Archeologia

Archeologia

14.01.2025

Archeologia – Uniwersytet Gdański rekrutacja 2025

Studia na kierunku archeologia na Uniwersytecie Gdańskim to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku archeologia w UG GDAŃSK
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Jakie przedmioty zdawać na maturze

Studia I stopnia

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na Uniwersytecie Gdańskim na kierunku archeologia wymagane są następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy nowożytny oraz 1 przedmiot do wyboru z: geografia, historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

Studia II stopnia

Podstawą kwalifikacji jest konkurs ocen na dyplomie .

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Archeologia - opis kierunku

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

Archeologia główne przedmioty:

  • język łaciński
  • historia starożytna
  • antropologia fizyczna
  • historia średniowiecza
  • antropologia kulturowa
  • filozofia i teoria kultury
  • metodyka badań terenowych
  • techniki dokumentacji źródeł
  • archeologia śródziemnomorska
  • źródłoznawstwo archeologiczne
  • wstęp do pradziejów powszechnych

 

Archeologia to nauka historyczna badająca przeszłość dawnych społeczeństw, a także źródłoznawcza dziedzina szeroko pojmowanej historii. Jak inaczej określić tę dziedzinę? Niesamowitą podróżą w czasie, dzięki której można poznać zwyczaje, charakterystykę życia codziennego, czy też kulturę funkcjonującą w przeszłości. Archeologię śmiało można nazwać wehikułem czasu, na pokład którego mogą wsiąść jedynie ciekawi, pełni pasji ludzie. To także kierunek kształcenia oferowany przez Uniwersytet Gdański, na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Kierunek Archeologia proponowany przez Uniwersytet Gdański umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu archeologii poszczególnych epok i okresów oraz nauk pokrewnych. Studenci poznają metody i techniki prac wykopaliskowych oraz dokumentacyjnych, a także zgłębiają wiedzę źródłoznawczą, która umożliwia ocenę chronologii i przynależności kulturowej znalezisk archeologicznych. Archeologia na Uniwersytecie Gdańskim jest kierunkiem realizowanym wyłącznie w formie stacjonarnej.

 

Nabywane umiejętności

Studia na kierunku Archeologia na Uniwersytecie Gdańskim charakteryzują się bogatym programem nauczania, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak: historia starożytna, historia średniowiecza, antropologia kulturowa, język łaciński, filozofia i teoria kultury, wstęp do pradziejów powszechnych, archeologia śródziemnomorska, antropologia fizyczna, metodyka badań terenowych, epoka brązu i wczesna epoka żelaza, muzealnictwo archeologiczne, techniki dokumentacji źródeł, podstawy konserwacji zabytków, techniki pracy naukowej, archeologia osadnicza, rzemiosła i techniki tradycyjne.

Czym powinien charakteryzować się kandydat na studia archeologiczne? Przede wszystkim zdolnością kooperacji i współpracy w grupie, cierpliwością, tolerancją i umiejętnością pracy w trudnych warunkach. Ponadto, kandydata powinny cechować także pasja poznawcza oraz chęć prowadzenia badań, często w trudnych warunkach terenowych dlatego przyszły archeolog powinien odznaczać się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną. A czym charakteryzuje się absolwent tego kierunku? Przygotowaniem do pracy we wszystkich typach instytucji prowadzących prace wykopaliskowe: od dużych instytutów naukowych, przez muzea archeologiczne, muzea regionalne i służbę konserwatorską, po małe firmy prywatne wyspecjalizowane w ratownictwie archeologicznym.

 

Opinie

Studia w Gdańsku to szeroki wachlarz edukacyjnych możliwości i każdy zainteresowany zdobyciem wykształcenia znajdzie coś dla siebie. W zakresie omawianej przez nas dziedziny także. Wybierając Archeologię należy zwrócić uwagę na uczelnię, którą się zajmujemy. Jakie ma Uniwersytet Gdański opinie? Konrad, student Archeologii mówi:

„Studia archeologiczne na Uniwersytecie Gdańskim to prawdziwa przygoda. Oczywiście, to czas intensywnej nauki, ale o wymiarze praktycznym, w którym każdy może dokładnie poznać na czym polega praca archeologa. To studia dla ciekawych świata i dla tych, którzy zadają wiele pytań i szukają na nie odpowiedzi.”

 

 

Gdzie studiować archeologię na Uniwersytecie Gdańskim

Studia na kierunku archeologia prowadzone są przez Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego zlokalizowany przy ul. Wita Stwosza 55 w Gdańsku.

Kontakt:

tel. 58 523 21 11

https://historia.ug.edu.pl/

 

STUDIA W GDAŃSKU - ważne informacje

Kierunki studiów w Gdańsku

Studia w Gdańsku

 

 

ARCHEOLOGIA - ważne informacje

Archeologia studia Gdańsk

Archeologia studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Archeologię na Uniwersytecie Gdańskim:

Absolwent kierunku Archeologia na Uniwersytecie Gdańskim może posiadać wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • zróżnicowania kulturowego,
  • uwarunkowań przyrodniczych osadnictwa pradziejowego,
  • posługiwania się metodami badań terenowych,
  • doboru właściwych narzędzi i technik badawczych,
  • wykonywania dokumentacji wykopalisk,
  • źródłoznawstwa archeologicznego,
  • muzealnictwa i ochrony zabytków,
  • konserwacji źródeł archeologicznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Archeologia:

Absolwent kierunku Archeologia na Uniwersytecie Gdańskim może znaleźć zatrudnienie między innymi w:

  • placówkach naukowych,
  • placówkach muzealnych,
  • placówkach konserwatorskich.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański

Komentarze (0)