Etnofilologia kaszubska studia - kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Kaszuby to nie tylko piękne krajobrazy, ale to również interesujący region Polski z bogatą historią i niezwykłą kulturą, zwyczajami i językiem. Jeśli fascynuje Cię kaszubski świat, chcesz się dowiedzieć jakie tajemnice skrywa ten region i ich mieszkańcy to być może zainteresują Cię studia na kierunku Etnofilologia kaszubska!

 

Program studiów i przedmioty

W ramach studiów możesz wybrać specjalność nauczycielską lub animacyjno-medialną. A jakie zagadnienia oferuje ten kierunek dla swoich studentów? Uczęszczając na zajęcia zapoznasz się z historią języka kaszubskiego oraz samego regionu. Dodatkowo czekają na Ciebie przedmioty ściśle związane z praktyczną nauką tego języka. Możesz także spodziewać się zagadnień skupiających się na poznaniu kultury kaszubskiej oraz pozostałych dialektów występujących na terenie całej Polski. Oprócz głównych przedmiotów, każda specjalność posiada dodatkowe treści kształcenia. A zatem wybierając specjalność nauczycielską będziesz miał szansę zdobyć wiedzę psychologiczną oraz pedagogiczną. Natomiast decydując się na drugą możliwość, poznasz m.in. skuteczne sposoby promowania kultury kaszubskiej.

 

Praca po studiach

Zastanawiasz się gdzie znajdziesz pracę? Po ukończeniu studiów na kierunku Etnofilologia kaszubska będziesz mógł znaleźć zatrudnienie w ośrodkach kulturalnych oraz wszelkiego rodzaju placówkach promujących kulturę i język kaszubski. Posiadając pedagogiczne przygotowanie nie powinieneś mieć trudności ze znalezieniem pracy jako nauczyciel. Oprócz tego możesz podjąć pracę w wydawnictwach lub redakcjach prasowych. Jeśli jesteś pasjonatem kultury kaszubskiej i chcesz związać z nią swoją przyszłość zawodową to studia na kierunku Etnofilologia kaszubska są jedynym słusznym wyborem!

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunek etnofilologia kaszubska, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy nowożytny, historia, wiedza o społeczeństwie, język kaszubski, filozofia, matematyka, geografia, biologia, historia sztuki

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK ETNOFILOLOGIA KASZUBSKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU ETNOFILOLOGIA KASZUBSKA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Etnofilologia kaszubska

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • znajomości historii oraz kultury kaszubskiej
 • dysponowania wiadomościami z obszaru literaturoznawstwa, gwar oraz dialektów występujących na terenie Polski
 • opracowywania planów dydaktycznych na potrzeby szkół
 • prowadzenia działań promocyjnych na rzecz kultury kaszubskiej
 • biegłej znajomości w mowie i piśmie języka kaszubskiego

Jak wyglądają studia na kierunku etnofilologia kaszubska?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek etnofilologia kaszubska jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Taka forma kształcenia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia i nauce.

Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół zagadnień związanych z naukami humanistycznymi i filologicznymi.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student powyższego kierunku będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę na temat historii, kultury i literatury Polski oraz Kaszub. Ponadto dowiesz się więcej na temat szeroko pojętego folkloru i kultury ludowej. W planie znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

 • Historia literatury polskiej
 • Podstawy psychologii i edukacji
 • Dydaktyka kształcenia kulturowego i medialnego

Program kształcenia zakłada również realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualna ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Studia na kierunku etnofilologia kaszubska będą miały w dużej części wymiar praktyczny, dzięki czemu wykształcisz szereg cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim nauczysz się praktycznego zastosowania języka kaszubskiego. Ponadto poznasz zasady analizy i interpretacji wybranych tekstów literackich. Studenci rozwiną także kompetencje pedagogiczne i dydaktyczne, które wykorzystają podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

ETNOFILOLOGIA KASZUBSKA STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia pierwszego stopnia na kierunku etnofilologia kaszubska będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

ETNOFILOLOGIA KASZUBSKA STUDIA I STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Etnofilologia kaszubska

Absolwent kierunku Etnofilologia kaszubska znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • nauczyciel języka kaszubskiego
 • pracownik ośrodków kulturalnych
 • pracownik redakcji prasowych
 • pracownik wydawnictw
 • pracownik organizacji promujących kulturę i język kaszubski

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU ETNOFILOLOGIA KASZUBSKA

Komentarze (0)