Specjalności | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Inżynieria kształtowania krajobrazu
specjalność |
II stopnia |
stacjonarne, niestacjonarne |
Planowanie i projektowanie krajobrazu
specjalność |
II stopnia |
stacjonarne, niestacjonarne |
Sztuka kształtowania ogrodów
specjalność |
II stopnia |
stacjonarne, niestacjonarne |
Zarządzanie i ochrona krajobrazu
specjalność |
II stopnia |
stacjonarne, niestacjonarne |
Z czym kojarzą się studia architektoniczne? Przede wszystkim z zajęciami przygotowującymi do projektowania różnego typu budynków. A jak wyglądają studia architektoniczne w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu? Są to studia nakierowane na architekturę krajobrazu, czyli dziedzinę zajmującą się zagospodarowaniem otoczenia człowieka przy wykorzystaniu środowiska naturalnego - rzeźby terenu i roślinności, a także architektury oraz elementów kultury danego miejsca. Krótka definicja tej dziedziny prowadzi do wniosku, że studia architektoniczne w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oferują pozyskanie wiedzy interdyscyplinarnej oraz licznych umiejętności praktycznych.
Studenci studiów architektonicznych w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu poruszają się po zagadnieniach z zakresu historii architektury i urbanistyki, sztuk pięknych, projektowania obiektów architektury krajobrazu, a także botaniki, dendrologii i roślin ozdobnych. Poznają zasady kompozycji, czynniki i procesy glebotwórcze, zasady funkcjonowania ekosystemów, techniki malarskie i rysunkowe, właściwości techniczne materiałów budowlanych, zasady tworzenia struktur przestrzennych. Uczą się jak oceniać stan rozwoju i opisywać podstawowe gatunki roślin i zwierząt, oceniać wartość gleb, przeprowadzać inwentaryzację przyrodniczą, planować aranżacje roślinne, stosować odpowiednie urządzenia techniczne do wykonania i pielęgnacji terenów zieleni oraz pomiarów geodezyjnych.
Zobacz także
Absolwenci studiów architektonicznych w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu wyróżniają się obszerną wiedzą z zakresu nauk przyrodniczych, rolniczych, technicznych i sztuk pięknych, a także wieloma umiejętnościami, na czele z umiejętnością kształtowania obiektów architektury krajobrazu zgodnie z potrzebami użytkowymi, psychicznymi i biologicznymi człowieka. Dzięki studiom przygotowani są do wykonywania szeregu zadań, wśród których wymienić można między innymi: wykonywanie prac inwentaryzacyjnych obiektów architektury krajobrazu, wykonywanie ocen szaty roślinnej obiektów architektury krajobrazu, wykonywanie projektów zagospodarowania obiektów architektury krajobrazu, łącznie z obiektami zabytkowymi, budowę i pielęgnowanie obiektów architektury krajobrazu i elementów ich wyposażenia, czy też kierowanie i nadzór nad robotami realizacyjnymi i pielęgnacyjnymi w obiektach architektury krajobrazu. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: pracowniach projektowych, firmach zajmujących się urządzaniem i pielęgnacją terenów zieleni, urzędach miast i gmin, jednostkach związanych z ochroną i kształtowaniem środowiska, jednostkach związanych z konserwacją i rewaloryzacją zabytkowych założeń ogrodowych, ogrodach botanicznych i dendrologicznych.
W procesie rekrutacji na studia architektoniczne w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, geografia, historia, matematyka.
Studia architektoniczne w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu mogą być oferowane w dwóch trybach: stacjonarnym i niestacjonarnym, a od wyboru formy kształcenia uzależnione jest to, czy nauka będzie bezpłatna czy odpłatna. Bezpłatne są studia stacjonarne, natomiast koszt nauki na studiach niestacjonarnych wynosi 1800 złotych za semestr.
Zobacz także
Studia architektoniczne w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu reprezentowane są przez jedną propozycję kształcenia, a mianowicie Architekturę krajobrazu, prowadzoną na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Jest to kierunek umożliwiający pozyskanie obszernej wiedzy, złożonej z wielu zagadnień. W toku kształcenia studenci poruszają się po zagadnieniach z zakresu między innymi: ekologii, historii sztuki i architektury, kształtowania środowiska wodnego, dendrologii, zasad projektowania krajobrazu, form przestrzennych, rekultywacji krajobrazu, czy gospodarki przestrzennej.
Studia architektoniczne w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia pierwszego stopnia, czyli studia inżynierskie trwają 7 semestrów, czyli 3,5 roku – w formie stacjonarnej oraz 8 semestrów, czyli 4 lata – w formie niestacjonarnej. Studia drugiego stopnia, czyli studia magisterskie trwają 3 semestry, czyli 1,5 roku – w formie stacjonarnej oraz 4 semestry, czyli 2 lata – w formie niestacjonarnej.
Jak już wspomnieliśmy, kształcenie w ramach studiów architektonicznych w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu realizowane jest w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Tryb stacjonarny zakłada uczęszczanie na uczelnię w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, i odbywanie zajęć rozpoczynających się zazwyczaj w godzinach porannych. Tryb niestacjonarny – przybierający zwykle formę studiów zaocznych – polega na uczęszczaniu na uczelnię w weekendy, zwykle co dwa tygodnie, i realizowaniu zajęć organizowanych w ramach zjazdów.
Trwa ładowanie wyników, proszę czekać
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu