Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty z matematyki 2023: jakie zadania mogą się pojawić?

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty z matematyki 2023: jakie zadania mogą się pojawić?

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty z matematyki 2023: jakie zadania mogą się pojawić?

22.05.2023

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty z matematyki 2023: jakie zadania mogą się pojawić?

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się już 24 maja 2023 r. Najpierw uczniowie zmierzą się z językiem polskim, kolejnego dnia z matematyką, a następnego – z językiem obcym nowożytnym (najczęściej jest nim język angielski).

To jednak matematyka budzi wśród uczniów najwięcej emocji, ponieważ dla wielu z nich uchodzi za najtrudniejszy przedmiot. Jak co roku, uczniowie w ostatniej chwili szukają w internecie "pewniaków", czyli zadań, w związku z którymi istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się na teście. Nie należy jednak mylić tego z przeciekami – taka praktyka jest niedozwolona.

Podczas rozwiązywania arkuszy egzaminacyjnych CKE z matematyki uczniowie mogą zauważyć, że pewne typy zadań pojawiają się niemal w każdym z nich. To właśnie są "pewniaki". Poniżej wyjaśniamy, czego konkretnie dotyczą te "pewniaki" z matematyki. Sprawdźcie, czy wiedzę i umiejętności związane z tego typu zadaniami macie już opanowaną.

Pewniaki z matematyki na egzaminie ósmoklasisty w 2023 roku

Zadania na egzaminie ósmoklasisty są układane zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi opublikowanymi w Informatorze do tego egzaminu (w tym roku należy je czytać razem z Aneksem). Zapewne na egzaminie ósmoklasisty w 2023 roku pojawią się zadania z następujących obszarów:

  • zadania tekstowe dotyczące geometrii, w tym obliczanie pola powierzchni, obliczanie objętości, ale także procentów i ułamków.
  • zadania zamknięte: wartości wyrażeń ułamkowych, wartości pierwiastków, odczytywanie danych z osi.
  • zadania wyboru wymagające obliczeń lub uzasadnienia np. Oceń prawdziwość podanych zdań lub Uzasadnij, że ten trójkąt jest prostokątny, a także Podaj wszystkie możliwości i zapisz rozwiązanie.

 

Egzamin ósmoklasisty ma na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności ucznia kończącego szkołę podstawową z następujących obszarów:

  • Równania z jedną niewiadomą,
  • Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych,
  • Działania na potęgach i pierwiastkach,
  • Wyrażenia algebraiczne i ich przekształcenia,
  • Równania z jedną niewiadomą,
  • Elementy rachunku prawdopodobieństwa,
  • Kąty, wielokąty i koła.

Zadania, które powtarzają się na egzaminie ósmoklasisty

Co roku na egzaminie ósmoklasisty powtarzają się konkretne typy zadań. Dotyczą one między innymi zadań z obliczaniem procentów, działań w układzie współrzędnych, zadań z geometrii (na przykład wyliczania kątów), działań na pierwiastkach i potęgach oraz wyliczania średniej arytmetycznej.

Uczeń powinien także prawidłowo odczytywać wzory i robić obliczenia na ułamkach zwykłych. Bardzo ważne są również umiejętności z zakresu geometrii, takie jak na przykład obliczanie długości odcinka danej figury na podstawie dostępnych danych i znanych wzorów.

Ósmoklasiści powinni pamiętać też o tym, że nie wszystkie zadania punktowane są tak samo. Za zadania otwarte można uzyskać więcej punktów, niż w przypadku zadań zamkniętych. Dodatkowo w zadaniach otwartych do zdobycia maksymalnej liczby punktów nie wystarczy jedynie poprawna odpowiedź, ale liczy się także sposób rozwiązania.

dowiedz się więcej egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki

Na czym polega różnica przecieków z matematyki od pewniaków?

Każdy uczeń musi pamiętać, że pewniaki nie są przeciekami. To, co może pojawić się na egzaminie ósmoklasisty z matematyki można wywnioskować, bazując na arkuszach z lat poprzednich. I nie chodzi o konkretne zadanie lub konkretne liczby, a pewien powtarzający się typ zadań, które pojawiają się na tym teście.

Pewniaki, czyli rodzaje zagadnień, są po prostu przykładami zadań zgodnymi z wymaganiami podanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Z kolei przecieki to niezgodna z prawem metoda udostępniania zadań, które pojawią się na egzaminie ósmoklasisty.

Są one udostępniane przed jego rozpoczęciem. Często zawierają dokładne numery zadań, treść, a niekiedy również gotowe rozwiązania w przypadku zadań zamkniętych. Najważniejsze: rozpowszechnianie przecieków jest nielegalne. W przypadku wykrycia takiego zachowania podczas egzaminu ósmoklasisty – cały egzamin może zostać unieważniony, a uczniowie będą musieli pisać go po raz kolejny.

Jak dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z matematyki?

Żeby dobrze przygotować się do egzaminu z matematyki, szalenie ważne jest powtórzenie najważniejszych zagadnień ze wszystkich działów. Skup się zarówno na prostych, podstawowych zadaniach, jak i na bardziej złożonych.

Regularne rozwiązywanie zadań pomoże ci rozwijać umiejętności i zapamiętywać różne metody ich rozwiązywania. Warto też skupić się na rozwiązywaniu arkuszy egzaminacyjnych z lat poprzednich – to właśnie wtedy można wyćwiczyć "pewniaki", które pojawiają się co roku na teście.

Takie ćwiczenia, jeśli będziecie rozwiązywać arkusze zgodnie z przeznaczonym czasem – pomogą wam też oswoić się z tempem pracy, który będzie obowiązywał na egzaminie.

Nauka jednak to nie wszystko. Uczniowie muszą zadbać też o inne rzeczy, które, choć z pozoru wydają się mniej istotne, wcale takie nie są. Ważne jest, aby zadbać o swoje samopoczucie i kondycję psychiczną przed egzaminem. Staraj się być dobrze wyspany, zdrowo się odżywiać i utrzymywać aktywność fizyczną. Zrelaksuj się też przed egzaminem.

czytaj dalej jak się przygotować do egzamiu ósmoklasisty z matemtatyki

Najważniejsze informacje o egzaminie ósmoklasisty z matematyki w 2023 roku

Egzamin z matematyki odbędzie się 24 maja 2023 roku. Będzie on trwał 100 minut. Podczas niego uczniowie zmierza się zarówno z zadaniami otwartymi, jak i zamkniętymi. Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów (dostępne są aneksy do tych informatorów obowiązujące w latach szkolnych 2022/2023 oraz 2023/2024).

Każdy uczeń powinien mieć przy sobie na egzaminie długopis lub pióro z czarnym tuszem. Na egzaminie z matematyki potrzebna będzie także linijka. Nie należy brać ze sobą ołówka – ponieważ uczniowie będą mieli obowiązek wykonywania rysunków długopisem. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek. Uczeń może mieć przy sobie wodę mineralną, jednak wcześniej musi zerwać z niej etykietę.

czytaj dalej co można wnieść na egzamin ósmoklasisty

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia