Studia chemiczne

Największy wybór studiów

chemicznych w Polsce

Odkryj ponad 20 kierunków chemicznych i sprawdź gdzie możesz studiować 

 

 

2020/2021

Studia chemiczne

Czujesz chemię do chemii? Warto byś przyjrzał się studiom chemicznym, oferowanym przez uczelnie wyższe. Może któryś z nich odpowiada twoim oczekiwaniom i planom zawodowym?
Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

KIERUNKI CHEMICZNE

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI CHEMICZNE

Miasto
SORTOWANIE:
A
B
C
D
E
F
G
I
K
L
M
N
P
S
T
Z
Rozwiń

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH SĄ STUDIA CHEMICZNE

Miasto
SORTOWANIE:

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

ZOBACZ, CO WYBIERAJĄ INNI

Miasto
SORTOWANIE:

POKAŻ WSZYSTKIE

STUDIA CHEMICZNE - PODYPLOMOWE

Miasto
SORTOWANIE:
A
B
C
chemia - studia podyplomowe
chemia kosmetyczna - studia podyplomowe
chemia praktyczna - studia podyplomowe
chemia w szkole - studia podyplomowe
chemia żywności
chemical and process engineering
E
enologia - studia podyplomowe
F
I
J
K
M
N
nauczanie chemii - studia podyplomowe
O
P
R
radioekologia - studia podyplomowe
S
szkoła doktorska biomedchem
T
W
Z
Rozwiń

Trzeba wiedzieć

Jak wyglądają studia na kierunkach chemicznych

Jak wyglądają studia na kierunkach chemicznych

Chemia to szeroka dziedzina, która dzieli się na poszczególne dyscypliny. Dlatego w ofertach dydaktycznych uczelni znajdziemy nie tylko kierunek o nazwie „Chemia”, ale znacznie więcej, które stanowią jej gałęzie. Analityk chemiczna, Chemia budowlana, Chemia w kryminalistyce, Nanotechnologia, Technologia chemiczna – to część kierunków kształcenia, spośród których wybierać mogą pasjonaci chemii.

 

Ale który kierunek, w takim razie, wybrać? Wszystko zależy od naszych zainteresowań i pomysłów na przyszłość. Omawiając studia chemiczne należy wyjść od tego, co proponuje nam „zwykła” chemia. Nauka na tym kierunku daje studentom wiedzę i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień chemii, które oparte są na podstawach nauk matematyczno- przyrodniczych.

Niemal każdy kierunek o nazwie Chemia oferuje liczne specjalności, wśród których wymienić można: Kontrolę jakości w chemii, Chemię biomedyczną, Chemię materiałów polimerowych, czy Chemię medyczną.

 

Jakie przedmioty realizowane są w programie nauczania?

Na przykład:

 • chemia ogólna i nieorganiczna,
 • matematyka,
 • chemia fizyczna,
 • chemia organiczna,
 • chemia analityczna,
 • chemia stosowana,
 • biodegradacja polimerów,
 • analiza instrumentalna,
 • chemia sądowa.

 

Czy harmonogramy zajęć innych kierunków chemicznych wyglądają podobnie?

W pewnym procencie na pewno tak. Biorąc za przykład kierunek Chemia budowlana widzimy, że w programie nauczania widnieją takie przedmioty, jak: chemia ogólna i nieorganiczna, matematyka, chemia fizyczna, materiały budowlane i instalacyjne, grafika inżynierska, chemia analityczna, zarządzanie jakością i produktami chemii budowlanej. Studia chemiczne prowadzone są według podziału na pierwszy i drugi stopień, czyli na studia inżynierskie i magisterskie.

 

Czym powinien wyróżniać się kandydat na takie studia?

Powinien posiadać umysł ścisły, umiejętność logicznego myślenia, jak również mieć w sobie choć odrobinę kreatywności i, co chyba oczywiste, potrzebę odkrywania. Jak widać, studia chemiczne nie należą do tych, które można wybrać bez głębszego zastanowienia, czy też z braku innych pomysłów na wyższe kształcenie. Śmiało można stwierdzić, że to studia dla wybranych. Jeśli chemia jako przedmiot w szkole sprawia nam choć najmniejsze problemy, to musimy wiedzieć, że wybierając ją na obszar kształcenia wyższego nie jest najtrafniejszym pomysłem.

 

 

 

 

Ile trwają studia kierunkach chemicznych

Ile trwają studia kierunkach chemicznych

Studia chemiczne przebiegają według podziału na pierwszy i drugi stopień, czyli trwają łącznie pięć lat. Warto dokładnie zaznajomić się z ofertami dydaktycznymi wybranej przez nas uczelni, gdyż istnieją kierunki chemiczne, które realizowane są tylko na jednym ze stopni.

