Mechatronika studia

Mechatronika studia - kierunek studiów

Mechatronika to połączenie dwóch nieustannie rozwijających się gałęzi przemysłu: mechaniki oraz elektroniki, a jej celem jest dodawanie rozwiązań elektroniki do projektowania oraz wytwarzania nowoczesnych urządzeń. Jeżeli zatem Twoją mocną stroną są nauki ścisłe, chcesz zdobyć tytuł inżyniera to Mechatronika może być początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej w tej dziedzinie!

Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Mechatronika? Program studiów przygotuje Cię do projektowania oraz konstruowania specjalistycznych urządzeń, maszyn, pojazdów, sprzętów oraz specjalistycznej aparatury medycznej. Przykładowymi przedmiotami są: Programowanie robotów przemysłowych, Programowanie sterowników PLC, Wizualizacja danych procesowych w programach typu SCADA, Systemy wizyjne w mechatronice, Technologie informacyjne, Grafika inżynierska i zapis konstrukcji, Języki oprogramowania C, C++ czy Nauka o materiałach. Różnorodność zajęć sprawia, że będziesz doskonale przygotowany do podjęcia pracy w zawodzie.

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Mechatronika? Mechatronika to dziedzina o nieograniczonym zasięgu, co oznacza, że pracę będziesz mógł szukać w wielu branżach. Będziesz mógł ją podjąć w interdyscyplinarnych zespołach związanych z konstrukcją i wytwarzaniem, eksploatacją maszyn, w przemyśle elektromaszynowym, motoryzacyjnym, lotniczym, obrabiarkowym lub w charakterze programisty. Jeżeli zatem widzisz siebie w jednym z powyższych zawodów to Mechanika może być kierunkiem, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru Twojej przyszłej ścieżki kariery zawodowej.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując mechatronikę

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • określania oraz pomiaru podstawowych wielkości fizycznych, rozumienia zjawisk fizycznych w przyrodzie i technice, wykorzystywania praw fizyki w technice oraz projektowaniu i eksploatacji maszyn,
  • odwzorowania oraz wymiarowania elementów maszyn; projektowania i wykonywania oblicze wytrzymałościowych układów mechanicznych z zastosowaniem komputerowego wspomagania projektowania maszyn; planowania i nadzorowania zada obsługowych dla zapewnienia niezawodnej eksploatacji maszyn i urządzeń,
  • rozumienia, projektowania i implementacji podstawowych układów sterowania, automatyki i robotyki oraz automatycznej regulacji w technice – zwłaszcza przy wykorzystaniu układów mechatronicznych,
  • stosowania technologii wytwarzania w celu kształtowania postaci, struktury i własności produktów,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.
 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku mechatronika

Absolwent kierunku mechatronika znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • pracownik w przemyśle elektromaszynowym,
  • pracownik w przemyśle lotnicznym,
  • pracownik w przemyśle motoryzacyjnym,
  • pracownik w przemyśle obrabiarkowym,
  • programista.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku mechatronika, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: matematyka, chemia, fizyka z astronomią, geografia, informatyka, język obcy, język polski.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku MECHATRONIKA

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Mechatronika

MECHATRONIKA - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Morska w Szczecinie

Kierunek mechatronika prowadzony jest przez:

Wydział Mechaniczny

Politechnika Gdańska

Kierunek mechatronika prowadzony jest przez:

Wydział Mechaniczny

Politechnika Opolska

Kierunek mechatronika prowadzony jest przez:

Wydział Mechaniczny PO

Politechnika Poznańska

Kierunek mechatronika prowadzony jest przez:

Wydział Budowy Maszyn i Zarządzania PP

Popularne artykuły dla kierunku MECHATRONIKA w dziale uczelnia

Zobacz inne kierunki Inżynieryjno-techniczne

PRACODAWCY

Te firmy chętnie zatrudniają absolwentów tego kierunku

Firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o. o. jest spółką-córką globalnego koncernu BSH Hausgeräte GmbH, będącego częścią grupy Robert Bosch. Firma BSH jest liderem branży AGD w Europie i należy do ścisłej czołówki w tej branży w Polsce. Koncern BSH działa od 1967 roku i w czterdziestu dwóch fabrykach oraz siedemdziesięciu oddziałach na całym świecie zatrudnia ponad 53 000 pracowników.

zobacz kogo szukamy >>

Indesit Company Polska to jeden z największych producentów elektrycznego sprzętu AGD w Polsce. W Polsce, po przejęciu Indesit Company, Grupa Whirlpool ma trzy centra produkcyjne (we Wrocławiu, Łodzi i Radomsku). Oprócz tego w Polsce zlokalizowana jest część komercyjna i korporacyjna firmy. W Warszawie działa centrum Sprzedaży i marketingu oraz Logistyka, Finanse, HR, IT.

zobacz kogo szukamy >>

CORNING OPTICAL COMMUNICATIONS jest światowym liderem kompleksowych rozwiązań optycznych dla przemysłu telekomunikacyjnego. W Polsce działamy od 2001r., obecnie jesteśmy największym zakładem produkującym kable światłowodowe oraz osprzęt telekomunikacyjny w Europie i zatrudniamy ponad 1500 osób.

zobacz kogo szukamy >>

Jesteśmy jednym z największych na świecie producentów transformatorów dystrybucyjnych, transformatorów mocy oraz elementów izolacyjnych do transformatorów mocy. w zakładach w Aleksandrowie Łódzkim powstają energooszczędne i wysokoefektywne silniki elektryczne najwyższej klasy oraz napędy średnich napięć, przekształtniki dla ekologicznego transportu szynowego i przetwornice dla farm wiatrowych.

zobacz kogo szukamy >>

Grupa Hutchinson jest światowym liderem produkcji elastomerów w branży samochodowej, przemysłowej, lotniczej i produktów powszechnego użytku. Od ponad 160 lat projektujemy i wytwarzamy produkty stanowiące bazę komfortu i bezpieczeństwa każdego człowieka na ziemi, w powietrzu i na morzu.

zobacz kogo szukamy >>

WIELTON S.A., z siedzibą w Wieluniu to spółka z polskim kapitałem. Należymy do światowej czołówki producentów naczep, przyczep i zabudów na samochody ciężarowe. Współpracujemy z takimi potentatami przemysłu motoryzacyjnego jak MAN, VOLVO, SCANIA, MERCEDES, DAF, RENAULT, IVECO. W 2014 roku wyprodukowaliśmy ponad 6310 szt. produktów.

zobacz kogo szukamy >>

Nasz zespół tworzą ludzie w różnym wieku, z różnymi zainteresowaniami, o różnej narodowości i kulturze. Dla nas najważniejsi są ludzie z pomysłami i innowacyjnym podejściem, którzy będą podzielać nasze zaangażowanie. Pracując w Sonoco możesz zdobywać nie tylko cenne doświadczenie zawodowe, ale również przeżyć wspaniałą przygodę w miłej atmosferze.

zobacz kogo szukamy >>

Komentarze (0)