie napotkasz w trakcie swojej edukacyjnej przygody z tym kierunkiem, będą: akcent plastyczny w projektowaniu, komputerowe projektowanie ubioru, projektowanie biżuterii, rzeźba, podstawy plastycznego kształtowania form, realizacje akcesoriów, media cyfrowe wspomagające projektowanie.
Zanim przeczytasz poniższy paragraf, powinieneś uświadomić sobie, że szczegółowy program nauczania na kierunku Wzornictwo będzie w ogromnej mierze zależał od wybranej przez ciebie uczelni. W związku z tym, że kierunek ten można podjąć na publicznych uczelniach artystycznych i niepublicznych szkołach wyższych, nacisk kładziony na rozwój poszczególnych kompetencji będzie podlegał dziedzinie, w której dany wydział specjalizuje się bardziej.
Uczelnie będą kładły ogromny nacisk na wykształcenie w przyszłych absolwentach szerokich kompetencji z zakresu matematyki i innych nauk ścisłych, aby uczynić z nich doskonałych pracowników technicznych.
Nauka będzie także oscylowała wokół poszerzania horyzontów twórczych każdego z kandydatów. Liczne warsztaty, których tematyką będą niemal wszystkie gałęzi współczesnej sztuki, pozwolą na wykształcenie ogromu wyobraźni i poszerzenie zdolności artystycznych.
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku wzornnictwo w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub inżynierskie, które trwają od trzech lat do trzech i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Wiele będzie zależało także od specjalności, na którą zdecydujesz się w trakcie nauki na studiach. Przemysł modowy będzie czekał na ciebie jeżeli zdecydujesz się na kształcenie w kierunku projektowania ubrań, jednak nie jest to jedyna droga, którą możesz pójść.
W ramach specjalności związanej z projektowaniem biżuterii, będziesz mógł zgłębiać szereg praktycznych umiejętności modelarskich przy użyciu różnorakich materiałów, począwszy od modeliny, na ceramice skończywszy.
Wiele uczelni w Warszawie proponuje kandydatom naukę związaną z projektowaniem mebli i innych przedmiotów użytkowych, niezbędnych w każdym gospodarstwie domowym. Wybór będzie zależał tylko i wyłącznie od ciebie.
W programie studiów na kierunku wzornictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Dla kogo te studia
Kierunki studiów w Warszawie różnią się między sobą w niemal wszystkich zakresach kształcenia. Osobowość ludzka również nie jest jednolita – nie spotkamy dwóch takich samych osób, mających identyczne priorytety, spojrzenie na życie oraz preferencje. Stąd prosty wniosek, że żaden z kierunków nie będzie uniwersalny dla każdego.
Analogicznie jest z Wzornictwem, idealny kandydat powinien posiadać zestaw pewnych cech, które uczynią go nie tylko dobrym studentem, ale przede wszystkim wysoce kompetentnym pracownikiem dzisiejszego rynku pracy.
Masz duże poczucie estetyki, które dotyczy niemal wszystkich dziedzin życia? Twoja wyobraźnia zatacza niemal nieograniczone okręgi? Posiadany przez ciebie talent plastyczny był powodem zazdrości wielu mniej zdolnych uczniów? Interesuje cię branża mody i pokrewne? Chciałbyś wkroczyć na przyszłościową ścieżkę dobrego zawodu? Jeśli tak, to studia na kierunku Wzornictwo w Warszawie z pewnością okażą się strzałem w dziesiątkę!
Studia na kierunku Wzornictwo w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).
Uczelnie w Warszawie proponują kierunki studiów różniące się od siebie nie tylko samym programem nauczania i możliwościami zawodowymi, ale również czasem trwania. Studia na kierunku Wzornictwo dzielą się na dwa etapy. Pierwszy, czyli studia pierwszego stopnia, będzie trwał sześć lub siedem semestrów, a więc trzy lata lub trzy i pół roku i zostanie zwieńczony uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera..
Na ukończenie magisterskich studiów drugiego stopnia należy poświęcić półtora roku lub dwa lata i w rezultacie stać się bardziej kompetentnym i świadomym zgłębianego kierunku przyszłym pracownikiem.
Wzornictwo w Warszawie - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
studia I stopnia | od 3 do 3,5 roku | licencjat / inżynier |
studia II stopnia | 2 lata | magister |
Jedną z pierwszych myśli, która pojawia się niemal automatycznie i współwystępuje z rozważaniami na temat kierunków studiów, jest ich przyszłościowość, czyli szansa na znalezienie dobrze płatnej pracy w zawodzie. Absolwenci Wzornictwa w Warszawie mogą mieć pewność, że czekające ich perspektywy zawodowe będą satysfakcjonujące.
Absolwenci Wzornictwa znajdą zatrudnienie w biurach projektowych, tworzących wstępne plany designerskich ubrań, których przeznaczeniem będzie znalezienie się na modelkach prezentujących nowe kolekcje lub zasilenie szaf najmodniejszych przedstawicieli i przedstawicielek naszego społeczeństwa. |
Dzięki współpracy uczelni w Warszawie, które oferują możliwość podjęcia studiów na kierunku Wzornictwo, z międzynarodowymi domami mody, studenci już podczas pierwszych praktyk będą mogli liczyć na zatrudnienie przy projektowaniu odzieży i dodatków.
Po ukończeniu Wzornictwa będziesz przygotowany do podjęcia zatrudnienia w instytucjach współpracujących z szeroko pojętą sztuką. Będą to więc teatry, muzea, opery, placówki oświatowe, czy domy kultury. Będziesz mógł wykazać się twórczą inwencją podczas projektowania wystroju tych miejsc oraz projektowaniu ich estetycznego zaplecza.
►►
Nic nie stanie na przeszkodzie, abyś założył własną działalność gospodarczą, która zapewni ci możliwość spełnienia własnych artystycznych wizji poprzez stworzenie pracowni krawieckiej, czy też miejsca związanego z jakimkolwiek odłamem sztuki.
Ponadto każdy z absolwentów będzie mógł pójść nieco inną drogą niż tą bezpośrednio związaną z Wzornictwem. Mianowicie, z otwartymi ramionami abiturientów tego kierunku przyjmą pracownie architektoniczne oraz branże IT, zajmujące się wykonywaniem różnorakiej grafiki użytkowej. Szereg kompetencji wyniesionych ze studiów pozwoli na odniesienie sukcesu w tych branżach.
Po ukończeniu studiów na kierunku Wzornictwo jako na absolwenta czeka na ciebie wiele możliwości zawodowych. Zatrudnienie możesz znaleźć m.in. w ośrodkach oświaty, teatrach, domach kultury, muzeach, agencjach reklamowych, firmach odzieżowych, a także w operach.
Część studentów decyduje się również na pozostanie na uczelni lub na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Do najczęściej wybieranych zawodów przez absolwentów Wzornictwa możemy zaliczyć m.in. projektanta, stylistę, a także specjalistę do spraw designu. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?
Projektant
Absolwenci kierunku studiów Wzornictwo bardzo często podejmują zatrudnienie na stanowisku projektanta. Za co odpowiadają? Projektanci mogą zajmować się tworzeniem ubrań, dodatków np. takich jak biżuteria, czy nawet przedmiotów użytkowych jak meble. Poza opracowaniem ogólnego projektu odpowiadają również za dobór materiałów, kolorystki i innych niezbędnych dodatków.
Projektanci mogą również tworzyć specjalne stroje na zamówienie np. do teatrów lub filmów, gdzie niejednokrotnie niezbędne są stroje stylizowane np. na daną epokę. Mediana zarobków projektanta wynosi około 5770 zł brutto miesięcznie.