 

Co ważne, aby wyruszyć w drogę zawodową nie potrzebujemy dodatkowych kursów, konkursów aplikacyjnych, czy też innych dokumentów uprawniających nas do wykonywania zawodu. Uzyskany na uczelni dyplom jest naszą przepustką do pracy. Naturalnie, zakończenie nauki na studiach nie oznacza końca nauki w ogóle. W każdym zawodzie, w każdej dziedzinie należy trzymać rękę na pulsie, dokształcać się i zbierać informację, aby być na bieżąco, rozwijać się i zwyczajnie nadążać za światem nauki, który jest przecież dość dynamiczny.

Zobacz jakie są: studia chemiczne I stopnia  |  studia chemiczne II stopnia

 

 

Jakie wymagania / co zdawać na na maturze

Jakie wymagania / co zdawać na na maturze

Nie powinno być dla nikogo specjalnym zaskoczeniem, że najważniejszym przedmiotem branym pod uwagę w procesie rekrutacji na studia chemiczne jest chemia. Równie istotna bywa matematyka, gdyż na studiach nie unikniemy obliczeń. Brzmi poważnie? Raczej tak. Dlatego kierunek kształcenia należy wybrać świadomie. Studia chemiczne nie należą do najłatwiejszych, a co za tym idzie nie należą do takich, które można przejść bez większego wysiłku.

 

Nie ma w nich nauki na pamięć, czyli nie da się wbić do głowy całej masy regułek, a potem powtórzyć ich na egzaminie. Studia chemiczne to

 • praca w laboratorium,
 • szeregi wzorów,
 • działań i obliczeń,
 • przewidywanie reakcji i różnych rozwiązań.

 

W wielu przypadkach należy posiłkować się wiedzą z zakresu fizyki, natomiast we wszystkich przypadkach warto dbać o systematyczność pozyskiwania wiedzy, gdyż w chemii bardzo często „jedno wynika z drugiego”.

Dlatego do tematu rekrutacji trzeba podejść poważnie i określić, że najważniejszym wymogiem na te studia jesteśmy my sami, a dokładniej rzecz ujmując nasza wiedza z zakresu chemii, zainteresowanie tą dziedziną i szczera chęć kształcenia się w jej obszarze. Jeśli nasza znajomość chemii ogranicza się tylko do tego, że obiło się nam o uszy nazwisko Mendelejew, to lepiej czym prędzej porzucić pomysł, aby startować na kierunku z nią związane. Jeśli jakimś trafem dostalibyśmy się na studia, to byłoby nam na nich, po prostu, ciężko.

Kierunki chemiczne zobacz co zdawać na maturze

 

Jaka praca po studiach kierunkach chemicznych

Jaka praca po studiach kierunkach chemicznych

Praca związana z dziedziną chemii to nie tylko praca naukowa, choć rzeczywiście niemałe grono absolwentów wybiera właśnie taką drogę podejmując się kontynuacji badań i pracy na uczelni, również poprzez studia na innych kierunkach.

 

Postęp technologiczny sprawił, że zawodów, w których istotna jest wiedza chemiczna jest znacznie więcej, a potwierdzeniem tego zjawiska jest ilość specjalności na kierunku o nazwie chemia, jak również powstające kierunki z chemią w podstawie.

Osoby, które ukończyły chemię przygotowane są do pracy w takich segmentach rynku, jak:

 • kontrola jakości chemikaliów i wyrobów przemysłu chemicznego,
 • kosmetycznego,
 • farmaceutycznego,
 • materiałów budowlanych,
 • instrumentalna analiza chemiczna i biochemiczna,
 • doradztwo w zakresie chemikaliów i ich dystrybucja,
 • certyfikacja oraz towaroznawstwo wyrobów przemysłu chemicznego i pokrewnych.

 

Czy to wszystko? Nie, to dopiero początek. Absolwenci studiów chemicznych znajdą zatrudnienie jeszcze w:

 • laboratoriach badawczych,
 • przedsiębiorstwach przemysłowych,
 • produkujących na potrzeby budownictwa,
 • laboratoriach kryminalistycznych policji i służby celnej,
 • laboratoriach kontrolnych,
 • laboratoriach diagnostycznych,
 • sektorach administracji i zarządzania,
 • szkolnictwie.

 

Obszar zatrudnienia daje nam do zrozumienia, że nierzadko kształcenie na kierunku chemia może nie wystarczyć. Mówiąc jaśniej, ważne jest obranie specjalności i rozwijanie się w konkretnym zakresie tematycznym.

