Etnofilologia kaszubska

Etnofilologia kaszubska

Etnofilologia kaszubska

04.02.2022

Etnofilologia kaszubska – Uniwersytet Gdański 2022

Studia na kierunku etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku etnofilologia kaszubska w UG GDAŃSK
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku etnofilologia kaszubska znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • praktyczna nauka języka kaszubskiego
 • kultura żywego słowa
 • czytanie tekstów folkloru
 • gramatyka języka kaszubskiego
 • historia literatury kaszubskiej
 • wiedza o współczesnym języku polskim
 • literatura dla dzieci i młodzieży

 

Etnofilologia kaszubska to kierunek ze wszech miar wyjątkowy. Po pierwsze, nie odnajdzie się go nigdzie poza Gdańskiem, a po drugie nie charakteryzuje się wyłącznie specyficznym na skalę europejską obszarem kształcenia, ale także formą nauki. Przebiega ona w małej grupie, bardzo blisko potencjalnego przyszłego pracodawcy i z niespotykaną powszechnie wysoką indywidualizacją programu studiów. To kierunek wyjątkowy o wyjątkowym regionie i wszystkim, co się z nim wiąże.

Kierunek Etnofilologia kaszubska realizowany na Uniwersytecie Gdańskim stanowi przygotowanie do zawodu nauczyciela w szkole podstawowej lub pracy w instytucjach związanych z szeroko pojętą kulturą. Studenci pozyskują wiedzę z zakresu nauk społecznych, a największy nacisk kładziony jest na naukę języka kaszubskiego oraz rozwijanie warsztatu filologicznego. W ramach kształcenia, z uczelnią współpracują między innymi: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Radio Gdańsk, Media Kaszëbë. Etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim jest kierunkiem prowadzonym wyłącznie w trybie stacjonarnym.

 

Nabywane umiejętności

Studia na kierunku Etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim charakteryzują się szerokim programem kształcenia, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak: praktyczna nauka języka kaszubskiego, kultura żywego słowa, czytanie tekstów folkloru, gramatyka języka kaszubskiego, historia literatury kaszubskiej, wiedza o współczesnym języku polskim, literatura dla dzieci i młodzieży, historia filozofii, literatura powszechna, dialekty i gwary Pomorza na tle porównawczym, literatura pomorska, kultura kaszubska, historia Kaszubów, metodyka nauczania języka polskiego.

Etnofilologia kaszubska jest kierunkiem, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie poszerzonej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie funkcjonowania instytucji kultury i współczesnych mediów, mechanizmów animowania i organizowania aktywności kulturalnej mieszkańców regionu, jak również nabycie uprawnień do nauczania dwóch przedmiotów w szkole podstawowej: języka kaszubskiego i języka polskiego. Absolwenci omawianego kierunku będą mogli znaleźć zatrudnienie w szkołach podstawowych, mediach lokalnych, wydawnictwach, domach kultury, czy administracji publicznej.

 

Opinie

Etnofilologia kaszubska to kierunek unikatowy, zatem próżno go szukać w ofertach dydaktycznych wszystkich uczelni. Co zrozumiałe, dostępny jest on tylko w jednym regionie kraju, w największej uczelni Pomorza. Jakie ma Uniwersytet Gdański opinie? Marta, studentka Etnofilologii kaszubskiej mówi:

„Uniwersytet Gdański to uczelnia dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej. To uczelnia, dzięki której można pozyskać różnorodne umiejętności, a także poznać własne tradycje i historię. Zdecydowanie polecam. Warto tutaj studiować.”

 

 

STUDIA W GDAŃSKU - ważne informacje

Kierunki studiów w Gdańsku

Studia w Gdańsku

 

 

ETNOFILOLOGIA KASZUBSKA - ważne informacje

Etnofilologia kaszubska studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Etnofilologię kaszubską na Uniwersytecie Gdańskim:

Absolwent kierunku Etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim może posiadać wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • języka kaszubskiego,
 • analizy utworów literackich,
 • kultury kaszubskiej,
 • dydaktyki języka polskiego,
 • polityki językowej i etnicznej w Polsce i Europie.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Etnofilologia kaszubska:

Absolwent kierunku Etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim może znaleźć zatrudnienie między innymi w:

 • szkołach podstawowych,
 • mediach lokalnych,
 • wydawnictwach,
 • domach kultury,
 • administracji publicznej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański

Komentarze (0)