Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
21.10.2024
Już za chwilę rozpoczną się tegoroczne egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie przystąpią do zdawania trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Jakie zasady obowiązują na egzaminach? Co wolno, a czego nie wolno? Sprawdź, jak będą wyglądać egzaminy ósmoklasistów!
Ostatni taki egzamin
Egzamin ósmoklasisty 2025 będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w podstawie programowej.
Tegoroczne egzaminy rozpocznie język polski (wtorek, 13 maja), po którym odbędzie się egzamin z matematyki (środa, 14 maja) oraz z języka obcego nowożytnego (czwartek, 15 maja). Uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą mogli zasiąść do wypełniania arkuszy egzaminacyjnych, będą mogli skorzystać z terminu dodatkowego, w dniach 10 – 12 czerwca.
Co znajdziesz w artykule
Egzamin ósmoklasisty 2025 odbywa się według jasno określonego harmonogramu. Zacznijmy od tego, że każdy uczeń losuje swoje miejsce w sali egzaminacyjnej, a zatem nie można usiąść w dowolnym, najbardziej podobającym się nam punkcie. Przed wejściem do sali zdający losują numery stolików, przy których wypełniać będą egzaminacyjne arkusze. Wyjątek stanowią uczniowie o specjalnych potrzebach, na przykład korzystający z aplikacji do pomiaru insuliny – na nich czekać będą miejsca wskazane przez komisję.
Zanim zabierzemy się do rozwiązywania zadań, sprawdźmy czy otrzymaliśmy kompletny arkusz, a dane na nich naznaczone (numer PESEL) są prawidłowe. Wszelakie błędy i nieprawidłowości należy od razu zgłosić przewodniczącemu zespołu nadzorującego przeprowadzenie egzaminu.
Pilnujmy czasu! Oczywiście, nie chodzi o to, aby stresować się upływającymi minutami. Spokojnie, zdążymy rozwiązać wszystkie zadania, ale trzymajmy rękę na pulsie i spoglądajmy na zegar, który będzie dostępny w sali.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty oparte jest na licznych zasadach oraz regulaminie, do którego musi przystosować się każdy uczeń. Oznacza to, że istnieje lista przedmiotów-rzeczy, które można wnieść na salę egzaminacyjną, jak również lista rzeczy zabronionych. Oto najważniejsze zasady, których należy przestrzegać:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Uczniowie przystępują do egzaminów z trzech przedmiotów. Każdy z nich różni się nie tylko tematyką, ale i czasem wykonywania poleceń. Najdłuższym egzaminem jest ten z języka polskiego - 120 minut, na matematykę przeznaczono 100 minut, natomiast egzamin z języka obcego potrwa 90 minut.
Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9:00. Jeśli punktualność nie jest naszą mocną stroną, to tym razem musi być inaczej. Po rozdaniu wszystkich arkuszy, spóźnieni uczniowie nie zostaną wpuszczeni do sali egzaminacyjnej. Wyjątek mogą stanowić uzasadnione przypadki.
Sprawdź ile trwają egzaminy ósmoklasisty
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wyniki tegorocznych egzaminów ósmoklasistów zostaną ogłoszone w środę, 4 lipca. Każdy zdający będzie mógł samodzielnie sprawdzić wyniki z egzaminu z każdego przedmiotu (zarówno rezultat ogólny, jak i wynik za rozwiązanie każdego zadania) na stronie internetowej: https://ziu.gov.pl Login oraz hasło do logowania można otrzymać od dyrektora szkoły, w której zdaje się egzamin. Co ważne, każdy uczeń ma prawo do wglądu w swoją pracę.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|