Specjalista do spraw designu
Po ukończeniu Wzornictwa absolwenci mogą również pracować na stanowisku specjalisty do spraw designu. Czym zajmują się na co dzień? Specjaliści do spraw designu mogą zajmować się projektowaniem różnego rodzaju dodatków do wnętrz, a także mebli. Mogą również zajmować się również tworzeniem elementów scenografii. Mediana zarobków specjalisty do spraw designu wynosi około 5360 zł brutto miesięcznie.
Stylista
Absolwenci Wzornictwa mogą również pracować również jako styliści. Czym się zajmują? Stylista zajmuje się na co dzień przygotowywaniem stylizacji, dopinając nawet ich najmniejsze szczegóły. Stylista dobiera ubiór odpowiednio od sytuacji lub okoliczności, pracując np. w teatrze lub planie filmowym. Mediana zarobków stylisty wynosi około 3580 zł brutto miesięcznie.
Źródło: wynagrodzenia.pl (luty 2022)
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku wzornictwo, w roku akademickim 2022/2023, Akademi Sztuk Pięknych w Warszawie oferuje 30 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.
Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na uczelniach prywatnych. Ceny wahają się od 9840 zł do 14500 zł za pierwszy rok studiów.
Uczelnie na których można studiować kierunek wzornictwo w Warszawie
czytaj dalej uczelnie w Warszawie
Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a kandydaci przyjmowaniu są w oparciu o listę rankingową. Na studia kwalifikują się te osoby, które zdobyły wystarczająco wysokie wyniki w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na kierunku wzornictwo w Warszawie:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Za studia stacjonarne w uczelniach publicznych nie trzeba płacić. Nie dotyczy to jednak studentów niestacjonarnych lub studentów, którzy uczą się w prywatnych szkołach wyższych – taka możliwość studiowania jest płatna.
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się
do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych
promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Wyniki rekrutacji publikowane są w indywidualnym dla każdej uczelni terminie w systemie IRK lub ERK. Kandydaci otrzymują informację o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu na wybrane kierunki w prywatnym profilu, dzięki czemu mogą oni nie tylko poznać swoje miejsce na liście rankingowej, ale również dowiedzieć się, ile punktów zdobyli oni w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Warszawie:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Komplet dokumentów rekrutacyjnych należy dostarczyć do uczelni w wyznaczonym przez daną szkołę terminie. Można tego dokonać osobiście, doręczając zestaw bezpośrednio do siedziby uczelni, lub za pośrednictwem poczty (tradycyjnej czy elektronicznej).
Uczelnie przyjmują dokumenty rekrutacyjne kandydatów zazwyczaj po ogłoszeniu listy rankingowej. Kandydaci mają przeważnie kilka dni na dostarczenie wymaganych dokumentów do siedziby uczelni. Pamiętaj – jeśli spóźnisz się lub dostarczysz niekompletny zestaw dokumentów, możesz zostać skreślony z listy zakwalifikowanych kandydatów!
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się
różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach
internetowych uczelni.
Uczelnie w Warszawie - kierunek wzornictwo:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Wzornictwa) | stacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie | stacjonarne, niestacjonarne | studia I stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie | stacjonarne, niestacjonarne | studia I stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Jakie przedmioty brane są pod uwagę
Studia artystyczne w Warszawie, do kanonu których zalicza się między innymi Wzornictwo, należą do dosyć specyficznych dziedzin. Widać to szczególnie w procesie rekrutacji – żeby dostać się na studia pierwszego stopnia na kierunku Wzornictwo w Warszawie, należy nie tylko dobrze zdać egzamin maturalny, ale także osiągnąć sukces na praktycznym sprawdzianie umiejętności artystycznych oraz pokazać do wglądu komisji rekrutacyjnej teczkę prac o odgórnie ustalonej tematyce.