Interesuje cię ile zarabia się w poszczególnych branżach sprawdź wynagrodzenia w Polsce | pracodawcy w Polsce

 

Czy warto iść na studia kierunkach chemicznych

Czy warto iść na studia kierunkach chemicznych

Odpowiadanie na powyższe pytanie można rozpocząć od rozwiązania zagadki związanej z tym, czy w ogóle warto wybierać się na studia. W gronie maturzystów bardzo często funkcjonują dwa obozy, wśród których następuje przerzucanie się argumentami „za” i „przeciw”. Nierzadko bywa też tak, że i jedni i drudzy mają rację. Warto iść na studia, jeśli faktycznie chcemy pozyskać wiedzę i rozwinąć umiejętności, a także kiedy wiążemy z nimi swoją przyszłość.

 

Studia mają także wiele innych zalet, także tych, które niekoniecznie łączą się z samą nauką. A jak to wygląda w przypadku studiów chemicznych? Jak już wspomnieliśmy, studia chemiczne to studia dla wybranych, czyli skierowane do prawdziwych pasjonatów tej dziedziny. Jeśli chemia nie interesuje nas tak mocno, aby określić ją ulubionym przedmiotem, a po ukończonych studiach i tak planujemy zająć się czymś zupełnie innym, to raczej nie warto wchodzić na tę ścieżkę kształcenia wyższego. I podobny system powinien funkcjonować w przypadku innych dziedzin i kierunków kształcenia.

Chemia to bardzo ciekawa dyscyplina, ale również niełatwa. Wymaga wytrwałości, cierpliwości oraz szczerego podejścia. Tym, którzy chcieliby przejść studia „suchą stopą” i bez większego zaangażowania należy powiedzieć, że na pewno nie da się tak zrobić na studiach chemicznych.

Myśląc o studiach należy postawić sobie kilka pytań: Po co chcę iść na studia? Czego chcę się na nich nauczyć?

 

Sprawdź czy warto iść na studia

 

Co dadzą ci studia kierunkach chemicznych

Co dadzą ci studia kierunkach chemicznych

Studia chemiczne, choć w zakresie jednej dyscypliny, kształcą specjalistów w wielu gałęziach. Prowadzi to do tego, że umiejętności przez nas pozyskane są wyjątkowe i nikt studiujący w innym obszarze nie posiądzie podobnych. Ale czy to wystarczy, aby zająć się chemią na poważnie? Chemia to dziedzina, która nigdy nie przeminie i będzie obecna w naszym życiu do końca świata.

 

Można zatem wygłosić stwierdzenie, że wiedza na jej temat zawsze będzie potrzebna, a absolwenci studiów zawsze będą mieli możliwość odnalezienia się na rynku pracy. Chemia to nauka uniwersalna, a dokładniej rzecz ujmując dyscyplina, którą zgłębiać można wszędzie, a zdobytą na studiach wiedzę wykorzystywać w dowolnym miejscu na świecie.

Studia chemiczne dadzą umiejętności obliczania i przeprowadzania eksperymentów. Uczą systematyczności, dyscypliny, cierpliwości, jak również nie zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę. Studia chemiczne mogą dać również umiejętność logicznego myślenia i planowania, co może się przydać dosłownie wszędzie, niezależnie od tego, jaką drogą zawodową dla siebie wybierzemy.

 

 

Czego nie dadzą ci studia kierunkach chemicznych

Czego nie dadzą ci studia kierunkach chemicznych

Pomimo, że studia chemiczne określone są programem nauczania i pozyskana wiedza i umiejętności powinny być takie same niezależnie od ukończonej uczelni, to nierzadko występują jednak różnice w sposobie realizacji tego programu. Można zatem powiedzieć, że studia chemiczna mogą nie dać pewności odnośnie tego, jak naprawdę będą one wyglądać.

 

Niektórzy studenci narzekają na to, że w ich nauce jest zbyt wiele suchej teorii, a zbyt mało praktyki – która bywa najciekawsza, jak również najistotniejsza. Za minus traktują także ilość godzin i niemałą ilość materiału do opanowania.

Czy studia chemiczna mają jeszcze jakieś wady? Na pewno każdy wie, że nie istnieją studia idealne. Dlatego, na kierunkach chemicznych także znajdziemy przedmioty, które pełnią rolę „zapychacza dziur”, a tak naprawdę nie wpływają znacząco na zdobywane przez nas wykształcenie.

Studia chemiczne, przede wszystkim w okresie sesji egzaminacyjnej, mogą nie dać spokoju i chwili wytchnienia, gdyż tak jak powiedzieliśmy wcześniej, do najłatwiejszych nie należą.

 

 

Co warto sprawdzić idąc na studia kierunkach chemicznych

Co warto sprawdzić idąc na studia kierunkach chemicznych

Myśląc poważnie o studiach, niezależnie od dziedziny i kierunku, warto dokładnie sprawdzić zasady rekrutacji. W przypadku chemii nie powinny występować różnice na tej płaszczyźnie, choć zawsze lepiej sprawdzić coś dwa razy, niż raz żałować, że się tego nie zrobiło.

