27.03.2024
Studia na kierunku analityka chemiczna i spożywcza na Politechnice Bydgoskiej to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).
Studia na kierunku analityka chemiczna i spożywcza w PB | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
Analityka chemiczna i spożywcza główne przedmioty:
Analityka chemiczna i spożywcza jest dyscypliną, która niektórym może wydawać się niespójna poprzez zestawienie przestrzeni chemicznej ze spożywczą, ale nie ma w tym niczego błędnego, wszakże chemia występuje dosłownie wszędzie i jest niezwykle istotną częścią naszego życia. Surowce, produkty, procesy – to najważniejsze wyrazy, jakie powinien posiadać w swoim słowniku kandydat na kierunek Analityka chemiczna i spożywcza. A w której uczelni go odnajdziemy? Na Politechnice Bydgoskiej, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego stopnia.
Założeniem kształcenia jest poznanie najnowszych trendów we współczesnej analityce w zakresie stosowania poszczególnych procedur i technik analitycznych w praktyce. Studenci zapoznają się z nowoczesnymi technikami analitycznymi, rozwojem oraz zastosowaniem nowych procedur analitycznych, zagadnieniami transportu próbek i obróbki wstępnej próbek środowiskowych, walidacją i kalibracją urządzeń pomiarowych, czy też organizacją i pracą laboratorium. Analityka chemiczna i spożywcza w PB to kierunek prowadzony zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Jakie przedmioty składają się na program nauczania kierunku Analityka chemiczna i spożywcza? Na przykład: ekologiczne i etyczne problemy w produkcji chemicznej, fizyka, chemia fizyczna, chemia analityczna, podstawy technologii chemicznej, inżynieria chemiczna i procesowa, informacja naukowo- techniczna, jakościowa analiza chemiczna, analiza instrumentalna, nowoczesne techniki analityczne, mikrobiologia żywności, analityka zanieczyszczeń środowiska, toksykologia żywności, żywność funkcjonalna, współczesne trendy w analizie materiałów.
Analityczne umysły zawsze były i będą w cenie, zatem warto rozwijać w sobie takie umiejętności. Zachętą do tego może być przestrzeń zawodowa, która powiększa się i wciąż poszukuje nowych specjalistów. Jaka przyszłość czeka absolwentów omawianego przez nas kierunku? Osoby, które ukończyły Analitykę chemiczną i spożywczą na Politechnice Bydgoskiej znajdą zatrudnienie w przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego, spożywczego, farmaceutycznego, kosmetycznego, włókienniczego, w laboratoriach małych firm produkcyjnych czy laboratoriach jednostek badawczo-rozwojowych, jak również w laboratoriach analiz sądowych, kryminalistycznych oraz celnych. Ponadto, otwarte drzwi czekają w jednostkach kontrolno- pomiarowych, laboratoriach urzędów i instytucji zajmujących się kontrolą i badaniem żywności oraz ochroną środowiska.
Kierunki studiów w Bydgoszczy tworzą razem długą listę interesujących dyscyplin i jedną z nich jest na pewno Analityka chemiczna i spożywcza.
Weronika, studentka Analityki chemicznej i spożywczej mówi:
„Wybrałam naukę w PB, ponieważ znalazłam tutaj takie kierunki studiów, których nie ma nigdzie indziej i był to dla mnie sygnał, że właśnie na tej uczelni zdobędę nowoczesne, unikatowe wykształcenie.”
Studia na kierunku analityka chemiczna i spożywcza prowadzone są przez Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Bydgoskiej zlokalizowany przy ul. Seminaryjnej 3 w Bygdoszczy.
Kontakt:
tel. 52 373-90-50
STUDIA W BYDGOSZCZY - ważne informacje
ANALITYKA CHEMICZNA I SPOŻYWCZA - ważne informacje
Absolwent kierunku Analityka chemiczna i spożywcza na Politechnice Bydgoskiej może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Absolwent kierunku Analityka chemiczna i spożywcza na Politechnice Bydgoskiej może znaleźć zatrudnienie w:
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku analityka chemiczna i spożywcza brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
język polski, język obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, informatyka
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Studia na kierunku Analityka chemiczna i spożywcza - wszystko co musisz wiedzieć
Politechnika Bydgoska kierunki