Fizjoterapia

Fizjoterapia

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie - kierunki studiów

Fizjoterapia – Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie 2021

Studia na kierunku fizjoterapia na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie to studia magisterskie lub jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku fizjoterapia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • biologiczne podstawy rozwoju człowieka z elementami genetyki
 • pierwsza pomoc przedlekarska
 • psychologia ogólna
 • zdrowie publiczne
 • fizjologia z elementami fizjologii wysiłku fizycznego i sportu
 • kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu

 

Fizjoterapia jest działem medycyny, obejmującym wiele zróżnicowanych działań terapeutycznych. Zajmuje się metodami leczenia różnymi środkami naturalnymi, które oparte są na wszelakich formach energii fizycznej, występującej w środowisku człowieka, takich jak ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne. Dawniej pacjenci trafiali do fizjoterapeuty na zalecenie lekarza ortopedy, neurologa, reumatologa. Współcześnie, coraz częściej z problemem zdrowotnym zwracają się bezpośrednio do fizjoterapeutów, którzy pracują indywidualnie, bądź stanowią część zespołu terapeutycznego razem z lekarzami, pracownikami socjalnymi i przedstawicielami innych grup zawodowych, pracujących w ramach służby zdrowia. Na tych, którzy chcieliby zająć się tą profesją czeka kierunek Fizjoterapia w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, gdzie prowadzony jest na jednolitych studiach magisterskich.

Założeniem kształcenia jest przygotowanie zawodowe do pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi, przede wszystkim w zakresie stosowania czynników fizykalnych w profilaktyce oraz w celach leczniczych. Studenci pozyskują dogłębną wiedzę i umiejętności niezbędne do kształtowania, podtrzymywania i przywracania sprawności i wydolności osób w różnym wieku utraconej lub obniżonej wskutek różnych chorób bądź urazów, wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych, jak i kontrolowania efektywności procesu fizjoterapii. Kierunek prowadzony jest zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

Studia na kierunku Fizjoterapia w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie trwają pięć lat i podzielone są na dziesięć semestrów. W programie nauczania widnieją następujące przedmioty: biologiczne podstawy rozwoju człowieka z elementami genetyki, pierwsza pomoc przedlekarska, psychologia ogólna, zdrowie publiczne, fizjologia z elementami fizjologii wysiłku fizycznego i sportu, kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu, fizjoterapia ogólna, biologia medyczna, biochemia, anatomia, biofizyka, kinezyterapia, fizykoterapia, anatomia palpacyjna, fizjoterapia w neurologii i neurochirurgii, antropomotoryka, podstawy diagnostyki obrazowej, rehabilitacja pediatryczna, zaopatrzenie ortopedyczne, fizjoterapia kliniczna w chorobach wewnętrznych, wady postawy i gimnastyka korekcyjna, język migowy.

Praca fizjoterapeuty posiada wiele elementów, ponieważ obejmuje: fizjoterapię neurologiczną, ortopedyczną, korekcję wad postawy, czy też specyficzną analizę i terapię dolegliwości bólowych narządu ruchu, kręgosłupa i stawów obwodowych. Już ta krótka charakterystyka wyraźnie mówi, że zarówno zawód, jak i studia do najprostszych nie należą. A co po zakończeniu nauki? Absolwenci Fizjoterapii w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie znajdą zatrudnienie w jednostkach ochrony zdrowia, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych, ośrodkach sportowych, jednostkach naukowych, administracji państwowej i samorządowej.

Kierunki studiów w Szczecinie to bardzo długa lista dziedzin, a Fizjoterapia zajmuje na niej istotne miejsce, zatem należy wiedzieć o niej jak najwięcej zanim rozpocznie się naukę. Gdzie studiować? Która uczelnia będzie dla nas najlepsza?

 

Jakie ma Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie opinie?

Michał, student Fizjoterapii mówi:

„Wybrałem studia w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym wierząc, że będę zdobywał wysokiej jakości umiejętności i kwalifikacje. Nie pomyliłem się. Zajęcia są interesujące, pracy jest sporo, ale mam wyznaczony cel, który zamierzam zrealizować. Tym celem jest zostanie fizjoterapeutą.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Fizjoterapię w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie:

Absolwent kierunku Fizjoterapia w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • anatomii prawidłowej człowieka,
 • funkcjonowania poszczególnych układów człowieka, zwłaszcza związanych z poruszaniem się, sterowaniem ruchami i wysiłkiem fizycznym,
 • interpretacji biochemicznych mechanizmów funkcjonowania organizmu,
 • metodyki nauczania ruchu,
 • fizjoterapii klinicznej w dysfunkcjach narządu ruchu,
 • fizjoterapii klinicznej w chorobach narządów wewnętrznych,
 • zasad działania przedmiotów ortopedycznych stosowanych w rehabilitacji,
 • zdrowia publicznego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Fizjoterapia:

Absolwent kierunku Fizjoterapia w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie może znaleźć zatrudnienie w:

 • jednostkach ochrony zdrowia,
 • ośrodkach dla osób niepełnosprawnych,
 • ośrodkach sportowych,
 • jednostkach naukowych,
 • administracji państwowej i samorządowej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

 

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia medyczne wybrać

Studia na kierunku Fizjoterapia - wszystko co musisz wiedzieć

Studia medyczne w Szczecinie

PUM kierunki

Jakie są kierunki medyczne w Szczecinie

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Nauk o Zdrowiu PUM

Komentarze (0)