Zielarstwo i fitoterapia

Zielarstwo i fitoterapia

Zielarstwo i fitoterapia

02.02.2022

Zielarstwo i fitoterapia – Politechnika Bydgoska 2022

Studia na kierunku zielarstwo i fitoterapia na Politechnice Bydgoskiej to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia na kierunku zielarstwo i fitoterapia w PB
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku zielarstwo i fitoterapia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • biofizyka
 • chemia analityczna
 • botanika
 • fizjologia i podstawy genetyki roślin
 • ekologia i ochrona środowiska
 • rośliny lecznicze ze stanowisk naturalnych
 • mikrobiologia surowców zielarskich
 • anatomia i fizjologia człowieka

 

Rozwój medycyny to niepodważalny fakt. Tuż obok rozwija się jeszcze dziedzina, która również ma istotny wpływ na dbanie o ludzkie zdrowie i która od dawien dawna cieszy się bardzo dużą popularnością. Naturalne formy leczenia zawsze będą cenione, a korzystanie z dóbr natury czymś oczywistym i jak najbardziej zrozumiałym. Zamiast poszukiwać odpowiednich tabletek, których na rynku jest nawet zbyt wiele, można zwrócić się w kierunku tradycji, czystej natury, która od zawsze pomaga człowiekowi. Osoby, które zainteresowane są między innymi naukami o zdrowiu, opartymi na wytworach natury, powinny zwrócić uwagę na kierunek Zielarstwo i fitoterapia, proponowany przez Politechnikę Bydgoską, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Założeniem kształcenia jest pozyskanie szerokiej wiedzy, na którą składają się takie zagadnienia jak: chemia, morfologia i systematyka roślin, fizjologia człowieka, czy farmakognozja. Studia posiadają charakter interdyscyplinarny i dotyczy dwóch obszarów nauki: obszar nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych oraz obszar nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. Zielarstwo i fitoterapia to kierunek prowadzony we współpracy z Wydziałem Farmaceutycznym Collegium Medicum UMK w Toruniu.

Jakie przedmioty składają się na program nauczania? Na przykład: biofizyka, chemia analityczna, botanika, fizjologia i podstawy genetyki roślin, ekologia i ochrona środowiska, rośliny lecznicze ze stanowisk naturalnych, mikrobiologia surowców zielarskich, anatomia i fizjologia człowieka, dietetyka, farmakologia, fizjologia żywienia człowieka, ogrody roślin leczniczych, zioła w kosmetyce, rośliny toksyczne, żywność ekologiczna, marketing surowców zielarskich, funkcjonalne składniki roślin, analiza instrumentalna w farmakognozji, podstawy gleboznawstwa.

Zielarstwo i fitoterapia oraz wszystko to, co łączy się z tą dziedziną nieprzerwanie powinno cieszyć się popularnością i zainteresowaniem. Co za tym idzie, absolwenci tego kierunku nie powinni narzekać na brak pracy. Mogą prowadzić produkcję zielarską, w tym: uprawę roślin leczniczych i przyprawowych, suszenie oraz przechowywanie, standaryzację i ocenę jakości surowców zielarskich. Mogą pracować w roli technologów roślinnych substancji bioaktywnych mających zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce, prowadzić własną działalność gospodarczą lub podejmować pracę w firmach zajmujących się obrotem, konfekcjonowaniem i sprzedażą produktów leczniczych pochodzenia krajowego oraz importowanych surowców zielarskich.

„Dokąd na studia?” – to jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród kandydatów. Która uczelnia będzie najlepsza? Która szkoła wyższa zapewni najlepsze wykształcenie i start w dorosłe życie? Podobnych pytań może być znacznie więcej.

 

Jakie ma Politechnika Bydgoska opinie?

Kamila, studentka Zielarstwa i fitoterapii mówi:

„Politechnika Bydgoska łączy tradycję z nowoczesnością i świetnie przewiduje zmiany, które zachodzą na rynku. Kierunki, które proponowane są w ofercie dydaktycznej to krok do kariery, a co najważniejsze pewnej pracy.”

 

 

STUDIA W BYDGOSZCZY - ważne informacje

Kierunki studiów w Bydgoszczy

Studia w Bydgoszczy

 

 

ZIELARSTWO I FITOTERAPIA - ważne informacje

Zielarstwo i fitoterapia studia Bydgoszcz

Zielarstwo i fitoterapia studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Zielarstwo i fitoterapię:

Absolwent kierunku Zielarstwo i fitoterapia na Politechnice Bydgoskiej może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • pozyskiwania surowców zielarskich ze stanu naturalnego i upraw polowych,
 • technologii otrzymywania roślinnych substancji bioaktywnych oraz technologii postaci leku ziołowego,
 • zastosowania ziół w żywieniu i dietetyce,
 • prawnego uwarunkowania stosowania leków ziołowych i suplementów diety,
 • wykorzystywania ziół w weterynarii i żywieniu zwierząt,
 • zastosowania ziół w kosmetyce.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Zielarstwo i fitoterapia:

Absolwent kierunku Zielarstwo i fitoterapia na Politechnice Bydgoskiej może znaleźć zatrudnienie w:

 • produkcji zielarskiej,
 • firmach zajmujących się obrotem, konfekcjonowaniem i sprzedażą produktów leczniczych,
 • sklepach zielarsko- medycznych,
 • instytutach badawczych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku zielarstwo i fitoterapia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, język obcy, język polski, matematyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Komentarze (0)