 

Jeśli idziemy na studia z myślą o konkretnej specjalności, należy upewnić się, czy realizowana jest ona na uczelni, którą wybraliśmy. Czy coś jeszcze? Planując wybór kierunku kształcenia dobrze jest wiedzieć o nim jak najwięcej. Można poczytać programy nauczania, profile absolwentów, przejrzeć fora internetowe, poszukać opinii na temat kierunku oraz szkoły wyższej.

Jeśli nie mamy jeszcze całkowitej pewności, który kierunek obrać, możemy stworzyć swoisty bilans, który podpowie nam co nas bardziej interesuje i na zdobyciu jakich umiejętności najmocniej nam zależy. Dzięki temu nasz wybór nie będzie przypadkowy, a także sam proces nauki będzie przebiegał łatwiej. Czy to wszystko? Naturalnie, warto sprawdzić także samego siebie, czyli wiedząc o tym, jak niełatwe są to studia, zadać sobie pytanie, czy faktycznie jest to dyscyplina, którą chcemy zgłębić i związać z nią swoją przyszłość.

Sprawdź jakie są zasady rekrutacji na studia

 

Studia kierunkach chemicznych – zaoczne

Studia kierunkach chemicznych – zaoczne

Rozmowy na temat studiów, a mówiąc ściślej na temat różnic pomiędzy trybem stacjonarnym i niestacjonarnym, nierzadko przypominają przeciąganie liny, albo inne zawody sportowe, polegające na wymianie siły. Skąd biorą się te dyskusje i czemu mają służyć? Łatwiej odpowiedzieć na drugą część tego pytania, gdyż tak naprawdę polemiki te nie służą niczemu konkretnemu.

 

Odchodząc już od tematu dyskusji, warto przypomnieć, że nauka na studiach dziennych odbywa się w „tygodniu”, czyli od poniedziałku do piątku, a zajęcia na studiach zaocznych prowadzone są w ramach zjazdów, w weekendy, zazwyczaj co dwa tygodnie.

Studia zaoczne, w dużym procencie, opierają się na samokształceniu, samodzielnym pozyskiwaniu wiadomości i samodzielnym przygotowywaniu się do kolejnych zajęć i etapów kształcenia. Ale pomimo to, że forma tych studiów jest bardziej skondensowana, nie oznacza, że nie wychodzi ona studentom na dobre. Znaczna większość osób kształcących się w formie niestacjonarnej, czas pozostały w tygodniu zazwyczaj wykorzystuje na pracę, bądź inne obowiązki.

Czy istnieje możliwość podjęcia studiów chemicznych w trybie zaocznym? Tak, choć nie można powiedzieć tego z pełnym przekonaniem odnośnie wszystkich uczelni i wszystkich kierunków związanych z chemią. Bardzo często, kierunki chemiczne realizowane są wyłącznie na studiach stacjonarnych. Dlatego myśląc o takiej formie nauki należy dokładnie sprawdzić, czy w ogóle istnieje możliwość podjęcia studiów w systemie niestacjonarnym.

Sprawdź jakie są studia chemiczne zaoczne

 

 

Studia kierunkach chemicznych – opinie

Studia kierunkach chemicznych – opinie

Studia, nie tylko w gronie studentów, bywają tematem gorących dyskusji. Rozmówcy poruszają zagadnienia związane z istotnością kształcenia wyższego, możliwościami, jakie czekają na absolwentów, czy też zarobkami w danej dziedzinie, czy branży.

O studiach chemicznych także można długo rozmawiać i coraz bardziej zagłębiać się w ich temat. Ale głos powinniśmy oddać tym, którzy znają omawiany temat od podszewki.

 

Patrycja, studentka II roku Chemii z Wrocławia mówi:

„Przyznaję, że wiele osób próbowało mnie odciągnąć od studiowania chemii. Mówili, że to nic ciekawego i po skończonej nauce będę mogła zostać nauczycielką. A ja naprawdę byłam zafascynowana tą dziedziną i cieszę się, że zostałam przy swojej decyzji. Nie są to studia łatwe i nie są to studia dla każdego. Niektórzy moi koledzy rezygnowali jeszcze przed wyborem specjalności. Na studiach chemicznych bez determinacji i wytrwałości nic się nie osiągnie.”

 

Ola, studentka III roku Technologii chemicznej z Gdańska dodaje:

„Jeśli ktoś naprawdę lubi chemię, to powinien udać się na studia chemiczne, ale musi mieć świadomość tego, że czeka go bardzo dużo pracy i niejedna nieprzespana noc. Tych studiów nie da się przejść na pół gwizdka – albo wchodzimy w nie na sto procent, albo w ogóle nie bierzemy ich pod uwagę.”

Sprawdź opinie o uczelniach

 

ODKRYJ STUDIA CHEMICZNE

Miasto
SORTOWANIE:

Komentarze (1)

Oliwia odpowiedz

Bardzo przydatny materiał!