Jak napisać opowiadanie? Te zasady musi znać każdy uczeń przed egzaminem ósmoklasisty

Jak napisać opowiadanie? Te zasady musi znać każdy uczeń przed egzaminem ósmoklasisty

Jak napisać opowiadanie? Te zasady musi znać każdy uczeń przed egzaminem ósmoklasisty

10.10.2022

Jak napisać opowiadanie? Te zasady musi znać każdy uczeń przed egzaminem ósmoklasisty

Opowiadanie jest jedną z pisemnych form wypowiedzi, która dość często pojawia się na egzaminie ósmoklasisty. Właśnie dlatego uczeń przystępujący do tego ważnego „sprawdzianu” powinien idealnie znać zasady pisania opowiadania.

Opowiadanie charakteryzuje się dość swobodną strukturą, dlatego przez większość uczniów uważane jest za dość łatwą formę wypowiedzi pisemnej. Dodatkowo uczeń, pisząc opowiadanie może dać upust swojej wyobraźni. Również piszący (czyli narrator) decyduje, które elementy opowiadania opisać szerzej, a które jedynie nakreślić lub w ogóle ich nie uwzględnić.

Ta forma wypowiedzi jest również bardzo pojemna, ponieważ może zawierać elementy opisu, sprawozdania, charakterystyki, reportażu, pamiętnika lub dziennika. Tłumaczymy, jak napisać opowiadanie i na co uczeń koniecznie musi zwrócić uwagę.

Jak napisać opowiadanie? Pamiętaj o podziale

Opowiadanie, podobnie jak rozprawka, musi składać się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia.

Wstęp – powinna w nim zostać zarysowana akcja opowiadaniach.

Rozwinięcie – to właśnie w tej części opowiadania czytelnik ma poznać główne losy bohaterów oraz przygody, które ich spotykają.

Zakończenie – jest to podsumowanie toczącej się w opowiadaniu akcji i domknięcie losów bohaterów.

Pisząc opowiadania na egzaminie ósmoklasisty, uczeń powinien przestrzegać powyższego schematu opowiadania.

WAŻNE: W opowiadaniu trzeba ściśle trzymać się układu chronologicznego zdarzeń. W tym przypadku nie można pozwolić, by fantazja wzięła górę. Wbrew temu, co może się wydawać i pozornej swobody pisania opowiadania – wymaga ono szczegółowego zaplanowania tego, co chce się w nim przekazać.

Jak napisać opowiadanie – najważniejsze zasady

Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, jak napisać opowiadanie krok po kroku. Trzymając się tych zasad podczas pisania opowiadania na egzaminie ósmoklasisty – z pewnością zrobisz to dobrze, a twoja praca zostanie wysoko oceniona.

 

Zasady pisania opowiadania:

  • Całe opowiadanie musi być napisane w jednym czasie.
  • Należy starannie zaplanować kompozycję opowiadania.
  • Tam, gdzie to możliwe, warto wprowadzać dialogi.
  • Wykorzystuj również inne formy wypowiedzi – elementy charakterystyki lub opisu.
  • Pamiętaj, że zakończenie musi być spójne z całością opowiadania.
  • Używaj bogatego słownictwa.
  • Pamiętaj, żeby początek opowiadania był ciekawy (to właśnie on ma rozbudzić zainteresowanie w czytelniku). Również rozwinięcie i zakończenie opowiadania musi być wartościowe.
  • Korzystaj z wyrażeń i zwrotów, które będą spoiwem pomiędzy poszczególnymi częściami opowiadania (wstępem, rozwinięciem i zakończeniem).
  • Na początku dobrze przemyśl, co będzie zawierało twoje opowiadanie. Pamiętaj również, że dobre opowiadanie powinno zawierać punkty kulminacyjne.
  • Przed rozpoczęciem pisania opowiadania stwórz sobie krótki plan wydarzeń. Pomoże ci on w sytuacji, gdy nie będziesz wiedział, co dalej pisać. Dzięki niemu zachowasz również chronologię wydarzeń.
  • Pamiętaj, by nie mieszać czasu przeszłego z teraźniejszym (historia ma być logiczna i spójna).
  • Gdy skończysz pisać – przeczytaj swoje opowiadanie. Dzięki temu sprawdzisz wszystkie błędy ortograficzne, interpunkcyjne, składniowe oraz stylistyczne. Zwróć również uwagę na to, czy twoje opowiadanie ma trójdzielną kompozycję.
  • Wprowadzając dialog, musisz użyć myślnika lub cudzysłowu.
  • Nie skupiaj się jedynie na relacjonowaniu zdarzeń, wprowadzaj również opisy przeżyć, opisy przyrody.

 

Wprowadzanie do opowiadania dialogów – mowa zależna i mowa niezależna

Wprowadzając dialogi do opowiadania, ważne jest, by rozróżniać mowę zależną i mowę niezależną. Oto przykłady, które ci w tym pomogą:

  • Monika powiedziała, żebyśmy poszły razem na zakupy – przykład mowy zależnej.
  • Monika powiedziała „chodźmy razem na zakupy” - przykład mowy niezależnej. Pamiętaj, że w tym przypadku wypowiedź danej osoby musisz zaznaczyć myślnikiem lub ująć ją w cudzysłów.

Jak napisać opowiadanie - przykład z egzaminu ósmoklasisty

W internecie można znaleźć wiele przykładów opowiadań, warto jednak zwrócić uwagę, czy pochodzą one z wiarygodnych źródeł i rzeczywiście są poprawnie napisane. Poniżej prezentujemy polecenie i przykładowe opowiadanie z egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku.

Polecenie: Napisz opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

Zasady oceniania opowiadania na egzaminie ósmoklasisty

  • Realizacja tematu wypowiedzi: 2 punkty – wypowiedź zgodna z formą wskazaną w poleceniu (opowiadanie twórcze); zawiera wszystkie elementy określone w poleceniu (uczeń napisał opowiadanie o wspólnej przygodzie z bohaterem lektury obowiązkowej oraz wykazał się znajomością przywołanego utworu literackiego – Mały Książę); w całości dotyczy problemu wskazanego w poleceniu.

  • Elementy twórcze: 5 punktów – funkcjonalna narracja; logiczny układ zdarzeń; urozmaicona fabuła, w tym funkcjonalne wykorzystanie opisu, charakterystyki postaci, określenie czasu i miejsca akcji, pojawia się zwrot akcji, dialog; twórcze wykorzystanie treści utworu Mały Książę.

  • Kompetencje literackie i kulturowe: 2 punkty – funkcjonalne wykorzystanie znajomości lektury obowiązkowej (Mały Książę); poprawność rzeczowa.

  • Kompozycja tekstu: 2 pkt – zgodna z formą wypowiedzi, wypowiedź spójna i logiczna podzielona na funkcjonalne, graficznie wyodrębnione akapity.

  • Styl: 2 pkt – odpowiedni do treści i formy wypowiedzi, jednolity.

  • Język: 4 pkt – szeroki zakres środków językowych (zróżnicowana składnia, leksyka) umożliwiających pełną i swobodną realizację tematu.

  • Ortografia: 2 pkt – praca bez błędów ortograficznych.

  • Interpunkcja: 1 pkt – praca bez błędów interpunkcyjnych.

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia