Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
14.01.2025
Studia na kierunku oceanografia na Uniwersytecie Gdańskim to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku oceanografia w UG GDAŃSK | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Studia I stopnia
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na Uniwersytecie Gdańskim na kierunku oceanografia wymagane są następujące przedmioty maturalne: język obcy nowożytny, matematyka oraz 1 przedmiot do wyboru z: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, informatyka.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Studia II stopnia
Podstawą kwalifikacji na studia jest konkurs ocen na dyplomie.Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
Oceanografia główne przedmioty:
Oceanografia jest nauką o oceanosferze jako części hydrosfery. Bada zjawiska i procesy zachodzące w morzach i oceanach oraz związki między nimi a litosferą i atmosferą. Ze względu na zakres badań nauka ta obejmuje: oceanologię fizyczną, zajmującą się badaniem właściwości fizycznych wody morskiej i procesami fizycznymi zachodzącymi w wodach morskich, oceanologię chemiczną, poświęconą badaniom składu chemicznego wody morskiej i jego zmienności, oceanologię biologiczną, zajmującą się badaniem organizmów morskich i warunków ich życia, geologię morską, czyli naukę o budowie geologicznej oceanów i mórz, oraz oceanologię regionalną, zajmującą się ogólną charakterystyką poszczególnych oceanów i mórz. Co oczywiste, nie mogło zabraknąć Oceanografii w ofercie dydaktycznej Uniwersytetu Gdańskiego. Jest ona prowadzona na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Kierunek Oceanografia realizowany na Uniwersytecie Gdańskim zakłada pozyskanie interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, nauk o morzu oraz analizy i interpretacji danych z wykorzystaniem metod statystycznych i narzędzi informatycznych. Cechą charakterystyczną kierunku jest to, iż studenci objęci są programem wsparcia tutorów akademickich, pod opieką których indywidualnie mogą rozwijać swoje zainteresowania naukowe już od pierwszego roku kształcenia. Studia pierwszego stopnia prowadzone są zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, natomiast studia drugiego stopnia dostępne są tylko w formie stacjonarnej.
Studia na kierunku Oceanografia na Uniwersytecie Gdańskim posiadają szeroki program nauczania, a studenci realizują między innymi takie przedmioty jak: hydrobiologia, hydrochemia, geologia morza, fizyka dla oceanografów, ekologia, różnorodność biologiczna, fizyka morza, podstawy biochemii, chemia wody morskiej, wprowadzenie do fotochemii środowiska, hydrogeologia strefy brzegowej, systemy społeczno- ekologiczne, chemia atmosfery, ochrona brzegów morskich, biogeografia morza, chemia zawiesin, podstawy ichtiologii, programowanie, ekofizjologia roślin morskich.
Absolwenci Oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim przygotowani są do pracy w instytutach i laboratoriach naukowo- badawczych, przemyśle, rybołówstwie, urzędach nadzoru i kształtowania środowiska morskiego, administracji państwowej i samorządowej, branży turystycznej.
Opinie
Oceanografia jest kierunkiem wyjątkowym. Nie tylko ze względu na swoją treść i przedmiot badań, ale także ze względu na występowanie w ofertach dydaktycznych. Można ją studiować w omawianej przez nas uczelni, zatem warto wiedzieć – jakie ma Uniwersytet Gdański opinie? Szymon, student Oceanografii mówi:
„Studia na Uniwersytecie Gdańskim to interesująca przygoda. Zwłaszcza, gdy studiuje się tak ciekawy i wyjątkowy kierunek jakim jest Oceanografia. Polecam wszystkim. Studia nie muszą być nudne i pozbawione frajdy.”
Studia na kierunku oceanografia prowadzone są przez Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego zlokalizowany przy al. Piłsudskiego 46 w Gdańsku.
Kontakt:
tel. 58 523 66 17
STUDIA W GDAŃSKU - ważne informacje
OCEANOGRAFIA - ważne informacje
Absolwent kierunku Oceanografia na Uniwersytecie Gdańskim może posiadać wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent kierunku Oceanografia na Uniwersytecie Gdańskim może znaleźć zatrudnienie między innymi w:
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni:
Uniwersytet Gdański
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Studia na kierunku Oceanografia - wszystko co musisz wiedzieć
Ja słyszałem, że do tej pory zarejestrowało się prawie 300 osób a próg punktowy to 95 punktów.
Ja słyszałem, od kogoś z UG, że w tym roku to nawet większe zainteresowanie studiowaniem na Oceanogarfii, niż rok wcześniej. Do tej pory zarejsestrowało się ponad 250 osób a próg punktowy w tym momencie wynosi 94 i ciągle pnie się w górę. Cześć ludzi rejestruja się na akwakulturę aby prześć na oceanografię po pierwszym semestrze studiów, ale i tam też już limit miejsc chyba jest wyczerpany.
Podobnie jak w ubiegłym roku znowu duże zainteresowanie studiowaniem na Oceanografii. Do tej pory zarejestrowało się około 200 osób (limit miejsc 100), a próg punktowy to 87 punktów
W tym roku jest duże zainteresowanie studiowaniem Oceanografii. Do tej pory zarejestrowało się ponad 250 (limit miejsc to 102) a próg punktowy to 86 punktów.