Kandydaci na studia artystyczne drugiego stopnia na tym kierunku będą musieli postarać się o uzyskanie jak najlepszych ocen na dyplomie ukończenia poprzedniego etapu edukacji. Jest to szczególnie ważne, gdyż chętnych na podjęcie Wzornictwa w Warszawie nie brakuje – często liczba chętnych znacznie przekracza liczbę dostępnych miejsc.
Stacjonarne czy niestacjonarne
Wzornictwo można podjąć w ramach studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Te pierwsze są najczęściej wybierane przez studentów, ponieważ z reguły nie wiążą się z koniecznością uiszczania opłat semestralnych, a przyswajanie wiedzy odbywa się w sposób ciągły. Studenci niestacjonarni natomiast będą mogli pogodzić pracę zawodową ze studiami, które będą od nich wymagały zjawiania się na weekendowych zjazdach.
Uczelnie w Warszawie, które oferują możliwość podjęcia studiów na kierunku Wzornictwo są zarówno publiczne, jak i prywatne. Kandydaci aspirujący do zasilenia grona jednej z uczelni niepublicznych będą musieli liczyć się z opłatami.
Proces rekrutacji
Pierwszym krokiem, rozpoczynającym procedurę rekrutacyjną, jest wszystkim dobrze znana elektroniczna rejestracja kandydatów. W jej ramach należy uzupełnić podany na stronie internetowej uczelni formularz o wyniki uzyskane na maturze lub dyplomie kończącym studia pierwszego stopnia.
Do zwieńczenia procesu rekrutacji będziesz potrzebował już tylko kilku dokumentów. Kserokopię świadectwa dojrzałości wraz z oryginałem, fotografię o wymiarach 35X45mm oraz wypełniony wniosek o przyjęcie na studia dostarczysz na biurko komisji rekrutacyjnej.
STUDIA W WARSZAWIE - ważne informacje
WZORNICTWO - ważne informacje
Wynikiem tego, że uczelnie w Warszawie w jak najdokładniejszy sposób starają się zadbać o komfort edukacji swoich studentów, jest powstanie Wzornictwa w trybie niestacjonarnym (zaocznym). Wielu absolwentów szkół średnich pragnie jak najszybciej rozpocząć samodzielne, dorosłe, niezależne życie i nie rezygnować tym samym z szansy na podjęcie studiów.
W związku z tym wybierają niestacjonarny tryb kształcenia, który polega na uczestnictwie w weekendowych zjazdach, które odbywają się dwa bądź cztery razy w każdym miesiącu, zależnie od aktualnego rozkładu świąt i dni ustawowo wolnych od pracy.
dowiedz się więcej na temat kierunku wzornictwo studia zaoczne w Warszawie
Każdy kandydat na Wzornictwo w trybie niestacjonarnym powinien zdawać sobie sprawę z obowiązku regularnego opłacania semestrów lub lat nauki. Różnorodność cen ustalanych przez konkretne uczelnie sprawia, że nie sposób podać konkretnej wartości, jaką należy zgromadzić do opłacenia studiów na kierunku Wzornictwo. Jeżeli jesteś zainteresowany tym kierunkiem kształcenia, odwiedź stronę internetową wybranej uczelni lub skontaktuj się z dziekanatem bądź sekretariatem.
dowiedz się więcej na temat cen za studia na kierunku wzornictwo - ceny w Warszawie
Interesujesz się studiami na kierunku Wzornictwo w Warszawie i jesteś ciekaw, jakie opinię na ich temat mają studenci?
Piotr, student pierwszego roku Wzornictwa w Warszawie, mówi:
„Wzornictwo to jedyny kierunek studiów, który brałem pod uwagę przy wyborze dalszej ścieżki kształcenia. Nie tylko zapewnia dobre perspektywy zawodowe, ale również pozwala na doskonalenie talentu artystycznego, co jest dla mnie bardzo ważne. Uważam, że każdy, kto choć przez chwilę rozważał podjęcie studiów na tym kierunku, nie zawiedzie się.”
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.
Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie
#MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia