Trener zdrowia jest kierunkiem, który funkcjonuje w obszarze studiów medycznych, ale jego specyfika wymaga tego, aby podczas zajęć były poruszane nie tylko zagadnienia medyczne. Dlaczego? Jak już wspomnieliśmy, jest to kierunek, który stanowi wyraźną odpowiedź na rosnące potrzeby. Potrzeby w zakresie holistycznego podejścia do zdrowia człowieka. Czym jest podejście holistyczne? Otóż, polega na rozumieniu i odbieraniu człowieka jako całości. Jako mechanizmu, zbudowanego z wielu elementów, z których każdy powinien działać prawidłowo.
Trener zdrowia to kierunek, którego nazwa podpowiada, że studenci zdobywają wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne. Wiedza ta złożona jest z wielu zagadnień, a umiejętności i kompetencje potrzebne są do tego, aby móc ją wykorzystywać w praktycznym, zawodowym działaniu.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Trener zdrowia możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Trener zdrowia jest kierunkiem reprezentującym obszar kształcenia medycznego, choć nie brakuje w nim treści odnoszących się do nauk o kulturze fizycznej czy nauk społecznych. W toku studiów studenci poruszają się po zagadnieniach: psychologii, dietetyki, współczesnych problemów zdrowia publicznego, epidemiologii, treningu sportowego, fizjologii zdrowego stylu życia, pierwszej pomocy przedmedycznej, bioetyki, żywienia i aktywizacji osób starszych, a nawet wykorzystywania mediów społecznościowych w edukacji zdrowotnej. Zaznajamiają się z nowymi trendami w kształtowaniu rozwoju dziecka, rehabilitacją psychospołeczną, toksykologią i zasadami oceny ryzyka zdrowotnego, jakością i bezpieczeństwem żywności, a także suplementacją u osób o zwiększonej aktywności fizycznej. Oprócz tego, dowiadują się co kryje się pod pojęciami: work- life balance, wellbeing, life- health coaching czy medycyny anti- aging.
Trener zdrowia to kierunek o praktycznym wymiarze nauczania, a studenci nabywają jasno określonych umiejętności, w tym między innymi: rozpoznawania stanów nagłego zagrożenia zdrowia i życia, wykonywania pierwszej pomocy przedmedycznej, planowania oraz organizowania i realizowania zajęć z zakresu różnych form rekreacji ruchowej, podejmowania działań służących umacnianiu zdrowia i kształtowaniu postaw prozdrowotnych, realizowania procesu edukacji zdrowotnej czy planowania postępowania dietetycznego oraz interpretowania badań biochemicznych.
O czym jeszcze należy wspomnieć? Studenci kierunku Trener zdrowia zdobywają wiedzę i umiejętności, ale bardzo istotnym elementem kształcenia jest także rozwijanie kompetencji społecznych, które odgrywają znaczącą rolę w działalności zawodowej. Chodzi o kompetencje niezbędne do pracy z pacjentem lub grupą pacjentów, realizowania zajęć, prowadzenia szkoleń, a także wsparcia w postaci różnych form terapii oraz treningu ogólnorozwojowego.