Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
15.01.2025
Jeśli nie udało się przeczytać wszystkich lektur przed maturą, z pomocą mogą przyjść różnorodne opracowania, które w zwięzłej formie przedstawiają najważniejsze informacje o utworze. Również w przypadku książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall.
Przed egzaminem maturalnym z języka polskiego maturzyści mają pełne ręce roboty. Muszą nie tylko opanować wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim przeczytać wiele lektur, które są podstawą do analizy i interpretacji tekstów na egzaminie. Sprawdź lista lektur matura 2025
Zapoznanie się z różnorodnymi utworami literackimi pozwala lepiej zrozumieć konteksty historyczne, kulturowe i społeczne, a także rozwija umiejętność krytycznego myślenia. Sprawdź arkusze maturalne
Im więcej lektur przeczytają, tym lepiej będą przygotowani do zmierzenia się z wymaganiami egzaminacyjnymi. Jedną z takich lektur, z którą muszą zapoznać się uczniowie przystępujący do egzaminu dojrzałości jest dzieło Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem".
Spis treści
Oto lista pytań jawnych do lektury "Zdążyć przed Panem Bogiem":
sprawdź opracowane pytania jawne matura 2025
Dalsza część artykułu pod reklamą
"Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall to reportaż o wyjątkowej sile, który porusza wiele ważnych kwestii. Oto najważniejsze zagadnienia, które pojawiają się w tej lekturze:
Holocaust i powstanie w getcie warszawskim - książka jest przede wszystkim świadectwem tragicznych wydarzeń II wojny światowej, a w szczególności powstania w getcie warszawskim. Autorka, poprzez rozmowy z Markiem Edelmanem, jednym z ostatnich żyjących powstańców, przybliża czytelnikowi atmosferę tamtych czasów, walkę o przetrwanie i ogrom cierpienia.
Sens życia i śmierci w obliczu zagłady - Krall stawia fundamentalne pytania o sens istnienia człowieka w obliczu totalnej zagłady. Czy w takich warunkach można zachować godność? Jakie wartości są najważniejsze w walce o przetrwanie?
Rola lekarza w czasie wojny - postać Marka Edelmana, lekarza i uczestnika powstania, pozwala na refleksję nad rolą medyka w ekstremalnych warunkach. Edelman staje się symbolem walki o życie, ale także symbolem bezradności wobec ogromu zła.
Pamięć i przekazanie historii - autorka podkreśla znaczenie pamięci o ofiarach Holocaustu. Poprzez rozmowy z Edelmanem chce utrwalić świadectwo tamtych wydarzeń i przekazać je następnym pokoleniom.
Moralność i etyka w czasie wojny - książka skłania do refleksji nad moralnymi dylematami, przed którymi stawali ludzie w czasie wojny. Jakie decyzje podejmować w sytuacji, gdy życie ludzkie jest zagrożone? Jakie wartości są najważniejsze w obliczu zła?
Relacja między życiem a śmiercią - Krall porusza temat granicy między życiem a śmiercią, a także kwestię godnej śmierci. Edelman, jako lekarz, zmaga się z pytaniami o przedłużanie życia w sytuacji beznadziejnej.
sprawdź
matura 2025 polski - podstawowy
Dalsza część artykułu pod reklamą
Głównymi bohaterami "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall są:
Marek Edelman - jest to postać rzeczywista, lekarz i jeden z ostatnich żyjących powstańców w getcie warszawskim.
„Wacław” – Mecenas Henryk Woliński – jest autorem jedenego z pierwszych raportów a akcji likwidacyjnej w gettcie.
Celina – Cywia Lubetkin – ocalała z powstania.
Zbigniew Młynarski „Kret” - uczestnik akcji AK.
Profesor Jan Moll – chirurg w Radomiu podczas drugiej wojny światowej, Marek Edelman był jego asystentem, gdy zaczął zajmować się kardiochirurgią.
Adam Czerniaków – I prezes gminy żydowskiej w gettcie.
Henryk Grabowski – ukrywał broń, a także ukrywał żydowskich przyjaciół.
Pola Lifszyc – najpierw udało jej się ucic z getta, jednak później do niego wróciła, razem z matką wszła do wagonów.
Michał Klepfisz - chemik, który uczył Żydów wykonywania materiałów.
Doktor Teodozja Goliborska – była lekarką, a także współautorką pracy naukowej „Choroba głodowa”.
Zalman Frydrych – Zygmunt – poprosił Edelmana, by po wojnie odnalazł jego córkę.
Arie (Jurek) Wilner – łącznik ŻOB z AK, był inicjatorem zbiorowego samobójstwa na Miłej.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Książka przenosi nas do getta warszawskiego podczas II wojny światowej, głównie w czasie powstania w 1943 r. Akcja książki rozgrywa się głównie podczas i tuż po powstaniu w getcie, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku.
Jednocześnie, poprzez wspomnienia Marka Edelmana, przenosimy się również w czasie do współczesności, kiedy to autorka przeprowadza z nim wywiad. To połączenie przeszłości i teraźniejszości nadaje książce wyjątkową głębię i pozwala nam lepiej zrozumieć traumatyczne przeżycia bohaterów.
Miejscem akcji jest przede wszystkim getto warszawskie, czyli zamknięte, odizolowane od reszty miasta getto, w którym Niemcy gromadzili Żydów.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wybuch powstania w getcie warszawskim (19 kwietnia 1943 r.)
Walki powstańców żydowskich z oddziałami niemieckimi
Tragiczna śmierć przywódcy powstania - Mordechaja Anielewicza
Akcje bohaterów powstania, takie jak zdobycie bunkra na Stawkach czy próba przedostania się do lasów
Decyzja o ucieczce z płonącego getta
Wizyta Marka Edelmana w szpitalu Umschlagplatz
Koniec powstania i wysiedlenie pozostałych mieszkańców getta
Dalsza część artykułu pod reklamą
Lista lektur maturalnych jest co roku aktualizowana, a zatem konkretna pozycja może pojawić się na maturze jednego roku, ale w kolejnym również.
Nie istnieje ogólnodostępna baza danych z dokładnymi informacjami o wszystkich pytaniach maturalnych z przeszłych lat, dlatego trudno jednoznacznie określić, kiedy pojawiło się takie pytanie bazujące na książcee "Zdążyć prezd Panem Bogiem".
Nie był to temat wypracowania od 2012 roku. Na pewno książka ta pojawiła się w 2024 roku na maturze próbnej. Uczniowie musieli zaznaczyć, jaki gatunek reprezentuje książka Hanny Krall, ale także uzasadnić swój wybór odwołując się do podanego fragmentu.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Opinie zdających maturę w latach ubiegłych na temat konkretnych lektur, w tym "Zdążyć przed Panem Bogiem", są niezwykle cenne, ale warto pamiętać, że są one subiektywne i zależą od wielu czynników.
Powodem są różne preferencje czytelnicze, które nie muszą pokrywać się z naszymi. Ważny jest także program nauczania i indywidualne doświadczenia.
W sieci nie ma opini na temat tej lektury, jednak warto zapytać o zdanie starszych kolegów, którzy egzamin dojrzałości mają już za sobą. Z pewnością będą mieć kilka cennych uwag, na co dokładnie zwrócić uwagę przy czytaniu lub analizowaniu tej właśnie lektury.
Zobacz także
matura 2025 polski - podstawowy
matura 2025 polski - rozszerzony
matura 2025 matematyka - podstawowa
matura 2025 matematyka - rozszerzona
matura 2025 angielski - podstawowy
matura 2025 angielski - rozszerzony
matura 2025 niemiecki - podstawowy
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia